Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CHECK-UP’INIZI YAPTIRDINIZ MI?

Check-up, kisinin sikayeti olmasa da belirli araliklarla tekrarlanarak uygulanan genel saglik kontrolüdür.

Tani yöntemlerindeki ilerlemeler sayesinde hastaliklarin çogu daha ortaya çikmadan gelisme riski tespit edilip alinan koruyucu önlemler sayesinde geciktirilebilir hatta engellenebilir veya hastalik daha baslangiç asamasinda yakalanip vücutta kalici hasar birakmadan iyilesmesini saglamak ya da kontrol altinda tutmak mümkün olabilir.

Toplumumuzda yanlis bilinen, sadece bir laboratuara kan örnegi verilerek yapilan testin check-up oldugunun sanilmasidir. Hekim kisiyi ilk gördügü andan itibaren bazi hastaliklar hakkinda ipucu elde edebilir. Hastanin öz geçmisi, soy geçmisi, aliskanliklarina ait bilgiler taniya ulasmakta büyük önem tasir. Hekim muayenesinde elde edilebilecek fiziki bulgular, laboratuar ve görüntüleme bulgulari teshisin kesinlesmesinde yardimci olur. Sonuçlara göre ilgili uzman servise sevk edilir bu nedenle check up’in tam tesekküllü bir saglik kurulusunda yapilmasi gerekir.

Detayli bir check-up programi ile asagida belirtilen hastaliklarin önlenilmesi, bilinmiyorsa ortaya çikarilmasi ve ilerlemeden tedaviye baslanilmasi mümkündür.

HIPERTANSIYON

Kan basincindaki yükselme olarak tanimlanan hipertansiyon çogu kimsede hiç belirti vermeden ya da belli belirsiz bas agrisi, bas dönmesi ile kendini göstererek yillarca devam eden sinsi bir hastaliktir.

Basit bir sekilde tansiyon ölçümü ile teshisi konulabilen ve dogru ilaçlarla kolayca kontrol altina alinabilen hipertansiyon eger kontrolsüz devam ederse arterleri ( atardamarlari ), kalp, beyin, böbrek gibi hayati fonksiyonu önemli organlari etkileyerek koroner kalp hastaligi, inme, böbrek yetersizligi gibi komplikasyonlarla seyreder ve geri dönüsü imkansiz hasarlara yol açabilir.

Hipertansiyon teshisi yalnizca tek ölçümde gözlenen yükselme ile konmaz. En az 3 kez yapilan ölçümlerde sistolik kan basinci ( Büyük tansiyon ) 140 mmmHg ve diastolik kan basinci ( küçük tansiyon ) 90 mmHg’nin üzerinde ise hipertansiyon tanisi ile hastanin tetkik ve tedaviye alinmasi gerekir. Benzer sekilde hipertansiyon, efor testi esnasinda beklenenden çok daha yüksek bulunarak da saptanabilir. Bu test istirahat halinde normal bulunan ancak küçük eforlarda yükselen tansiyon degerleri ile hipertansiyon gibi sinsi bir hastaligi çok erken safhalarda yakalamaya, tuz alimini kisitlamak, kilo vermek gibi basit yöntemlerle kimi zaman ilaca bile gereksinim duyulmadan kontrol altina alabilmemizi saglamaya yardimcidir.

Aort vücudumuzdaki en büyük ve genis olan arterdir. Bu damarin daha da genislemesi hatta yirtilmasina aort anevrizmasi ve diseksiyonu denir. Yüksek tansiyonla birlikte ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli durumlara yol açabilir. Ayni hipertansiyon gibi uzun yillar belirti vermeden sinsi seyreden bu hastalik check-up sirasinda yapilan tetkikler ve ölçümler sayesinde basitçe saptanarak kritik seviyeye geldiginde ameliyat ile tedavi edilebilir.

KOLESTEROL YÜKSEKLIGI

Genel olarak kolesterol yüksekligi diye bilinen kan yaglarindaki artis kanda kolesterol ve trigliserid düzeyindeki artis ile ilgilidir.

Aterojenik risk artisinin ( damar tikanikligi ) baslica nedenlerinden biri olan hiperlipidemi yani kan yaglarindaki yükseklik; ailede hiperlipidemi öyküsü olup olmadigi, hareketsizlik, tiroid bezinin az çalismasi ve yüksek yag içeren diyetten etkilenir. Tedavide diyet, ilaç ve egzersiz ön plandadir.

Omega 3 yag asitlerinden zengin balik tüketiminin karacigerde lipid sentezini azaltmasi, LDL düzeyini etkilemeden aterojenik etkisini azaltmasi, trigliserid ve kolesterol düzeylerini düsürmesi, iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyini arttirmasi nedeniyle faydali oldugu bilimsel çalismalarla gösterilmistir.

Günümüzde lipid düsürücü olarak elimizde degisik ilaçlar vardir. En sik kullandigimiz statinler 1980’li yillardan beri taninmaktadir. Kolesterol ve LDL düzeyini düsürürken HDL düzeyinde de artisa neden olurlar. Karaciger enzimlerinde artis, miyopati ( kas agrisi ve zayifligi ) gibi durumlara yol açtigindan gerekli laboratuar takipleri yapilarak kontrol altinda verilmelidir. Son yillarda statin dozu yetersiz kaldiginda bagirsaktan kolesterol emilimini azaltan ve ezetimib içeren ilaçlar da tedaviye eklenmistir. Bir diger ilaç, niasinin ( B3 vitamini) lipid düsürücü etkisi 1955’ten bu yana bilinmektedir ve son zamanlarda önem kazanmis risk faktörlerinden olan Lp( a) ‘yi da düsürür. Ancak yan etki olarak ates basmasi ve yüzde kizarmalara yol açabilmektedir.

Tedavide sik kullanilmayan diger gruplar safra asidi baglayan reçineler ( kolestipol, kolestramin), Gemfibrozil ve fibratlardir. karin agrisi, gaz, ishal gibi gastrointestinal yan etkileri, diger ilaçlarla etkilesimleri açisindan yine doktor kontrolünde ve dikkatli kullanilmasi gereklidir.

MIYOKARD ENFARKTÜSÜ ( KALP KRIZI )

Kalp krizi kalbin bir bölümüne yetersiz kan gitmesi nedeniyle olusan hücre ölümüdür. Koroner arterlerdeki ( kalp kasini kanlandiran damarlar ) tikaniklik belirli süreçlerden geçerek kan akisini tamamen engellenmesine kadar ulasir. Hiperlipidemi, hipertansiyon, sigara, diabet, genetik faktörler özellikle ailede birinci derecede akrabalarda erken yasta gözlenen kalp damar hastaligi, bel kalça oraninin yüksek olmasi, stres bu süreci olumsuz etkileyen risk faktörleridir. Istirahatte iken belirti vermeyen ancak efor testinde basit sekilde ortaya çikarilan kalp damar hastaligina defalarca sahit oldugumuz için özellikle risk altindaki kisilerin kardiyolojik kontrollerini düzenli yaptirmalari önerilir.

ARITMI ( KALP RITM BOZUKLUGU )

Aritmi, kalpte normal ritmin bozuklugu ile kendini gösterir. Kalbin hizli veya yavas çarpmasinin yani sira normalde tek, belli ve ayni yerden çikmasi gereken uyarinin farkli yerlerden olusmasina bagli olabilir ya da uyari, ileti sisteminin herhangi bir noktasinda bloke olur veya duraksarsa da ritm bozuklugu olusabilir. Normal kalp hizi dakikada 60-100 atim arasindadir. Bu rakam üzerine çikarsa tasikardi’den söz edilir ve bu durum hasta tarafindan çarpinti olarak algilanir. Aritmi hiçbir sikayete sebep olmadan muayene esnasinda tesadüfen kendini gösterebilir, bu aritmiler siklikla zararsizdir. Ritm bozuklugu, çarpinti, kalpte anormal kuvvetli atim, bas dönmesi, bayilma, nefes darligi kalbin anormal sekilde yavaslamasi, gögüs agrisi gibi belirtiler verebilir. Koroner arter hastaliklari, hipertansiyon, miyokard Infarktüsü ile beraber olan koroner kalp hastaligi, kardiyomiyopati ( kalp yetersizligi ), Kalp cerrahisi sonrasi iyilesme dönemi, elektrolit dengesizligi, tiroid bezi çalisma bozukluklari, kanamali hastaliklar, yüksek ates, stres, kalp ritmini etkileyen ilaçlar (iatrojenik aritmiler),kokain, nikotin, alkol, kafein, vs. Aritmi ile beraber bulunan ya da zemin hazirlayan sebeplerdir.

Ani ölüm dedigimiz durum halk arasinda siklikla yanlis olarak kalp krizi diye yorumlanir. Oysa kalp krizindeki ani ölümün sebebi, eger kalp kasinda yirtilma yoksa siklikla aritmidir. Bu tehlikeli aritmiler kalp krizi disindaki birçok sebepten dolayi da karsimiza çikabilir, zamaninda müdahale edilemezse kalp durmasina sebep olabilir. Bunlari önceden saptamak, önlem almak, önleyici tedavide bulunmak mümkündür.

KANSER

Dünyada ölüm sebepleri arasinda kardiyovasküler sistem hastaliklarindan sonra ikinci sirada yer alir. Kanser anormal hücrelerin kontrolsüz çogalmasidir. Vücudumuz hücrelerden olustugu için tasidigimiz tüm doku ve organlarda kanser gelisebilir. Ancak check-up sayesinde yapilan taramalar ve kontroller sayesinde erken tani mümkündür. Böylece tedavi sansi da yükselir.

ANEMI ( KANSIZLIK )

Kansizlik olarak bilinen anemi kandaki Hb miktarinin düsüklügü ile kendini gösterir. Normal degerleri yas ve cinsiyete göre degisir. Anemi, ani kanama, demir, folik asit ve B12 eksikligine bagli olabilir. Bu eksiklik diyetteki az miktarda alima, vücut tarafindan yetersiz olan emilime veya kronik kanamaya bagli olabilir. Folik asit ve B 12 vitamini eksikligi diare (ishal) ve depresyonla kendini gösterebilir. Anemi bazi mide bagirsak hastaliklari ve kanserin habercisi olabileceginden arastirilmasi gerekir.

DISPEPSI ( HAZIMSIZLIK )

Sindirim sistemi ile ilgili olan dispepsi, karin agrisi, midede siskinlik hissi iyi hazmedememe gibi sikayetlerle kendini gösterebilir. Böyle bir durumda sindirim sistemini ilgilendiren tüm organlari sirayla gözden geçirmek gerekir. Bu sikayete sebep, basit bir gastrit veya gastroösafajeal reflü ( GOR ) dedigimiz mide asidinin yemek borusundan yukariya kaçmasi olabildigi gibi sindirim sistemindeki organlardan bir veya daha fazlasinin basit ya da ciddi anlamda tehlikeli olabilecek hastaliklari olabilir. Ayrica gastrit ve GOR de tedavi, takip ve dikkat edilmezse ilerleyecek hastaliklardir.

Mide ile ilgili sikayetler siklikla kalp ile ilgili sikayetlerle karistigi için çok dikkatli olmali, ayirici tani muhakkak yapilmalidir. Ayrica biri var diye digeri olmayacak gibi bir kural olmadigindan her iki hastalik da ayri ayri arastirilmali, kalp ile ilgili ise tedavi edilmediginde tehlikeli sonuçlarla karsilasilabilecegi göz önüne alinmalidir.

TIROID HASTALIKLARI ( GUATR )

Boyun ön kisimda bulunan tiroid bezinin iltihap ve kanser disindaki bir sebeple büyümesine guatr denir. Teshisi muayene kan testi, tiroid ultrasonu veya sintigrafisi ile konur. Tiroid bezinin fazla çalismasi ( hipertiroidi ) ya da az çalismasi ( hipotiroidi ) degisik belirtiler verir. Istahin iyi olmasina ragmen kilo kaybi, ellerde titreme, sinirlilik hali, asiri terleme, çarpinti gibi sikayetler tiroid bezinin çok çalistigini isaret eder. Buna karsilik kilo alma, soguktan rahatsiz olma, güçsüzlük, hareketlerde yavaslama, cilt ve saç kurulugu gibi belirtiler de tiroid bezinin az çalistigini gösterir. Guatrda tüm diger hastaliklarda oldugu gibi erken teshis önemlidir aksi takdirde hastalik ilerler ve tedavi zorlasir.

Tüm bu bilgiler isigi altinda ve daha buraya sigdiramayacagimiz çesitli belirtiler ve hastaliklarla da beraber vücudunuza gereken degeri, önemi vererek hiç sikayetiniz olmasa dahi ki check up’in anlami da budur, gerekli kontrolleri yaptirmaniz son derece yararlidir. Hangi periyodla tekrarlayacaginiz, tarafimizdan size ilk check-up sonrasi söylenecektir. Çünkü kimi zaman yakaladigimiz anormal degerleri daha sik ve yakin takibe aliriz.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası