Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOSYAL FOBI KARIYERE ENGEL

“Sosyal fobi”, kimi zaman kisinin çalisma ortaminda basarili bile olsa gerçek performansini devamli hata yaparim endisesi ile gösterememesine ve basarisiz olmasina yol açabilen psikiyatrik bir hastalik olarak gösteriliyor…

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, sosyal fobi nedeniyle özgüveni olmayan kisilerin, güvensizligi atmaya yardimci olmasi için chat yapmayi öneriyor. Dr. Yavuz, güzel kadinlarin erkeklerde sosyal fobiye neden olan bir unsur olduguna dikkat çekti.

Nelerden korkmuyoruz ki... Kimimiz uçaga binmekten, kimi yanlis bir kelime sarf ederim endisesiyle konusmaktan, kimi yüksek bir yere çikmaktan, kimi basarisiz olurum diye kendini isinde iyi ifade edememekten korkuyor. Ama öyle korkular var ki; “Bundan da korkulur mu?” denecek türden. Türk insaninin karakteristik özelligi olan “utangaçlik” son zamanlarda birçok kiside “hastalik seviyesine” yükseldi. Her 10 kisiden birinin sosyal fobisi var.

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, psikiyatrik bir hastalik olan “sosyal fobi”ye sahip kisilerin, normal seviyede utangaç olanlara oranla iletisim kurmakta daha da zorlandigini ve bu sirada vücut fonksiyonlarinin degistigini belirtti. Bu kisiler bir toplulukta kendilerine söz verildiginde ya da tanimadigi insanlarla iletisim kurarken terler, heyecanlanirlar. Konusurken tutukluk, kekeleme, yüz kizarikligi ve seste titreme olur ve sosyal fobik kisiler bu endiseleri yüzünden kendilerini girdikleri tüm ortamdan soyutlarlar. Bu tür sikâyetleri olanlarin bir hekime mutlaka basvurmasi gerektigini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, “Kendi kendini ne kadar tedavi etmek isteseler de bunu basaramaz ve kötü sonuçlarla karsilasirlar” diye konustu.

Kariyerinizdeki etkisi

Sosyal fobisi olan kisilerde yöneticileriyle ya da yetkilileriyle konusmada ve haklarini savunmada güçlük çekme, hayir diyememe, asagilanma ve basaramama düsüncelerinin siklikla görüldügünü söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, “Sosyal fobi kisinin mesleki ortaminda basarili bile olsa gerçek performansini devamli hata yaparim endisesi ile yapamamasina ve basarisiz olmasina sebep olur.” dedi.

Özgüveninizi chat yaparak kazanin

Sosyal fobinin çok rahatlikla giderilebilecek bir hastalik oldugunu belirten Dr. Yavuz, su önerilerde bulundu: “Bu kisiler, eger hekime basvurmak istemiyorlarsa, kendi kendine yapabilecekleri bazi çalismalarla, bu sorunu en az düzeye indirebilirler. Toplum içinde konusmaya çekinen bu kisiler, aynanin karsina geçip kendine kendine konusabilir, en yakin arkadas ve güvendigi kisilerin önünde hikâye, fikra ve anilarini anlatabilirler. Spor, tiyatro, sinema gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgilenebilirler.”

Nöroloji uzmani Mehmet Yavuz, sosyal fobiyi yenmenin diger bir yolunun da internette chat yapmak oldugunu vurguladi. “Internette chat yapilmasi da bu insanlarin üzerinden bir nebze de olsa çekimserligin güvensizligin atilmasina yardimci olacaktir” diyen Dr. Yavuz, insanlarin sanal ortamda sohbet ederken kendilerini daha rahat hissettiklerini, düsüncelerini ve hissettiklerini özgürce ifade edebildiklerini hatirlatti. Dr. Yavuz, “Bir süre sonra sanal ortamda kazandigi rahatlik ve özgüvenle iletisim kurmalari daha kolay olabilir’’ diye konustu.

Güzel kadinlar da fobi unsuru

Erkeklerde de sikça rastlanan ‘Sosyal fobi rahatsizligi’’ erkeklerin en çok güzel kadinlardan korkma, terk edilme, aci çekme gibi endiselere yol açtigini söyledi.

Yüzlerce fobi türü arasinda ilginç olanlardan bazilari söyle: Ablütofobi (Yikanmadan korkma), Amnezifobi (Hafizasini kaybetmekten korkma), Arakibutirofobi (Yer fistigi ezmesini yerken damaga yapismasindan korkma), Batrakofobi (Kurbaga, semender gibi amfibyen hayvanlardan korkma), Bibliofobi (Kitap korkusu), Eisoptrofobi (Aynalardan korkma), Filemafobi (Öpmekten ya da öpüsmekten korkma), Filofobi (Sevmekten, âsik olmaktan korkma), Geliofobi (Gülme korkusu), Haptofobi (Dokunulmaktan korkma), Koulrofobi (Palyaçodan korkma), Ksantofobi (Sari renkten korkma), Lökofobi (Beyaz giymekten korkma), Peladofobi (Kel insanlardan veya kel olmaktan korkma), Pogonofobi (Sakaldan ya da sakalli kisilerden korkma), Pteronofobi (Kus tüyünden korkma), Politikofobi (Politikacilardan korkma), Pupafobi (Kuklalardan korkma), Triskaidekafobi (13 sayisindan korkma), Venüstrafobi (Güzel kadinlardan korkma).
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası