Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLADAN HER BIR KILO, DIZLERE DÖRT KILO YÜKLÜYOR

Osteoartrit hastaliginda, eklem kikirdagi harap oluyor

“Osteoartrit” dünyada en yaygin görülen eklem hastaligi olarak biliniyor. Bu hastalik nedeniyle eklem kikirdaginda bozulma ve kayip olusuyor. Eklemde yipranan kikirdagin yerine yeni kemik olusumu görülüyor. Bu da agri ve hareket kisitliligina neden oluyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Klinigi Bölüm Baskani Prof. Dr. Reyhan Çeliker, hastaligin en sik yük tasiyan eklemlerde yani diz ve kalçada görüldügünü, kadinlarda daha sik olustugunu, genellikle 50 yas üzerinde belirti verdigini ve 65 yasin üstündeki kisilerde sikliginin giderek arttigini belirtiyor. Genç insanlarda da genetik faktörlere bagli olarak erken dönemde ortaya çikabildigini söylüyor.

Osteoartrit, diz ve kalçanin yanisira, boyun ve bel omurlarinda, el ve ayak eklemlerinde de görülebiliyor. Agri baslangiçta hareketle artip, istirahatle azalirken hastalik ilerledikçe istirahat agrilari ve gece agrilari basliyor. Diz ekleminde ise yürürken, merdiven inip çikarken ve çömelirken zorluk yasaniyor. Gençlerde daha çok dizin ön bölümünde, diz kapagi arkasinda asinma oluyor. Geç dönemde ise sekil bozukluklari ve fonksiyon kaybi ortaya çikiyor. Ortalama yasam süresinin uzamasi, obezitenin artmasi ve hareketsiz yasam biçiminin yayginlasmasi ile osteoartrit sikliginin arttigini ifade ediyor.

Nedenleri Neler?

Yaslanma
Asiri kilo alimi
Çarpma ve düsmeler
Eklemlerde yapisal bozukluk olmasi
Spor yaralanmalari
Genetik özellikler
Çevresel ve mesleki faktörler
Agir tasimak, eklemlerin asiri kullanimi ve çok ayakta durmak risk faktörü olusturuyor

Hastaligin tanisinda iyi bir fizik muayene ve sorunlu eklemin röntgeninin çekilmesi yeterli oluyor. Ancak Prof. Dr. Reyhan Çeliker, röntgen bulgulari ile yakinmalarin ve muayene bulgularinin her zaman birbiri ile paralel olmadigini, bu nedenle mutlaka bir arada degerlendirilmesi gerektigini vurguluyor. Ayrica dizde menisküs dokusu veya bag gibi yapilarda da sorun oldugundan süpheleniliyorsa, manyetik rezonans (MR) gibi daha ilerli incelemeler yapilmasinin yararli olabilecegini belirtiyor.

Kilo Vermek En Önemli Koruyucu Yöntem

Diz ve kalça eklemlerindeki fazladan yükü ve bunun sonucunda olusacak hasari önlemede atilacak en önemli adim, kilo vermek. Çünkü vücuda fazladan alinan her bir kilo, diz üzerinde her adimda 4 kiloluk yüklenmeye neden oluyor. Bu nedenle beslenme uzmani gözetiminde kilo verilmesi gerekiyor. Hastaligin tedavisinde kilo vermenin basli basina bir çözüm yarattigina deginen Prof. Çeliker, “Bu konuda yapilmis bilimsel çalismalarla, kilo vermenin yük tasiyan eklemleri belirgin olarak rahatlattigina iliskin sonuçlar elde edilmistir” diyor.

Kilo vermenin disinda fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarinin gözetiminde, eklemleri korumak amaciyla kas kuvvetlendirme egzersizlerinin yapilmasi önem tasiyor. Bu amaçla tercih edilen egzersizler eklem hareketi olmaksizin ve ekleme yük bindirmeden kas gücünü arttiran egzersizlerdir. Tolore edebilen hastalara agirlik çalismalari veriliyor. Kuvvetlendirme yani sira eklem hareket açikligini korumak ve dayanikliligi arttirmak amaciyla da egzersizler öneriliyor. Yüzme ve su içi egzersizler bu hasta grubu için özellikle önerilen aktivitelerdir, ayrica düz zeminde, düsük tempolu yürüyüslerden de yararlanilabilir.

Prof. Çeliker, osteoartriti olan hastalara eklemlerini koruyucu önlemleri ve hastalikla basa çikma yöntemlerini ögretmenin önemini vurguluyor. Bu koruyucu önlemler çömelmekten kaçinilmasi, merdiven inip çikmanin azaltilmasi, yürüyüsün düz yolda yapilmasi, yokus inip çikmaktan kaçinilmasi, alçak sandalyelere veya yere oturulmamasi, dizüstü veya bagdas kurarak oturulmamasi, uzun süre hareketsiz ayakta durulmamasi, tuvalet ve banyoda desteklerden yararlanilmasi, uygun ayakkabi seçilmesi olarak özetlenebilir. Uygun ayakkabi seçiminde topuk yüksekligi önemlidir. Ideal topuk 3-4 cm olmalidir. Yüksek topuklu ayakkabilar oldugu kadar babet tarzi dümdüz ayakkabilarin da eklemler için zararli oldugu söylenebilir. Bu tip ayakkabilar vücudun agirlik merkezinde degismeye bagli olarak kaslarda, baglarda ve eklemlerde asiri yüklenmeye neden olurlar. Ayak eklemleri oldugu kadar diz, kalça ve belde de sorunlara yol açabilirler. Yürüyüs sirasinda sok abzorbe eden spor ayakkabilar kullanilmalidir.

Eklem Içine Ilaç Veriliyor

Hastaligin tedavisinde çesitli ilaçlar kullaniliyor. Prof. Dr. Reyhan Çeliker, basit agri kesicilerden basladiklarini, bunlarin yeterli olmadigi durumlarda steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlara ve gerekirse daha güçlü agri kesicilere geçilebildigini, ancak tüm ilaç tedavilerinin mutlaka eklem koruyucu öneriler ile birlikte verilmesi gerektigini ifade ediyor. Bunlarin disinda osteoartrit tedavisinde, disardan uygulanan kremler, jeller, hafif ve orta derecede agrisi olanlarda kullanilabiliyor. Bir diger tedavi seçenegi ise eklem içine ilaç verilmesidir. Bu yöntemde, igneyle eklemin kayganligini artiracak ilaçlar sorunlu ekleme disardan enjekte ediliyor. Bir hafta arayla üç kez enjeksiyon yapiliyor ve bir yil kadar iyilesme saglaniyor. Bir sene sonra gerekirse tekrarlanabiliyor. Alevli dönemler kortizon enjeksiyonlari ile kontrol altina alinabiliyor.

Prof. Çeliker tedavi seçimi konusunda su uyarilarda bulunuyor:

“Tedavi plani mutlaka kisiye özel yapilmalidir. Birçok tedavi seçenegi vardir ve hastanin durumuna göre en uygun tedavi belirlenmelidir. Yasli hastalarda, mide sorunu olanlarda, ülser veya kanama geçiren hastalarda, kani sulandiran ilaç kullananlarda tedavi seçiminde daha dikkatli olmamiz gerekiyor. Ilaç kullanimi tercih edilmeyen hastalarda fizik tedaviden yararlaniyoruz. Bu tedavilere yanit alinamayan, siddetli agrisi olan ve günlük yasam aktivitelerinde ileri kisitlamasi olanlarda ise cerrahi tedavi gündeme geliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası