Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erken yasta hamilelik hem anne hem bebek için zararli

Ülkemizde özellikle kirsal kesimde sikça rastlanan erken yasta hamilelikler ve dogumlar anne adayinin fiziksel ve psikolojik açidan henüz gelisimi tamamlamis oldugundan pek çok komplikasyonu beraberinde getirir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai Aksoy erken yasta hamilelik ve dogumun anne ve bebek üzerindeki zararlarini anlatiyor.

Adolesan dönem çocukluk ile eriskinlik arasindaki evreyi tanimlar. Dünya Saglik Örgütü’nün 10 – 19 yas arasi sinirlandirdigi bu dönemde kisi fiziksel, cinsel, psikolojik gelisimini tamamlar. Erken yasta hamile kalan veya dogum yapan kadinlar, 20 – 29 yas arasindaki kadinlarla karsilastirildiginda, hamilelik dönemde yasanan komplikasyonlarda ve anne ölümlerinde bir artis oldugu görülür.

Adelosan hamileliklerin tehlikeleri

Erken yasta hamile kalip dogum yapan kadinlarda görülen komplikasyonlarin artmasi, anne adayinin fiziksel ve psikolojik açidan henüz dogum yapmaya ve ebeveyn olmaya hazir olmamasindan kaynaklanir.

Adelosan dönemde dogumlarin genelde zor geçmesine kalça kemiginin (pelvis) henüz tam olarak gelismemesi ve hala gelisim evresinde olmasi neden olur. Kadinin zor bir dogum geçirmesi fistül (anüsten birkaç santimetre uzakta, apse sonucu olusan akintili delikler), idrar ve diski kaçirma ve bunlara bagli olarak kendini toplumdan soyutlama gibi sonuçlar dogurabilir.

Anne adayinin yetersiz beslenmesi, bundan dolayi aneminin ortaya çikmasi, düsük, erken dogum, hamilelikte hipertansiyon ve sezaryenle dogum yine erken yasta hamileligin neden olabilecegi rahatsizliklar arasinda yer alir.

Erken yasta hamilelik bebegi nasil etkiler?

Yapilan arastirmalar bebek ölümlerinin 15 yas alti annelerde, 20 yas altindaki kadinlara göre çok daha yüksek oldugunu gösterdi. Ayrica erken yasta hamile kalan kadinlarin bebeklerinde gelisim geriligi ve erken dogum riski çok daha yüksek. Bunlarin disinda bebegin düsük kilo ile dünyaya gelmesi ve nörolojik hastaliklarin daha sik görülmesi adelosan hamileliklerin sonuçlarindan bazilari. Nörolojik hastaliklar daha sonraki yaslarda çocukta zeka geriligi, serebral palsi (Hastalik degildir. Bir grup nörolojik bozuklugu tanimlar.), epilepsi (sara) gibi sinirsel rahatsizliklarin görülmesine neden olur.

Yetiskinlik çagina erismeden, erken yasta hamile kalmak veya dogum yapmak sonuç olarak hem annenin hem de bebegin sagligini ciddi bir biçimde tehdit edebilir. Mümkün oldugunca bu tarz hamileligin olusmasi önlemeli ve kadina korunma yöntemleri, cinsel yolla bulasan hastaliklar, dogru beslenme gibi konularda egitim verilmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası