Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA EPILEPSI NASIL TANINIR?

Ülkemizde 700.000 epilepsi hastasi bulundugu tahmin ediliyor. Zamaninda tani konulmasi özellikle çocuklar için çok önemli. Çocuklar hem kendisini ifade edemiyor ve korkularini yansitamiyor hem de egitim hayatlari bundan dolayi aksadigi için uyumsuzluk problemleri yasiyorlar. Özellikle çocukluk çaginda kisa süreli donuk bakislar, çocugun yaptigi isi birakip birkaç saniye boyunca bos bakmasi, bu sirada yalanma, yutkunma, agzi sapirdatma hareketleri epilepsi isareti olabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, her 100 kisiden birinde görülen epilepsiyle ilgili sorulari yanitladi.

Epilepsi nasil olusur?

Beyin büyük bir elektriksel devre gibi çalisir. Epilepsi, bu devrelerin bir yerinde adeta kisa devre olusmasi gibi anormal desarjlarin açiga çikmasidir. Bu anormal elektriksel desarj beynin hangi bölgesinde çikiyorsa, beynin o bölgesiyle ilgili bulgular veren bir hastaliktir. Desarj hareket merkezindeyse kol kasilabilir, hafiza merkezindeyse halüsinasyona neden olabilir, isitme merkezindeyse isitmeyle ilgili nöbete yol açabilir.

Hastalikta genlerin rolü var mi?

Hastaligin kalitsal bir yönü var ama bugünkü verilerle bütün genleri bilmiyoruz. Hatta kalitsal oldugu bilinmesine ragmen ayni ailede her kusakta görülmeyebiliyor. Dolayisiyla kalitsal olduguna eminiz ama her zaman kanitlayamiyoruz.

Genetik olmayan epilepsiler hangileri?

Genetik olmayan epilepsiler yasam içinde kazanilan (edinsel) nedenlerle olusuyor. Beyindeki damarlarin yumaklasmasi, balonlasmasi, anevrizma gibi beynin normal yapisini bozan damarsal degisikliklerle olabilir. Ayrica çesitli nedenlerle küçük bir kanamanin beyin dokusunu bozup nöbet yaratmasi ya da tümörler olabilir. Seker komasi, üre komasi gibi metabolik koma hali de beynin normal çalismasini etkiledigi için nöbetlere yol açabilir. Bunlarin disinda en sik edinsel neden, travmalardir. Geçirilmis herhangi bir siddetli kafa travmasi yaklasik iki yil sonrasina kadar epilepsi nöbetlerinin sebebi olabilir.

Küçük nöbet, büyük nöbet nedir?

Epilepside bilincin açik oldugu ya da bilincin tam olarak kapandigi nöbetler var. Bilincin açik oldugu nöbetler çesitli duyumsama nöbetleridir. Bunlar görmeyle ilgili duyusal bozukluklar, isitmeyle ilgili duyusal bozukluklar, hareketle ilgili duyusal bozukluklar olabilir. Gözünüzün önüne çok canli bir hayalin gelmesi, kaynagi belli olmayan bir müzik melodisi isitmeniz, kolunuzun birkaç saniye boyunca uyusmasi, tutmamasi gibi duyusal belirtiler olabilir. Bilincin kapali oldugu nöbetleri tanimak daha kolay; hasta bilincini kaybeder, düsüp bayilir. Bazi hastalarda bilincin açik oldugu ya da kapali oldugu nöbetlerin her ikisi birden olabilir. Yani ayni hasta hem duyusal bozukluklar hem de bilincinin kapandigi nöbetler geçirebilir. Hastalar bunu küçük nöbet - büyük nöbet olarak tarif ediyor.

Çocuklarda kisa süreli donuk bakislara dikkat!

Çocuklarda epilepsi nasil belirti gösterir, nasil tani konulur?

Epilepsi hastalarinda en önemli sorunlardan biri özellikle küçük nöbetlerde (bilincin kapanmadigi) duyumsamalarin iyi ifade edilememesidir. Bunlar çocukluk çaglarinda basli basina problemdir. Çünkü çocuklar hem ifade edemiyor, korkularini yansitamiyor hem de egitim hayatlari bundan dolayi aksadigi için uyumsuzluk problemleri yasiyorlar. Çocuklarda özellikle temporal lobdaki (sakak bölgesi) nöbetler çok zengin bulgular veriyor. Bu bölgeler isitsel ve görsel bellegimizin yer aldigi bölgelerdir.

Özellikle çocukluk çaginda kisa süreli donuk bakislar, çocugun yaptigi isi birakip birkaç saniye boyunca bos bakmasi, bu sirada yalanma yutkunma, agzi sapirdatma hareketleri, elleriyle ufak tefek kontrolsüz hareketler yapmasi, daha uzun süre nöbetlerde adeta birisiyle konusuyormus, hareketle karsilik veriyormus gibi davranislarda bulunmasi, anlatmasi gibi. Ayrica hep ayni tip korkular yasayan, geceleri sik sik çiglik çigliga uyanan, okulda her sey normal giderken birden okul basarisi düsen veya basindan beri okul basarisi hep düsük olan, sosyal uyum problemleri gösteren çocuklarin, epilepsi riskinin degerlendirilmesi açisindan çocugun nöroloji uzmanina gösterilmesi gerekiyor.

Çocuklarda yüksek atesin epilepsiye yol açma riski var mi?

Temporal lob içinde "hippocampus" dedigimiz, bellekle ilgili faaliyetlerin yogunlastigi, denizatina benzeyen bir bölge vardir. Yüksek atesli dönemlerde bu bölgedeki doku bozulabiliyor ve bu da epilepsi nöbetlerine yol açabiliyor. Rakamlara baktigimizda temporal lob epilepsisi, tüm dünyada çocuklarda ve yetiskinlerde en fazla görülen epilepsi tipi. Ancak atesi yükselen, havale geçiren her çocuk mutlaka epilepsi hastasi olur diye bir kural yok. Çocuklar epilepsi nöbeti olmaksizin da yüksek ates sirasinda kisa süreli bayilmalar yasarlar, bazen kasilmalar olur. O sirada morarirlar, soluksuz kalirlar ve birkaç saniye sonra aglayarak açilirlar, renkleri düzelir, kasilma geçer. Bunlarin bir kismi masum olup epilepsiye dönüsmeyebilir ancak sik sik atesli havale geçiren çocuklarin mutlaka çocuk nörologlari tarafindan görülmesi ve bazi ilaçlarla epilepsi açisindan tedbir alinmasi gerekir.

Epilepsi tani ve tedavisi nasil yapiliyor?

Nöroloji servisine gelen hastalardan önce hastalik öyküsünü aliyoruz. Epilepsi bulgulari varsa, beyin dalgalarini degerlendiren EEG çekiyor ve elektriksel desarjlarin sayisini, biçimini kaydediyoruz. EEG ile epilepsi tanisi konulduktan sonra beynin elektriksel yapisini bozan nedeni saptamak için (beyinde yapisal bir anormallik olup olmadigi, damarsal anevrizma veya tümör gibi nedenlerden mi kaynaklandiginin anlasilmasi amaciyla) MR çekiyoruz. Epilepsi tedavisinde kullanilan ilk ilaç 1912’de gelistirildi, son 10 yilda onlarca ilaç çikti. Yine de ilk yillardaki basari oranlari fazla geçilemedi. Her üç hastadan ikisinde ilaç tedavisiyle epilepsiyi kontrol altina alip, hiç nöbet geçirmeyecek veya çok az nöbet geçirecek sekilde tedavi edebiliyoruz. Maalesef son yillarda eklenen ilaçlarla da iyilesme oranini 2/3 düzeyinden yukari çikaramiyoruz, basari sansimiz yüzde 70'ler civarinda. O zaman ikinci, üçüncü ilaci ekleyip kombine tedaviler yapiyoruz. Fakat kombine tedaviyle de istenen oranda bir basari alinamiyor ve baska sorunlar ortaya çikiyor.

Ilaçlar uyku hali, sersemlik, özellikle çocukluk çaglarinda ögrenme güçlükleri, kilo alma, adet düzensizlikleri gibi hormonal bozukluklara varan yan etkilere sebep olabiliyor. Dolayisiyla ilaçlar da bir açmaza yol açiyor. Son yillarda teknolojinin gelismesi ve görüntüleme teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte epilepsi cerrahisi ön plana çikmaya basladi. Eskiden görüntüleme teknolojisi çok zayif oldugu için beynin içinde epilepsi odagini aramak igneyle kuyu kazmak gibiydi, simdi daha kolay. Bu odagi biliyorsak ve ilaçlarla kontrol edemiyorsak beklemek yerine uygun vakalarda erken cerrahiyle hastaligi tedavi ediyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası