Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÜZÜM, SARAP VE PEKMEZ KANSIZLIGI ÖNLEMIYOR!

Et ve sakatatta demir bol bulunuyor

Saglikli bir erkegin damar yataginda 4,5 litre, kadinin damar yataginda ise 4 litre kan dolasiyor. Kanin görevi, dokulara gerekli olan oksijeni tasimak. Anemi, kisinin oksijen tasima kapasitesinde azalma demektir. Aneminin pek çok nedenleri ve türleri var. Halkin en çok tanidigi “demir eksikligi” sorunu aslinda anemi ile nitelenen hastaliklarin sadece bir tanesidir.

Acibadem Maslak Hastanesi Iç Hastaliklari ve Hematoloji Uzmani Prof. Dr. Oguz Önder, kan yapiminda vücutta yeterli demir bulunmasinin sart oldugunu belirterek 15-55 yas grubundaki kadinlarda demir eksikliginin sikça görülmesinin nedenlerini söyle özetliyor:

15-55 yas dönemindeki aylik regl kanamalari
Hamilelikler ve emzirme
Düsükler, kürtajlar
Ameliyatlar
Basta mide-barsak kanalindan olmak üzere uzun bir zamandan beri süregelen kan kayiplari

Tek Basina Soluk Cilt Kansizlik Belirtisi Degil

Cilt soluklugu genellikle kansizligin muayene bulgularinin basinda geliyorsa da yaniltici olabiliyor. Prof. Dr. Oguz Önder, soluk benizli olmanin kansizliga dair bir ipucu olabilecegini, ancak avuç içleri, tirnak yataklari, göz içine bakilarak degerlendirilmesinin daha dogru olacagini belirtiyor.

Halsizlik, yorgunluk, enerjisizlik, egzersiz kapasitesinde kisitlanma, hareket edildiginde nefes nefese kalma ve kalp çarpintisi aneminin derinligine bagli olarak görülen belirtiler arasinda yer aliyor.

Bir de anemiye sebep olan tibbi durumlarin tabloya ekledigi baska belirti ve bulgular var. Kemik iliginin ciddi hastaligina bagli anemilerde sik tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlar, kanama ve çürümeler, küçük kizarik lekeler, kan hücrelerinin yikiminin hizlandigi durumlarda sarilik, iltihap veya enfeksiyon türü bir hastaliga eslik eden ates, terlemeler, kilo ve istah kaybi gibi.

Demir Eksikligi En Çok Kadinlarda

Kadinlarda demir eksikliginin erkeklere kiyasla çok daha sik ortaya çiktigina deginen Dr. Oguz Önder, kan yapiminda demirin temel bir girdi oldugunu vurguladi. Ancak sanildiginin aksine sarap, üzüm ve pekmezin kan yapici özelliklerinin demir içeriklerin düsük olmasi ve bitkisel kökenli demirin kana daha az geçmesi nedeniyle sinirli oldugunu söyledi. Et ve sakatatta daha yüksek oranda demir bulundugunu belirten Dr. Önder, diyetimizdeki esas demir kaynagini daha kolay emilen hayvansal kökenli demirin olusturdugunu belirtti.

“Gidalarimizla yeterli miktarda demir aliyor olsak da ikinci bir kosul, bunun ince barsaktan emilimin de sorunsuz olmasi. Kisinin birim zamanda vücuduna kazandirabildigi demirden daha fazlasini yitirmiyor olmasi da üçüncü bir gereklilik. Yasamlarinin önemli bir kesidinde yukarida deginilen onlara özgü nedenlerden ötürü kadinlarin demir bilançolari negatif olabiliyor” dedi.

Anemilere Nedenlerine Göre Tedavi

Uygun kapsamda bir laboratuvar incelemesiyle anemi varligi ve nedeni saptanabiliyor. Ulasilan tanilarin pek çogunun tedavisinin bulundugunu anlatan Prof. Dr. Oguz Önder, bazi örnekleri söyle siraladi:

Demir Eksikligi:

Bedenin demir eksikligini giderecek, agiz yolu veya injeksiyonlar seklinde ilaç tedavisi ve beslenme destegi veriyoruz. Demirden zengin gidalarla beslenilmesi önem tasiyor. Vejetaryen ve tahila dayali beslenme biçimi sorunu yayginlastirabiliyor.

B12 Vitamini:

Demir eksikligi kadar olmasa da pratikte oldukça sik görülen B12 vitamini eksikligi de anemiye neden oluyor. Bu vitamin genellikle injeksiyonlar ile yerine konuldugunda anemi kolayca düzeltiliyor.

Tiroid Az Çalisiyorsa:

Anemi ortaya çikiyor. Bu durumda hormon takviyesi yapiliyor ve kansizlik da diger belirti ve bulgularla birlikte düzeliyor.

Diyaliz Hastalarinda:

Kan yapiminda gerekli olan “eritropoietin”, böbreklerde yapiliyor. Böbreklerin cerrahi olarak alinmasi veya çok daha sik olarak hastalik sonucu tahrip olmasi gibi nedenler anemiye yol açiyor. Diyalize girme durumuna yaklasmis veya hayatini ancak düzenli dializ ile sürdürebilen hastalarda, ilaç olarak Eritropoietini injeksiyonlarla vererek anemi hafifletiliyor.

Kronik Hastalik Anemisi:

Hastanede yatmakta olan hasta nüfusunda bati ülkelerinde en sik görülen kansizlik nedeni “kronik hastalik anemisi” dir. Bu anemi türünün çok tatminkar tedavisi yok. Altta yatan hastaligi düzeltme yaklasimi geçerli. Örnegin tüberkülozun, abselerin, kalp kapaklarina yerlesmis müzmin enfeksiyonlarin basariyla tedavi edilebilmesi durumunda kansizlik da kendi kendine düzeliyor.

Kan Yikimi Ve Yapiminin Hizlandigi:

Durumlarin bazilarinda ilaç tedavileri ve gerektiginde dalagin alinmasi ile süreç kontrol altina alinabiliyor. Dogustan ve genetik olarak geçen anemiler de var. En sik karsilasilanlari Akdeniz anemisi ve orak hücreli anemi. Geçmiste bu hastalar için eldeki yegane tedavi sürekli ve düzenli kan transfüzyonlari idi. Halen agir kansizlikla malul bazi hastalari kemik iligi veya kök hücre nakli ile normal bir yasama döndürmek mümkün olabiliyor.

Kemik Iligi Hastaligi:

Kemik iliginde kan hücrelerini üreten kök hücrelerin hastaliklari, ya da kemik iligine ait olmayan baska dokularin ve hücrelerin ilik alanini isgali sonucu olusan anemiler de var. Burada kemik iliginin asal ögeleri olmayip orada biriken myelomu, lenfomayi, lenfoid lösemileri, metastatik solid tümör hücrelerini geriletmek anemiyi düzeltebiliyor. Kemik iligindeki kök hücrelerin hastaliklarinin tedavileri ise çogu kez karmasik, külfetli ve uzun soluklu. Kök hücre veya ilik naklini de içeren bu tedaviler degisik tanilarda belli oranlarda basarili olabiliyor. Tedavisi mümkün olmayan durumlar ve hastalar da vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası