Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akilci Ilaç Kullanimi Ilkeleri

Hastaliklarin tedavisinde, ilaçlarin uygun biçimde ve dozda, yeterli süre ve sagligi en iyi sekilde saglayacak maliyette degerlendirilmesinin büyük önemi bulundugu, ancak Türkiye’de “akilci ilaç kullanimi” konusuna yeterli hassasiyetin gösterilmedigi bildirildi.

Mersin Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Bahar Tunçtan, “akilci ilaç kullanimi” taniminin, hastalarin gereksinimlerine uygun biçimde ve dozda, yeterli sürede, saglikli hale en kisa sürede geçisi, kendisi ve toplum için en düsük maliyeti saglamayi hedefledigini bildirdi.

Tunçtan, akilci olmayan ilaç kullaniminin saglik ve ekonomi açisindan olumsuz sonuçlar dogurdugunun altini çizerek, “Hastaligin tedavisinde yetersiz kalinabilir, istenmeyen etki riski artar, ilaç etkilesimleri yasanabilir, ekonomik anlamda da gereksiz tedavi masrafi, isten kalma gibi zararlara neden olur” diye konustu.

Bu konuda en sik karsilasilan durumun gereksiz ilaç yazilmasi oldugunu söyleyen Tunçtan, halkin reçetesiz satilan ilaçlarla kendi kendine uygunsuz tedaviler denemesi ve yeni çikan ilaçlarin kullaniminda aceleci davranilmasinin da sikintilari artirdigina isaret ederek, “Maalesef, Türkiye’de akilci ilaç kullanimi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmiyor” dedi.

Tunçtan, akilci olmayan ilaç kullanimina gelismis ülkelerde de rastlanmakla birlikte gelismekte olanlarda bu durumun daha yogunluk gösterdigini belirterek, sunlari söyledi: “Burada en önemli etken saglik politikalarinin yetersiz kalmasidir. Gerekmedigi halde ilaç kullanilmasi, yanlis teshis, dozaj ve süre belirlenmesi, hastanin yapisinin ilaçla uyumu konusunda gerekli testlerin yapilmamasi, istenmeyen sonuçlara neden olmaktadir. Özellikle hastanelerde görev yapan doktorlar ve eczacilarin hastaya yeterli bilgi aktaracak zamanlarinin olmamasi, tanitim yapan kisilerin hekimleri ya da kullanicilari etkilemek amaciyla yanlis bilgiler aktarmasi sorunu daha da artirmaktadir.”

Saglik personelinin akilci ilaç kullanimi ilkeleri, görev ve sorumluluklari konusunda sürekli bir egitimden geçirilmeleri gerektigini kaydeden Tunçtan, “Reçetelerin yazilmasi, incelenmesi ve hastanin bilgilendirilmesi sadece uygun egitimi almis doktorlar ve eczacilar tarafindan yapilmalidir. Yanlis ilaç kullaniminin ölümlere kadar varabilen sonuçlar doguracagi unutulmamalidir” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası