Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLUKLARDA ALLERJI VE ASTIM

Allerji nedir? Nasil ortaya çikar?

Allerji, çogu bireyin temas ettiginde sorun yasamadigi bir maddeye karsi vücudun anormal duyarlilik göstermesi olarak tanimlanabilir. Allerji çogu zaman aile bireyleri arasinda genetik (irsi) bir geçis göstermektedir. Anne ya da babadan birinin allerjik vücut yapisina sahip olmasi durumunda çocukta allerji gelisme riski % 25 iken, hem annenin hem babanin allerjik olmasi durumunda bu oran % 50'ye çikmaktadir. Hem anne, hem babada ayni allerjik hastaligin bulunmasi durumunda ise çocukta ayni hastalik görülme riski % 70 olarak bildirilmektedir. Ancak ailesinde hiç allerji ya da astim öyküsü olmayan astimli çocuklar da vardir.

Çocuklarda en sik neye karsi allerji gelisir?

Çevremizde var olan her tür maddeye karsi allerjik reaksiyon gelisebilir. Allerji yapici maddeler gidalarla, hava yolu ile, vücuda disaridan enjekte edilmek yoluyla veya deri yolu ile alinabilir. Ilk 3 yasta gidalara karsi (en sik inek sütü ve yumurta) allerji gelisimi ön planda iken, 3 yastan sonra solunan hava ile alinan maddelere karsi olan allerjiler ön plana geçer. Hava yolu ile allerji yapabilen maddeler içinde ev tozu akarlari, küf, hayvan cilt döküntüleri, salgi ve tüyleri, yabani ot, çimen ve agaç polenleri sayilabilir.

Çocuklarda astim neden olur?

Çocukluk çaginda astim % 90 oraninda allerjik kökenlidir. Ev içi allerji yapici maddelerin bronslarda yarattigi hassasiyet; soguk hava, egzersiz, solunum yolu enfeksiyonlari, kimyasal kokular, hava kirliligi ve sigara dumani gibi uyaranlarla temas sonucu astim belirtilerinin ortaya çikmasina neden olur. Bunun yaninda alerjik olunan maddeye bir anda asiri maruz kalmak da öksürük, hirilti, nefes darligi belirtilerine yol açabilir.

Çocuklarda astim nasil seyreder?

Astim tanisi alan çocuklarin çogunun hayatin ilk 2 yilinda belirti verdigi bilinmektedir. Ilk yillarda öksürük ve hirilti daha çok virüslerle olan solunum yolu enfeksiyonlari sonucu ortaya çikar. Bu yaslarda akcigerlerin gelisiminin henüz tamamlanmamis olmasi, küçük hava yolu çaplarinin dar, kikirdak dokunun az olmasi, tekrarlayici brons daralmasina katkida bulunur. Dört bes yaslarinda akcigerlerin gelisiminin tamamlanmasi ile erken yaslarda astim belirtileri gösteren birçok çocukta hastalik düzelmektedir. Düzelmeyen bir grup hasta ve daha geç astim tanisi almis çocuklarin bir kismi da ergenlik çaginda klinik bir iyilik dönemine girerler. Genel olarak çocukluk çaginda astim tanisi almis hastalarin yaklasik %50-60'i ergenlik döneminde iyilesirler. Iyilesen olgularin bir bölümü orta yas döneminde tekrar hastalik belirtileri göstermeye baslayabilmektedirler. Allerjisi olan astimli çocuklarda yas ilerledikçe hastaligin kaybolmasi olasiligi daha düsüktür.

Çocuklarda astim nasil teshis edilir?

Astim tanisi koymada en degerli tani araci sikayetlerin hikayesidir. Öksürük, hirilti, hisilti ve / veya nefes darligi belirtilerinin varligi ve bu belirtilerin brons acici tedaviyle veya kendiliginden kaybolmasi, ancak bir süre sonra tekrar ortaya çikmasi ön planda astimi düsündürür. Yattiktan sonra veya sabaha karsi yaklasik 30 dakika süreyle devam eden ve brons genisletici ilaçlara olumlu yanit veren öksürük ataklari da aksi ispat edilene kadar astim kabul edilmelidir. Doktor muayenesinde akcigerlerde brons daralmasina ait bulgular gözlenmesi de taniyi destekler.

Çocuklarda astim nasil tedavi edilir?

Tüm allerjik hastaliklarda oldugu gibi astimda da birinci basamak tedavi allerjik olunan maddeden uzak durmaktir. Uygun öneriler dogrultusunda alinacak çevre önlemleri ile hastalik belirtilerinin ve bronslardaki asiri duyarliligin belirgin derecede azalmasi mümkündür.

Çevre önlemlerinin yeterli olmadigi, ilaç tedavisinin uygun görüldügü hastalarda havayolu ile akcigerlere çekilip bronslari tedavi eden sprey seklindeki ilaçlar kullanilmaktadir. Bunlar, allerjinin yarattigi brons hassasiyetini azaltarak ataklari önleyici ilaçlar ve sadece hastalik alevlenmeleri sirasinda kullanilan brons gevsetici ilaçlar olarak ikiye ayrilabilir. Son yillarda astim tedavisinde devrim niteligi tasiyan ataklari önleyici ilaçlarin bir çogunda düsük dozlu kortizon bulunmaktadir. Ancak bu kortizonlar kana karisma orani çok çok düsük, uygun dozda kullanildiklarinda kortizona ait yan etkilere yol açmayan ilaçlardir. Allerjinin bronslarda yapabilecegi kalici hasari önlemede tek seçenek olarak sunulan bu ilaçlarla astim belirtileri en aza indirilmektedir. Ancak bilinmelidir ki, bu ilaçlarla tedavi hastaligi kökten yok edememektedir. Çogu çocukta spreyler verildigi sürece etkili olmakta, kesildiginde ise yeniden belirtiler ortaya çikmaktadir. Allerjik astimda hastaligi kökten tedavi edecek ve dogal seyrini degistirebilecek tek tedavi yöntemi allerji asi tedavisidir.

Asi tedavisi nedir? Kimlere ve nasil uygulanir?

Asi tedavisi sadece alierjisi deri testinde veya kanda spesifik IgE yoluyla tespit edilmis, 3 yasin üzerindeki çocuklara uygulanir. Allerjik olunan maddenin artan dozlarda vücuda verilip, çocugun o maddeye alistirilmasi saglanir. Uzun yillar asi tedavisi igne seklinde uygulanmistir. Ancak, bu tedavi seklinde görülebilecek allerjik yan etkilerin çok fazla olmasi ve çocuklarda igneye bagli yarattigi rahatsizlik nedeniyle; son yillarda dil alti asi tedavileri gelistirilmistir. Bu tedavi yöntemi yaklasik 10 yildir uygulanmakta olup, yan etkilerinin azligi ve hastanin kendi evinde tedavi olabilmesinin yarattigi rahatlik nedeniyle gün geçtikçe daha fazla tercih edilmektedir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası