Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CANLI VERICIDEN BÖBREK NAKLI

Sevdiklerimizle saglikli ve uzun bir hayat sürebilmek için böbrek nakli…

Diyaliz igneleri, hemodiyalizde saatlerce hareketsiz yatmak, yedigini ve içtigini hesaplamak, diyalizde bas agrisi ve halsizlik… Böbrek hastalarinin çok özverili bir yasanti sürerek hayatta kaldiklari mutlaktir. Böbrek nakli sayesinde hem bu sikintili yasamdan kurtulmak hem de daha saglikli ve uzun bir hayat sürmek mümkündür. Diyaliz tedavisinde olan her 10 hastanin 5 yil sonunda 3 tanesi, 10 yil sonunda 1 tanesi hayatta kalabilmektedir. Oysaki böbrek nakli sonrasi 10 yil sonunda her 10 hastanin 8 tanesi sevdikleriyle saglikli bir hayat sürebilmektedir.

Herkes böbrek nakli olabilir. Olamayacak hastalar çok küçük bir gruptur.

Günümüzde böbrek yetmezligi hastasinin uzun ve saglikli yasamasi için en basarili tedavi böbrek naklidir. Hastalar arasinda yanlis bir yaklasim “ben böbrek nakli için uygun aday olmayabilirim” düsüncesidir. Oysa ki kardiyolog tarafindan ameliyat riskini kaldiramayacak kadar ciddi kalp hastaligi tespit edilenler ve kanser hastaligi bulunan hastalar disinda herkes nakil olabilir. Hepatit gibi enfeksiyon hastaliklari bulunan hastalarin mikrobik durumu aktif degil ise nakil olabilirler. Tüm gelismis ülkelerde oldugu gibi ülkemizde de saglik bakanligi ilk asama tedavisi olarak hastalara böbrek nakli konusunda bilgi verilmesini ve her hastanin bir organ nakli merkezinde kaydinin bulunmasini gerekli görmektedir.

Size böbrek vermek isteyen bir akrabaniz varsa canli böbrek nakli, böyle bir sansiniz yok ise kadavra böbrek nakli listesine girmek hakkinda ileri bilgi aliniz.

Canlidan böbrek nakli güvenli ve basarili bir tedavi yöntemidir. Böbrek naklinde önemli olan nakledilen böbregin uzun yillar boyunca çalismasini saglamaktir.

Böbrek nakli sonrasi basarinin esas göstergesi nakledilen böbregin birkaç yil degil, uzun yillar çalismasinin saglanmasidir. Günümüzde gelinen basari çizgisinde kadavradan nakil olanlarin %88’inde, canlidan nakil olanlarin %95’inde nakledilen böbrekler birinci yil sonunda saglikla çalismasini sürdürmektedir. Canlidan nakil olanlarda bes yil sonra %80’i diyalizden uzak bir hayat yasayabilmektedir. Canlidan böbrek nakli olan hastalarin yarisinda nakledilen böbrek 25 yil sonra halen çalisir, kadavradan böbrek nakli olanlarda ise bu süre 10 yildir.

Nakledilen böbregin uzun yillar çalismasini saglamak için dikkatli ve tecrübeli bir ekip tarafindan takip edilmek büyük önem tasir.

Yakinimdan böbrek alana kadar listede bekleyip de kadavradan böbrek nakli olsam…

Böbrek nakli olmasi gereken hastalar arasinda en çok kadavra böbrek nakli için beklemek yaklasimi gözlenir. Oysa ki böbrek yetmezligi hastasinin uygun böbrek vericisi var ise hemen nakil olabilir ve saglikli bir hayata yeni bir baslangiç yapmis olur. Ayrica önemli olan nakledilen böbregin uzun yillar boyunca çalismasidir. Canlidan nakledilen böbrek kadavra nakilde oldugundan çok daha uzun süre çalismasini korumaktadir. Bu sebeplerle böbrek nakli ihtiyaci olan hastalarin ilk önce canli böbrek nakli olabilmeyi tercih etmeleri akilci seçenektir.

Canli böbrek naklini ilk tercih olarak düsünmenin önemli sebeplerini sayacak olursak:

Canli nakilde saglikli bir böbrek nakledilir ve sonuçlar son derece basarilidir
Alici ve verici iyice tetkik edilerek en iyi saglik durumunda kontrollü bir sekilde ameliyat olur.
Canli vericiden böbrek nakli alici ve verici degerlendirilerek çok kisa bir sürede (haftalar içerisinde) yapilabilir.
Kadavradan organ kazanimi yeterli olmadigindan böbrek uygun zamanda çikmayabilir veya böbrek çiktiginda diyalizde geçen uzun yillar sebebiyle hasta daha yipranmis olabilir.
Canli böbrek nakli olmak için hiç bir sansi olmayip kadavra böbrek naklini bekleyen bir kisinin daha hayati kurtulmus olur.

En iyisi seçenek, diyalize hiç baslamadan böbrek nakli olmaktir.

Bu sayede böbrek hastalari diyaliz tedavisi altinda vücutlari hiç yipranmadan ve ileri saglik problemleri gelismeden böbrek nakli olabilirler. Böbrek yetmezligi hastalarinda diyalizde geçirilen sürenin kisa olmasi halinde böbrek nakli sonrasi daha saglikli ve uzun bir hayat saglanabildigi görülmektedir. Bu sebeple özellikle canli vericisi olan hastalarin mümkün olan en kisa sürede nakil olmasi en uygun yaklasimdir.

Canlidan böbrek naklinde en önemli sorumlulugumuz hasta olan kisiyi iyilestirmek degil, saglikli olan kisiyi hasta etmemektir. Tüm dünyada 50 yili askin bir süredir yakinlarina böbrek bagislamis yüz binlerce insandan gelen bilgiler isiginda karar verilmektedir.

Günümüzde böbrek nakli vericisine safra kesesi ve apandisit ameliyatindan bile daha düsük risklerle ameliyat olma sansi sunulmaktadir. Böbrek bagislayacak bir kimsenin hipertansiyon ve seker hastasi olmamasi gerekir. Bir yakinina böbrek bagislamak isteyen kisilere kan tetkikleri, idrar tetkikleri, uzman muayenesi ve radyolojik tetkikleri yapilir. Bu tetkikler dikkatle degerlendirilirken ancak saglikli oldugu tespit edilen kisiler böbrek vericisi olarak kabul edilir. “Ben saglikliyim ve yakinima böbrek bagislamak istiyorum” diyen kimselerden genellikle %40’i detayli tetkiklerden geçirildikten sonra böbrek bagislamak için uygun bulunmaz.

Organ nakli ekibinin öncelikli vicdani sorumlulugu bagislayici kisiye karsidir.

Hepatit B veya C hastalari böbrek nakli olabilirler

Hepatit B ve C virüsü karacigerde hasara yol açan virüslerdir. Böbrek nakli sonrasi bagisiklik sistemini baskilayan ilaçlar vücudun hepatit virüsüne karsi yürüttügü savasi olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple kaninda fazla miktarda virüs olan veya karacigerinde ciddi hasar gelismis olan diyaliz hastalarina böbrek nakli önerilmez. Ancak sadece hepatit B veya C virüsü olan ve karacigerde olumsuz etkiler olusturmayan hastalarda böbrek nakli diyaliz tedavisinde kalmaya göre daha saglikli ve uzun bir hayat saglamaktadir.

Canlidan böbrek naklinde doku uyumu olmadan nakil yapilabilir.

Canli böbrek naklinde doku uyumu olmaksizin nakiller Amerika ve Avrupa’da uzun yillardir yapilmaktadir. Bu nakiller sonrasi on yillik ve daha uzun dönemdeki takip sonuçlari doku uyumu olan nakillerle hemen hemen aynidir.

Vericim var ama kan grubu uyumu yok ise ne yapabilirim?

Size böbrek vermek isteyen yakininiz ile ABO kan grubunuz ayni olmadigi durumda canli böbrek nakli olmak için merkezimizde kan grubu uyusmazligi hali ile nakil ve çapraz böbrek nakli uygulanmaktadir. Kan grubu uyumu olmadan canlidan nakil yapilmadan önce bazi detayli degerlendirmelerden geçmeniz gerekmektedir. Çapraz nakil programina girmeniz durumunda ise sizinle ayni durumda olarak bize basvuran ve vericilerin alicilarla karsilikli ABO kan grubunun uydugu çiftler arasinda eszamanli çapraz (vericilerin diger aliciya böbrekleri nakledilerek) böbrek nakli ameliyati sayesinde iki canli böbrek nakli ayni zamanda yapilabilir. Kan grubu uyumu olmamasi durumunda akilda tutulmasi gereken bir istisna durum vardir. Bu da, A kan grubunun A2 alt grubu ile 0 kan grubu arasinda çok büyük bir immünolojik farklilik olmadigindan kan grubu uyumu olan bir durum olarak kabul edilebilecegidir.

Akrabalarinizdan böbrek nakli, bir felaket mi bir cosku mu?

Böbrek almanin böbrek vermekten daha güç oldugu bir durum…

Hastalarla görüsmemizde sikça rastladigimiz bir durum onlara böbrek verecek bir yakinlari oldugu halde canli böbrek nakli olmayi tercih etmemeleridir. Belki de bu yaklasim bundan on sene önce böbrek naklinin basari oranlari düsükken, sevdiklerini bos yere incitmek istemedikleri için kabul edilebilecek bir yaklasimdi. Ancak günümüzde canlidan böbrek nakli %95 basarili sonuçlar vermektedir. Ayrica sizi seven kisiler detayli olarak incelenmekte ve uygun saglikta bulunursa böbrek yetmezligine girme riski artmadan size bu anlamli hediyeyi sunabilmektedir. Bu konuda elli yili askin bir süredir böbrek bagislamis olan bir fedakârlar ordusunun degerlendirildigi çalismalar sonucu ortaya çikan gerçeklerle karar verilmektedir. Dahasi böbrek bagislayacak kisiye günümüzde laparoskopik (kapali teknik) ameliyatla böbrek çikarilmakta ve ameliyat sonrasi birkaç gün içerisinde evlerinde olmalari saglanmaktadir. Tüm bu gerçeklere ragmen sevdiginiz kisinin, kizinizin, oglunuzun, kardesinizin incindigini görmek çok agir bir bedel olabilir. Ama sevdikleriniz sizinle saglikli ve uzun yillar bu hayati paylasmak istiyorlar ise ve bunun karsiliginda yapacaklari fedakârlik onlari mutlu edecek ise onlardan böbrek almayi kabul etmek felaket olarak degil, bir cosku bir mutluluk olarak görülmelidir. Çünkü onlar da karsiliginda çok önemli bir sey kazanacaklar.. SIZI… Bu karar asamasi hayatta almanin vermekten güç oldugu belki de tek durumdur. Size verilen bu anlamli hayat paylasimini reddedip kaçmak yerine savasmayi seçmeniz durumunda yaninizdayiz…

Size böbregini bagislamak isteyen yakininiz ile birlikte duygu ve düsüncelerinizi bizimle paylasmaktan çekinmeyin.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası