Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hayat Bankaniza Yatirima, Anne Sütü Ile Baslayin

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Gökçe Günbey, anne sütünün bebegin gelisimi, anne ve bebegin sagligi üzerindeki etkileri hakkinda bilgi verdi.

Anne sütü ile beslenme her bebegin en dogal hakkidir. Anne ile bebek arasinda gebelikte baslayan duygusal ve biyolojik birliktelik emzirme süreci ile daha farkli bir boyut kazanmaktadir.

Anne-bebek arasindaki duygusal bagin kurulmasi ve hormonal etkilerle baslayan süt üretiminin artarak devam etmesi için yenidogan bebeklerin dogumdan sonraki en kisa sürede, tercihen ilk yarim saat içinde emzirilmesi tavsiye edilmektedir. Dünya saglik örgütü; bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, su dahil herhangi bir ek gida verilmemesini, altinci aydan sonra ise uygun ek gidalara baslanarak, emzirmeye 2 yasina kadar devam edilmesini önermektedir.

ÇOCUGUN RUH VE BEDEN SAGLIGI IÇIN EMZIRME ÖNEMLIDIR

Yeni dogan ve erken çocukluk dönemindeki beslenmenin saglik üzerine kisa ve uzun dönemde önemli etkileri oldugu bilinmektedir. Sürekli büyüyen ve gelisen bir organizmaya sahip olan çocuklarin dogru beslenmesi, hastaliklardan korunmanin yani sira eriskin dönem sagligi için de gereklidir. Beden sagliginin yani sira çocugun sosyal hayatla uyumu gerektiren tüm psikolojik alt yapisinin temeli de emzirme döneminde atilir.

ANNE SÜTÜ HEM BEBEK HEM ANNE IÇIN YARARLIDIR

Her annenin sütü kendi bebegine özeldir. Erken dogum yapan annelerin sütlerinin içerigi prematüre bebegin ihtiyaçlarini karsilayabilecek sekilde degiskenlik göstermektedir. Anne sütü kuskusuz sadece bir gida degildir, beslemenin çok ötesinde birtakim islevleri ve faydalari vardir. Ayrica anne sütünün sagladigi faydalar sadece bebek için degil, anne sagligi açisindan da vazgeçilmez önem tasimaktadir.

ANNE SÜTÜ ESSIZDIR, ÇÜNK܅

* Gelisen teknoloji ile birlikte, allerjik hastaliklarin giderek arttigi günümüz kosullarinda anne sütünün sagladigi en büyük faydalardan biri de bebegi astim, egzama gibi allerjik hastaliklardan korumaktir. Anne sütünün akciger gelisiminde çok önemli etkileri oldugu, solunum fonksiyonlarini ve akciger kapasitesini olumlu yönde etkiledigi de bilinmektedir. Anne sütü bebegin ileride astim olma riskini azaltmakta ve riskteki bu azalma ileri yaslara kadar devam etmektedir.

* Anne sütü ile beslenen bebekler sosyal açidan daha iyi gelisim gösterirler. Bir yas sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütü ile beslenen bebekler karsilastirildiginda anne sütü ile beslenenlerde psikomotor ve sosyal gelisimin belirgin olarak daha iyi oldugu bulunmustur.

* Dogal beslenme olarak tanimlanan anne sütü ile beslenme basta zatürre olmak üzere, ishal, orta kulak iltihabi ve menenjit gibi bulasici hastaliklardan bebegi korumaktadir. Içerdigi koruyucu antikorlar ile bebegin enfeksiyonlara karsi direncini artirmaktadir.

* Emzirilen bebeklerde beyin gelisimi daha iyi olmaktadir. Anne sütü alan çocuklarin zeka seviyesinin, almayanlara kiyasla daha yüksek oldugunu gösteren çalismalar bulunmaktadir.

* Anne sütü ile beslenen bebeklerde sismanlik (obezite) daha az görülmekte ve insüline bagimli seker hastaligi (tip-1 diabet) görülme riski azalmaktadir.

* Emerken bebegin agiz ve çene kaslarinin çalismasi, anne sütü alan bebeklerin konusma ve dil gelisiminin daha hizli olmasini saglamaktadir.

* Anne sütü asilarin etkinligini arttirmakta ve asilardan sonra görülen bagisiklik cevabinin daha güçlü olmasini saglamaktadir.

* Bebegini emziren annelerde logusalik depresyonu daha az görülürken, emzirme anneyi meme ve yumurtalik kanserinden de koruyucu etki göstermektedir. Ayrica anneyi ileri yaslarda gelisebilecek kemik erimesinden de korumaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası