Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat Kene Kabusu Geri Döndü!

Havalarin isinmasi ile birlikte piknik mevsimi de açilmis oldu. Özellikle hafta sonlarinda pek çok aile havanin ve doganin tadini çikarmak için ormanlik alanlara akin ediyor. Ancak keyifli bir eglence olarak baslayan gün bir kabusla sona erebilir çünkü keneler yine isbasinda. Kadiköy Sifa Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Aylin Izat Liceoglu, kene ve Kirim Kongo Kanamali Atesi hakkinda en çok merak edilen sorulari yanitladi.

Kirim-Kongo Kanamali Atesi(KKKA), keneler tarafindan tasinan Nairovirüs isimli bir virusun sebep oldugu, ates, cilt içi ve diger alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynakli bir enfeksiyondur. Ilk olarak 1944’de Kirim/Rusya’da bu hastalik tanimlanmistir. Türkiye’de ise ilk kez 2002 yili ilkbahar ve yaz aylarinda hastalikla tanistik.

Keneler Nasil Taninir ve Nerelerde Bulunur?

Keneler otlaklar, çaliliklar ve kirsal alanlarda yasayan küçük oval sekillidir. 6 - 8 bacakli, uçamayan, siçrayamayan hayvanlardir. Hayvan ve insanlarin kanlarini emerek beslenirler ve bu sayede hastaliklari insanlara bulastirabilirler.

Kene Nasil Bulastirir?

Keneler kan emerek beslenirler. Kan emebilmek için ise konaga (insanlar veya hayvanlar) tutunarak agiz organellerini deri içine sokarlar ve burada sabitlenirler. Bu halde kalarak doyana kadar kan emerler. Doyma süresi ise birkaç gün ile birkaç hafta arasinda degisebilir. Kan emme sirasinda ise hastaligi bulastirabilirler. Keneler ilkbahar ve sonbahar aylari arasinda aktiflerdir. Ancak her kene türü KKKA virusu için tasiyici, dolayisiyla hastalandiricilik özelligine sahip degildir.

Kuluçka Süresi Ne Kadardir?

Kene tarafindan isirilma ile virüsün alinmasini takiben kuluçka süresi genellikle 1 - 3 gündür. Bu süre en fazla 9 gün olabilmektedir. Enfekte kan, ifrazat veya diger dokulara dogrudan temas sonucu bulasmalarda bu süre 5 - 6 gün, en fazla ise 13 gün olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Hastalarin %90’i hafif belirtiler gösterir. Çogunlukla sikayetler:
* Ates
* Kiriklik
* Bas agrisi
* Halsizlik
* Kol ve bacaklarda siddetli agri
* Kusma, ishal seklindedir.

Kan pihtilasma hücrelerin(trombositler) sayisinda ani düsüs ve damar duvari hasari neticesi;

* Yüz ve gögüste kirmizi döküntüler ve gözlerde kizariklik,
* Gövde, kol ve bacaklarda morluklar,
* Burun kanamasi, diskida ve idrarda kan görülebilir.
* Ölüm karaciger, böbrek ve akciger yetmezlikleri nedeni ile olmaktadir.

Hastalarin yaklasik %10’unda belirtiler siddetlidir ve ölümle sonuçlanabilir.

Kirim-Kongo Kanamali Atesinin Tanisi Nasil Konulur?

Kesin tani için kanda virüse karsi olusan antikorlarin taranmasi en sik kullanilan yöntemdir. Bu göstergeler hastaligin baslangicindan sonra 7. günden itibaren belirlenebilir. Virüs izolasyonu ve moleküler yöntemler kesin tani için kullanilabilir. Ancak pahali ve her laboratuarda yapilamayan testlerdir. Bunlarin disinda hastaligin etkiledigi doku ve organlara ait testlerde saptanan degisimler kesin tani testlerinin sonuçlarini beklerken kene isirmasi olan ve sikayeti olan kisilerde KKKA hastaligi için yönlendirici olabilir.

Kirim-Kongo Kanamali Atesi Nasil Kontrol Edilir ve Nasil Korunabiliriz?

* Kenelerin yogun olabilecegi çali, çirpi ve gür ot bulunan alanlardan uzak durulmali, bu gibi alanlara çiplak ayak ya da kisa giysiler ile gidilmemelidir.

* Görevi nedeni ile risk grubunda yer alan kisilerin hayvan ve hasta insanlarin kan ve vücut sivilarindan korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske v.b. giymeleri gerekmektedir.

* Gerek insanlari, gerekse hayvanlari kenelerden korumak için hasere kovucu ilaçlar olarak bilinen böcek kaçiranlar dikkatli bir sekilde kullanilabilir. (Bunlar sivi, losyon, krem, kati yag veya aerosol seklinde hazirlanan maddeler olup, cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek uygulanabilmektedir.

* Hasere kovucular hayvanlarin bas veya bacaklarina da uygulanabilir; ayrica bu maddelerin emdirildigi plâstik seritler, hayvanlarin kulaklarina veya boynuzlarina takilabilir.

* Kenelerin bulundugu alanlara gidildigi zaman vücut belli araliklarla kene için taranmalidir.

Kene nasil çikartilmalidir?

* Vücuda yapismis keneler uygun bir sekilde kene ezilmeden, agizdan veya basindan tutularak bir cimbiz veya pens yardimiyla saga sola oynatarak alinmalidir (çivi çikarir gibi). Isirilan yer alkolle temizlenmelidir. Mümkünse kenenin tani için alkolde saklanmasi uygun olur.

* Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli, patlatilmamalidir.

* Üzerlerine alkol gaz yagi vb. gibi kimyasal maddeler dökülmemelidir. Bu kimyasal maddeler kenelerin kusmasina neden olur ve böylelikle kusmuktaki virüsler kan emmek için isirdigi yerden vücuda girebilirler.

* Kene vücuttan ne kadar erken çikarilirsa hastalik riski de o kadar azalir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası