Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇINLAMA

DIS KULAK

Dis kulak, kulak kelepçesi ve dis kulak yolundan olusur.Bu yapilar ses dalgalarini toplar ve kulak zarina ulastirir.

ORTA KULAK

Orta kulak, kulak zari ve iç kulak arasinda yer alir. Bu bosluk üç kemikçik içerir: Malleus,inkus,stapes(çekiç ve örs üzengi). Kulak zarinin titresimleri orta kulak boslugundan bu kemikçikler yoluyla iletilir. Üçüncü kemikçigin (stapes) hareketi iç kulak sivilarinda dalgalanmaya neden olur. Orta kulak duvarlari buradakine benzer bir zar (mukoza) ile kaplidir. Salgi bezleri ve damarlar içerir. Bu bosluk östaki borusu yoluyla genizle baglantilidir. Östaki borusu orta kulak boslugundaki hava basincini atmosferik basinçla esitler(yükseklik degisikliklerinde kulakta duyulan ”pop” sesi bu yolladir)

IÇ KULAK

Iç kulak, bir kemik kapsül içindedir; sivi ve saçli isitme hücrelerini içerir. Etrafi çok ince damarlara beslenen ince ve seffaf bir zar ile çevrilidir. Bu bölümdeki sivida stapesin hareketi ile olusan elektriksel uyariya çevrilir.

ISITME YOLLARI (SINIRI)

Iç kulakta olusan elektriksel uyari, isitme siniri yoluyla beyine ulastirilir. Beyine gide isitme siniri, denge siniri ve yüz siniriyle birlikte küçük bir kemik kanaldan geçer.

BEYIN

Isitme siniri beyine ulastiginda çok genis bir telefon sebekesinden daha kompleks interkominikasyon sistemine ayrilir. Sinir uyarilari bundan sonra ses olarak algilanirlar.

OBJEKTIF ÇALISMA (TINNITUS)

Çinlamalarin büyük bölümü sadece hastanin kendisi tarafindan duyulur. Buna “subjektif çinlama” adi verilir. Hem hasta hem hasta hem de çevredekiler tarafindan duyulan çinlama “objektif çinlama” olarak isimlendirilir. Çinlamanin daha az görülen seklidir. Objektif çinlama orta kulak veya östaki tüpündeki kas spazmlarina veya kulagi çevreleyen kan damarlarindaki anormalliklerine bagli olabilir.

MUSKULER (KASLARA AIT) ÇINLAMA

Çinlama, orta kulak kemikçiklerine yapisan iki kastan birinin veya östaki borusuna baglanan kaslardan birinin spazmina bagli olabilir. Orta kulakta iki adet kas bulunur. Stapes kemikçigine yapisan kas(stapes kasi) ve malleus kemikçigine yapisan kas (tenson timpani). Bu kaslar normalde yüksek seslerde veya irkilme durumunda kasilirlar. Bununla birlikte bu kaslardan bir veya her ikisi belirgin bir sebep olmaksizin belirli araliklarla ritmik olarak kasilmaya baslayabilirler. Bu kaslar orta kulaktaki isitme kemikçiklerine baglandiklarindan, kasilmalari kulakta tekrarlayici seslere neden olur. Bu tikirtilar can sikmasina karsin bir tedavi gerektirmeksizin kendiliginden azalirlar. Kas spazmi devam ederse, ilaç tedavisi (kas gevseticiler) veya ameliyat (spastik kasin kesilmesi) gerekebilir. Östaki borusuna yapisan kaslardan birinin spazmina bagli ortaya çikan muskuler çinlama pek sik degildir. Fakat, kulakta ritmik takirtilara neden olabilirler. Bu duruma “palatal myoclonus” adki verilir ve genellikle kas gevseticilere cevap verir.

DAMARSAL ÇINLAMA (VASKULER TINNITUS)

Orta ve iç kulaga çok yakin komsulukta iki büyük damar mevcuttur. Juguler ven ve karotit arter. Bunlar beyni besleyen iki majör damardir. Kalp atimlarinin veya bu damarlarda dolasan kanin sesinin duyulmasi olagan degildir. Atesli hallerde, orta kulak enfeksiyonlarinda veya agir egzersiz sonrasi bu durum görülebilir. Dolasimdaki hizlanis geçicidir ve genellikle egzersiz ve ates düsürüldügünde azalir. Çevreden bu sesler duyulmaz. Bazen kan akimindan dogan bu ses çevreden de duyulabilir. Bu durum, damar duvarinin kalinlasmasina(yaslilarda normaldir) damarlarin daralmasina veya damar duvarinda anormal gelisimlere bagli olabilir. Bu nadir durumlarda tani ve tedavi için ileri tetkik gerekebilir.

DIS KULAK ÇINLAMASI

Dis kulak yolunun “wax” kulak kiri, yabanci cisim veya sisme sonucu tikanmasi isitmede azalmaya veya kulak zarinda baskiya yol açabilir. Bu durum siklikla pulsatil (nabizli) tip çinlamaya yol açar.

ORTA KULAK ÇINLAMASI

Orta kulak rahatsizliklari alerji, enfeksiyon, yaralanma, nedbe dokusu veya orta kulak kemikçiklerinin hareketliliginin azalmasina bagli olusabilir. Bu rahatsizliklar siklikla isitme kaybi ile sonuçlanir ve çinlamaya yol açabilirler. Fakat isitme kaybinin derecesi ile çinlamanin siddeti arasinda bir paralellik bulunmaz.

IÇ KULAK ÇINLAMASI

Iç kulak kompartimanindaki sivida basinç degisikligine yol açan herhangi bir durum çinlamaya yol açabilir. Bu enfeksiyon, alerji veya dolasim bozukluklarina bagli olabilir. (sadece sivida degil ayni zamanda iç kulagi örten zarda da degisiklige yol açarlar).

SINIR YOLLARI ÇINLAMASI

Sinir yollari isitme mekanizmasinin en hassas yapilaridir. Sivi dalgalarini sinir uçlarina çeviren küçük saçli hücreler gözde isik dalgalarini sinirsel uyarilara çeviren retina hücrelerine es degerdirler. Bu hassas hücrelerde en ufak bir ödem veya parazit, fonksiyon ve uyarilmada azalmaya yol açar. Bu durumu birçok nedenle ortaya çikabilir: Enfeksiyon, alerjik ödem, sistemik hastaliklari(akut veya kronik), toksik etkiler, ani patlama sesine maruz kalma veya duyarli kisilerin uzun süre sese maruz kalmasi, hastanin duyarli olabilecegi belirli ilaçlar ve kan akimi ile beslenmeyi degistirebilecek hassas degisiklikler. Basinç degisiklikleri sinir beyine giderken geçtigi kemik tünelde içte ve dista ödeme(sismeye) yol açabilir. Bu durumlarda bazen tek tarafli çinlama ortaya çikar ve kemik tüneli genisleyemediginden ayi tünelden geçen denge ve yüz siniri de baski altinda kalarak isitme siniri gibi zarar görür. Isitme yollarinin herhangi bir yerinde küçük damarlarin yirtilmasi veya spazmi basinç ve dolasimda bozukluga yol açar. Neticede isitme kaybi olup olmaksizin ani çinlama ortaya çikabilir. Pihti ufak ise az veya kalici degisiklik olmaksizin emilebilir. Bu durum basinç fenomeni gibi sadece tek tarafli görünür ve bir kez olustu diye, ayni veya karsi tarafta olusacagi anlamina gelmez.

BEYIN ÇINLAMASI

Ödem, basinç veya dolasim bozukluguna bagli herhangi bir rahatsizlik bazen tek yada çift tarafli isitme yollarinin beyine girdigi veya sonlandigi yeri tutabilir. Çogunlukla belirtiler tek kulaga lokalizedir ve doktoru hastaligin nedeni ve lokalizasyonu konusunda aydinlatabilecek diger belirti ve bulgular da mevcuttur.

ISITME KAYBI

Çinlamaya isitme kaybi eslik edebilir, ya da etmeyebilir. Bu belirtilerin sayisiz nedenleri etüt edildiginde çinlama mevcudiyetinde isitmenin neden etkilenebilecegini anlamak daha da kolaylasir. Çinlamayla birlikte isitme kaybi da mevcutsa çinlamanin ciddiyeti isitme kaybi konusunda yol gösterici degildir. Çinlamasi olan birçok kimse isitmelerini kaybedecegi korkusu içindedir. Bu gereksiz bir korkudur.

STERS VE DEPRESYON

Fiziksel veya emosyonel stres her insanin hayatinda periyodik olarak mevcuttur. Kimilerinde kroniktir ve bazi belirtiler ya da depresyona yol açabilir. Bazen çinlama gibi bir belirti kendi içinde depresyona yol açabilir ve bu da varolan çinlamayi daha can sikici hale getirir. Bu bilgilerimize göre ciddi çinlamasi olan bir hastayi antidepresanlar veya anksiyete ilaçlari ile tedavi edebiliriz. Bu tür hastalar ayni zamanda “biofeedback” tedaviden en fazla yarar gören hastalardir.

TEDAVI

Tetkikler sonucu lokal veya genel bir neden saptanabilmisse bu problemin düzeltilmesi ile çinlama bertaraf edilebilir. Bununla birlikte vakalarin çogunda çinlamayi ortadan kaldiracak bir ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi mevcut degildir.

GENEL TEDBIRLER

Her türlü gürültülü sesten kaçinin. Zorunlu hallerde kulaklik veya kulak tikaci gibi koruyucular l kullaniniz. Çinlamanizi artiran belirli seslere maruz kaldiysaniz bu tecrübeyi bir kez daha yasamaya çalisin.
Nevröz anksiyeteden (sinirsel gerginlik) kaçinin. Isitme sistemi uyarilabilir.
Yeterli derecede istirahat edin ve asiri yorgunluktan kaçinin
Uyarici ilaçlar kullanmaktan kaçinin. Bu nedenle asiri kahve ve sigara kullanmayin.
Çinlamanin, can siksa da, bir gerçek oldugunu kabul edin ve mümkün mertebe bunu ciddiye almamaya çalisin.
Çinlama sagirliga yol açmaz. Aklinizi kaybetmenize veya ölüme de yol açmaz. Bu tür kötü düsünceleri kafanizdan silin.
Genellikle yataga girildigine veya etraf sessizken çinlama daha fazla olur. Odadaki herhangi bir ses (saat gürültüsü yada radyo sesi) çinlamayi maskeler ve dikkatinizi ona vermemenizi saglar. Uyurken gürültüyü maskelemek için degisik tonlara ve siddete ayarlanabilen bir alet mevcuttur. Bu aletin adi “sleep mate” uyku arkadasidir. Sleep-A-tone modeli Amerika’da ve iyi bir tinnitus maskeleyicidir.(Dalga, rüzgar ya da yagmur sesi seçenekleri vardir, istenilen siddete ayarlanabilir).
Yüksek yastikta yatilirsa (bir ya da iki yastikla, bas yüksekte) kafada konjesyon (göllenme) daha az olacagindan çinlama da daha az olacaktir.
Geçici rahatlama için bazen sedatif (sakinlestirici) veya benzeri araçlar kullanilabilir.

ISITME CIHAZI

Çinlamaya isitme kaybi eslik ediyorsa hafif isitme kaybina bile isitme cihazi kullanilmasi (hasta kulaga) çinlamayi maskelemede oldukça etkilidir.

BIOFEEDBACK ÇALISMA

Biofeedback çalisma bazi hastalarda çinlamanin siddetinin azaltilmasinda etkilidir. Tedavi saatlik oturumlar halinde biofeedback egzersizleri içeriri. Hasta vücudunun çesitli bölgelerindeki kan akimini kontrol etmeyi ve kafaya yapisan kaslari gevsetmeyi ögrenir. Hasta bu sekilde gevsemeyi ögrenebilirse çinlama çogunlukla azalir.

ÇINLAMAYI MASKELEME

Isitme kaybi olan hastalarda çinlamanin en tekili tedavisi bir isitme cihazi kullanmaktir. Cihazda duyulan ses konusulanlari anlamayi arttirdigi gibi çinlamayi da maskeleyerek daha az duyulmasini saglayacaktir. Isitmesi normal olan, fakat çinlamadan çok sikayetçi olan hastalara çinlama maskeleyici (tinnitus masker) etkili olabilir. Küçük bir elektronik alet olan bu maskeleyici, isitme cihazi seklinde devam etmistir. Bu alet çikardigi ses ile kullanilanin duydugu çinlamayi engeller. Tinnitus maskeleyici hastalarin çevredeki sesleri çinlamadan daha iyi tolere edilebilecegi esasi üzerine gelistirilmistir. Çinlamanin frekansi saptanmaya çalisilir ve sonra bu frekansa yakin ses üreten bir maskeleyici önerilir. Maskeleyici hastaya bir müddet kiralanabilir ve bu süre içinde hasta maskelemenin etkili olup olmadigini test eder.

SONUÇ

Isitme yollari vücudun en hashas ve duyarli mekanizmalarindan biridir. Genel sinir sistemi ile direkt iliskisi oldugundan kisinin anksiyete (sinirsel gerginlik) durumu ile orantili cevaplar üretecektir. Çinlamanin herhangi bir yolla tedavisinde basarili olabilmek için önce hastanin bu belirti kompleksi konusunda detayli bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kulak problemleri ile ilgili herhangi bir sorunuz oldugunda çekinmeden bizi arayin.

Çinlama oldukça yaygin olarak görülmektedir. Aralikli veya daimi, hafif ya da çok siddetli, kaba tonlarda veya yüksek frekanslarda (tiz) olabilecegi gibi subjektif (Sadece hasta tarafindan isitilir), ya da objektif (çevre tarafindan da isitilir) olabilir. Çinlama bir hastalik olarak algilanmamalidir, sadece bir belirtidir (agri gibi). Isitme sinirinin nedeni sesi iletmek oldugundan bir nedenle uyarildiginda beyin bu uyariyi ses olarak algilar. Bu durum herhangi bir duyu siniri için de geçerlidir. Birisi derinizi çimdiklerse,uyarilan sinir agri duyusunu ilettigi için caniniz yanar. Çinlamaya isitme kaybi eslik edebilir. Isitme desibel (Db) ile ölçülür. 0-25 dB arasi isitme sohbet için normal olarak degerlendirilir.

Isitme seviyesi (dB) Isitme kaybi yüzdesi

25 dB 0
30 dB (hafif) 8
35 dB (hafif) 15
45 dB (orta) 30
55 dB (orta) 45
65 dB (ciddi) 60
75 dB (ciddi) 75
85 dB (ciddi) 90

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası