Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖTENAZI

Ötenazi nedir?

Ötenazi, ölümün kaçinilmaz oldugu, tibbi tedavi ile iyilesme umudu bulunmayan ve dayanilmaz acilar içinde yasamak zorunda olan hastalarin tibbi yöntemler kullanilarak veya tibbi destegi sonlandirilarak ölüme terk edilmesidir.

Kaç tür ötenazi vardir?

Bu eylem, hasta kisi tarafindan bilinçli bir biçimde uygulandiginda “aktif ötenazi”, suuru tamamen kapali hastalarin yakinlarinin karariyla uygulandiginda ise “pasif ötenazi” olarak adlandirilir.

Insanlik bu terimle ilk ne zaman tanisti?

Yunanca, kolay ölüm, tatli ölüm, iyi ölüm anlamina gelen ötenazi, sadece tibbi degil, hukuki, sosyal, dini, insani ve kültürel bir çok bileseninin olmasi nedeniyle Antik Yunan ve Roma’dan beri çok genis kitlelerce tartisilan bir kavramdir. Eski Roma Hukuku, hekimlerin çaresiz hastalarin yasamlarini, onlarin acilarini dindirmek amaciyla sonlandirmasini “insan öldürmek” ile esdeger saymaktaydi. Buna karsilik, yine ayni dönemin ünlü filozofu Seneca’nin “binecegim gemiyi, oturacagim evi nasil seçebiliyorsam ölümümü de seçebilmeliyim” sözleriyle bu hukuk anlayisina karsi çiktigi bilinmektedir. O yillardan günümüze ötenaziyi savunanlar ve karsi olanlar arasindaki tartisma hep süregelmistir.

Ötenaziyle ilgili günümüzde gelinen noktaya bakis nasil?

Parkinson hastaligi nedeniyle 91 yasindayken ötenazi uygulayarak yasamina son veren Hilda Hunt’un konu ile ilgili söyledikleri gelinen noktanin bir özetidir. “Geçtigimiz yüzyilda dogum planlamasini ögrendik, bu yüzyilda da ölümü planlamayi ögrenmeliyiz”.

Tip çevrelerinin konuya bakisi nasil?

Dünya Tabipler Birligi Venedik Bildirgesi, ötenazi konusundaki en önemli kilometre taslarindan biridir. Bu bildirgenin ilk iki maddesinde hekimin asil görevinin hastayi iyilestirmek ve acilarini dindirmek oldugu ve iyilesmeyecegi bilinen bir hastalik durumunda bile bu ilkenin degismeyecegine deginilmektedir.

Bununla birlikte, izleyen üçüncü maddede ölümcül hastaligin son dönemindeki bir hastada hastanin rizasi, hasta kendi istegini açiklayamiyorsa bir yakininin karari ile tedavisinin kesilerek acisinin dindirilebilecegi belirtilmektedir. Bu bildiride yasalarin baglayiciligina da vurgu yapilmaktadir. Ötenazi konusunda daha radikal bir tavir sergileyen bazi gruplar, çok daha ileri giderek, ötenazi hakkinin kullanilmasina bürokratik ve yasal engeller yaratilmasinin bir çesit ”devlet terörü” oldugunu ileri sürmektedirler.

Sizin bir hekim olarak konuya bakisiniz nasil?

Özellikle bir hekim olarak benim konuya etik çerçeveler dahilinde yaklasmam gerekiyor. Çünkü biz bu meslege baslarken bir yemin ediyoruz ve bu yemini hayatimizin sonuna kadar tutmakla yükümlüyüz. Yasam hakki çok degerlidir. Özellikle umudun hiç olmadigi hastaliklarda bile küçük de olsa hayatta kalma veya düzelme ihtimali her zaman vardir. Bizim amacimiz yasatmaktir. O nedenle kisisel olarak böyle bir seçim hakkimin olmadigini düsünüyorum. Zaten hukuksal olarak da böyle bir sorumlulugun altina giremeyecegimiz kesindir.

Amerikan Hastanesi
Hematoloji Bölümü
Doç. Dr. Mustafa ÇETINER
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası