Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜÇÜK YASTA OBEZITE ERKEN ERGENLIGE DAVETIYE ÇIKARIYOR

Hareketsiz yasam ve sagliksiz beslenme sonucu ortaya çikan ve özellikle gelismis ülkelerin etkilendigi obezite, erken ergenlige yol açiyor. Erken ergenlik olusumunda sebze ve meyvelerde kullanilan hormonlar da etkili oluyor. Erken ergenligin tanisi ise oldukça basit. Yasla uygun olmayan cinsel gelisme akla derhal erken ergenligi getiriyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Endokrinoloji, Metabolizma Hastaliklari ve Diyabet Uzmani Dr. Özay Tiryakioglu, erken ergenlikle ilgili sorulari yanitladi.

Ergenlik, kizlarda ortalama 10, erkeklerde 11 yasinda artan seks steroidlerinin (erkekte testosteron, kizlarda östrojen baskindir) etkisi ile basliyor. Erken ergenlikte ise ergenlik belirtileri erkek çocuklarda 9, kiz çocuklarinda ise 8 yasindan önce görülüyor.

Erkek çocuklarda erken ergenlik sakal çikmasi, penis ve testislerin büyümesi, sesin kalinlasmasi seklinde ortaya çikiyor. Gelisme önceleri hizli oldugundan yasitlarindan iri gösteriyorlar. Ancak kemiklerdeki büyüme kikirdaklari erken gelisip kapandigindan, sonralari gelismeleri yavasliyor, boylari kisa kalabiliyor. Bu çocuklarin serumlarinda LH, FSH ve testosteron gibi bazi hormonlarin zamanindan önce artmis oldugu belirleniyor.

Kizlarda ise erken ergenligin en tipik belirtisi gögüs gelisimi ve âdetlerin erken baslamasidir. Erken ergenlige giren kizlarda gerek boy ve gerekse agirlik bakimindan belirgin bir gelisme görülür. Genital organlar, çocuk karakterini kaybeder ve eriskin bir kadininkine benzer duruma gelir. Memeler büyür, cinsel organda killanma olur. Ancak bütün bu cinsel gelismeye ragmen psisik durum yasitlari ile ayni seviyededir. Boy uzamasi erkenden sonlanabilecegi için özelikle kiz çocuklarinda âdet kanamasi baslamadan müdahale edilmesi büyük önem tasiyor. Erken baslayan âdet kanamalari buna henüz hazir olmayan çocukta psisik sorunlari da beraberinde getiriyor.

Erken ergenlige giren kiz çocuklarinda erken menopoz riski de var

Erken ergenlige giren çocuklarin bir kisminda beyin tümörleri- iltihaplari, kafa travmalari gibi organik bozukluklar bulunuyor. Çesitli ilaçlar ve hormon preparatlari da (özellikle sebze, meyve, yumurta üretiminde ve besicilikte bilinçsizce kullanilanlar) erken ergenlige yol açabiliyor. Yumurtalik tümörleri, böbreküstü bezi ve hipofiz tümörlerinde meydana gelen bu durum bazi vakalarda sebebi bilinmeden de ortaya çikabiliyor.

Erken ergenlikte sikayeti olan genç kizlarin yüzde 80’i bilinmeyen nedenlere baglidir. Burada ailevi bir faktör - egilim söz konusu olabilir. Yavas gelisen beyindeki bir lezyonun ayirt edebilmesi için bu genç kizlarin uzun süre izlenmesi gerekiyor.

Yeni bir arastirmaya göre, fazla kilolu veya obez kiz çocuklari yasitlarina nazaran daha erken âdet görüyorlar. Arastirma çocukluk çagindaki obezitenin hem erken ergenlige yol açtigini hem de ileride yasanacak kilo sorunlarinda risk faktörü olusturdugunu ortaya koyuyor.

Diger bir dikkat çekici nokta ise obez olup da buna bagli olarak erken ergenlige giren kiz çocuklarinin erken menopoza girmesi, bunun sonucunda osteoporoz, kalp damar ve beynin dejeneratif hastaliklari gibi hastaliklara yakalanma risklerinin arttigidir. Erkek çocuklarda da benzer durum geçerliyken, onlarda erken adet görme gibi belirleyici bir durum olmadigi için arastirma yapmak oldukça güç.

Yasa uygun olmayan cinsel gelisme erken ergenlige isaret!

Erken ergenligin tanisi oldukça kolay. Yasla uygun olmayan cinsel gelisme akla derhal erken ergenligi getiriyor. Tani konulmasinda izlenmesi gereken basamaklar bireysel yaklasim farkliliklari gösteriyor.

Erken ergenlikte tamamen nedene yönelik tedavi izleniyor. Ayrica çocuga psikolojik yönden yardimci olmak unutulmamali. Bu konuda özellikle bir çocuk endokrinologunun yardimini almak en dogru seçenektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası