Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HORLAMA ILISKINIZE ZARAR VEREBILIR

Horlama kimi zaman çiftler arasinda iliskiyi tehdit eden en önemli unsur olabiliyor. “Horlama yüzünden yatagini ayiran esler’’ var diyen KBB Uzmani Dr. Süreyya Seneldir, yasam kalitesini düsüren horlamanin ciddi bir saglik sorunu oldugunu ve mutlaka tedavi edilmesini öneriyor.

Horlama, sadece kisiyi ve çevresindekileri etkileyen bir saglik sorunu olmayip, ayni zamanda özel hayati da olumsuz etkileyen bir sorun. Ingiltere’de bu konuda yapilan bir arastirma, oldukça ilginç bir gerçegi ortaya koyuyor. Arastirmaya göre, esi horlayan bir kisi, yasami boyunca iki yillik uykusunu kaybediyor. Yani horlayan kisi, partnerinin iki yillik uykusunu istemeden de olsa çaliyor.

Normal eriskin insanlarin yüzde 45’inin zaman zaman horladigini söyleyen KBB Uzmani Dr. Süreyya Seneldir, yüzde 25’nin sürekli horlama sorunu olduguna dikkat çekiyor. Horlama probleminin daha çok sisman erkeklerde görüldügünü hatirlatan Dr. Seneldir, yasla birlikte sorunun daha da katlanilmaz hale geldigini belirtiyor. Horlamanin esler arasinda iliskiyi yipratan bir problem oldugunu ifade eden Dr. Seneldir, “Horlama yüzünden yatagini ayiran esler var” diyerek sorunun ne denli sonuçlar önemli olduguna dikkat çekiyor.

Dr. Seneldir, uyku apnesinin de uyku esnasinda nefes kesilmeleri anlamina gelen, gündüz yorgunluk ve uyku hali, otururken uyuklama veya uykuya dalma hali, sabah basagrisi, cinsel isteksizlik, huzursuzluk gibi sikâyetlerle kendisini belli eden daha ciddi bir sorun olduguna deginmeden edemiyor.

Horlamanin ve uyku apnesi nasil tedavi edilir?

Horlama ve uyku apnesinin tedavisi için günümüze dek birçok yöntem kullanildigini biliyoruz. Bunlar kilo vermeden baslayarak küçük dil, yumusak damak ve bademciklerin alindigi daha kompleks cerrahilere kadar uzanan birçok tedavi yöntemini içeriyor. KBB Uzmani Dr. Süreyya Seneldir, horlama ve uyku apnesinin tedavisi için gelistirilen en son teknik Pillar Implant uygulamasinin, diger yöntemlere göre daha etkin, güvenilir ve kolay bir yöntem oldugunu söylüyor.

Pillar implant uygulamasi; yumusak damagi sertlestirerek, horlamaya neden olan titremeyi azaltacak ve yumusak damagin havayolunu tikamasina mani olacak üç minik implantin, yumusak damaga yerlestirilmesi islemidir.

Pillar imlant uygulamasi sonrasi, implantlar damak içinde onlari sabitleyen dogal bir doku etkisi meydana getirerek, yumusak damagin kas tabakasina yapisal destek olurlar; böylece yumusak damaga bagli horlama ve uyku apnesinin ortadan kalkmasini saglarlar.

Sadece Amerika'da 12 milyon kisi uyku apnesinden sikâyetçidir. Isin ilginç olan bir yani da bu hastalarin 10 milyonunun, hastaliginin farkinda olmamalaridir.

Uyku apnesinin farkinda olunmamasi veya bunun tedavi edilmemesi ne gibi sonuçlar dogurabilir?

Sadece sunu bilmemiz bile, bizleri bu hastaligin önemi ve ortaya çikarabilecegi problemlerin ciddiyeti hakkinda düsündürmeye sevk ediyor; her sene maalesef 38 bin kisi uyku apnesi ve bunun yol açtigi kötü sonuçlardan dolayi ölmektedir!

Tedavi ertelenirse nelere yol açabilir?

Kisilerin normal uyku düzeninde olusan huzursuzluk yüzünden, uyku apnesi olan kisiler gün içerisinde kendilerini uykulu hissederler ve konsantrasyon ve performanslarinin azalmasindan sikâyet ederler.

Bu hastalarda depresyon, sinirlilik, cinsel fonksiyon kaybi, kilo alma, kalp rahatsizliklari, yüksek tansiyon, bas agrilari, ögrenme ve hafiza zorlugu, günlük aktiviteler sirasinda uykuya dalma gibi sikâyetler olusabilir.

Tedavi edilmemis uyku apneli hastalarda kaza yapma oranlari normal kisilere göre 3 kat daha fazladir.

Pilar implant nasil uygulanir?

Islem muayenehane kosullarinda yapilabilen, basit, neredeyse agrisiz, yaklasik 15 dakika süren kisa bir girisimdir. Damagin lokal anestezi ile uyusturulmasi sonrasi 3 adet küçük implant özel bir alet yardimiyla damaga yerlestirilir. Islem sonrasi hastalarin çogu ayni gün isine devam edebilirler.

Pillar imlant uygulamasinin diger yöntemlerden üstünlügü nedir?

Bu yöntemin en önemli üstünlügü; kimyasal ajanlar içermemesi, isitma ve doku çikartilmasi gerektirmemesidir. Bu nedenle hastalara minimal rahatsizlik verir. Birçok hasta ayni gün normal diyetine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Diger tedavi yöntemlerine göre minimal risk içermektedir. Diger tedavi yöntemleri ameliyathane kosullari gerektirirken pillar implant uygulamasi muayenehane kosullarinda yapilabilen basit bir yöntemdir.

Pillar implant uygulamasi diger tedavilerle kombine edilebilir mi?

Bu uygulama ile birlikte diger tedavi yöntemleri de birlikte kombine edilebilir.

Islemin maliyeti diger tedavi yöntemlerine göre nasildir?

Muayenehane kosullarinda yapilabilen basit bir girisim olan pillar implant uygulamasinin maliyeti diger yöntemlerden daha ucuzdur.

Kullanilan implantlarin özelligi nedir?

Yaklasik 18 mm uzunlugunda, 2 mm genisliginde polyesterden yapilmis, yillardir implant olarak çesitli yerlerde kullanilan FDA onayli bir materyaldir.

Implantlar damakta ne kadar kalirlar?

Yerlestirilen implantlar vücutla uyumlu olduklari için ömür boyu kalirlar ve hiç bir sorun çikarmazlar.

www.estetik-burun.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası