Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARIN TAZELIGINE YAKISAN, SAGLIKLI BIR CILT IÇIN

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayfer Aydin “Bahara girerken cilt bakimi” hakkinda bilgi verdi.

Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasil gördügünüz ya da nasil hissettiginiz ile yakindan iliskilidir. Basit birkaç önlemle, bahara girerken cildiniz; eskisinden daha parlak, pürüzsüz ve daha canli olabilir.

Cildinizi Nemlendirin

Cildin degisen hava sartlarina uyum saglamasi mevsim geçislerinde oldukça önem kazaniyor. Kisin soguk havalarda kuruyan, nemi azalan cildimizin, bahar aylarina ve sonrasinda sicak yaz günlerine hazirlanmasinda cildin nem oraninin dengelenmesi ilk sirada yer alir.

Uzman ellerde yapilacak cilt analizinden sonra cilt yapisina uygun ürünlerin seçilmesi ve gerekli bakimlarin yapilmasi gerekir. Cilde uygun bakim yapilmadigi takdirde; sivilce, siyah nokta, kuruma, pullanma ve lekeler kaçinilmaz olur.

Sokaga Çikarken Günes Koruyuculari Ihmal Etmeyin

Bahar mevsimi ile birlikte günes koruma ürünlerinin önemi de ön plana çikiyor. Özellikle bu mevsimlerde nemlendirici ve cilt yapisina uygun koruma faktörü içeren günes koruyucu ürünler kullanilmasi gerekiyor. Yalniz açik ve günesli havalarda degil, kapali havalarda da günesten yayilan ultraviyole isinlarina karsi günes koruyucu kremler önerilir.

Günesten koruyici ürünlerin normal cilt tipine sahip kisilerde en az 15 koruma faktörlü ürünleri kullanmasini öneriyoruz. Çok açik tenliler ile hassa cilt yapisina sahip olanlarin ise en az 30 faktörlü ürünleri tercih etmeleri gerekiyor ve ürünlerin günese çikmadan 20 ile 30 dakika önce sürülmesi önerilir.

Saglikli Bir Cildin Anahtari Kimyasal Peeling

Mevsim geçislerinde cildi canlandirmak, temizlemek ve nemlendirmek için yapilabilecek uygulamalardan en önemlisi kimyasal peelingdir. Kis mevsiminde; havanin nem oranin azalmasi, sobalar ve yanan kaloriferler sebebiyle artan hava kirliligi, cildimizin daha cansiz ve soluk görünmesine yol açar. Yagli ciltlerde sivilce ve siyah nokta olusumu artarken; kuru ciltlilerde de havanin nem oranin düsmesiyle kuruma, soyulma, kasinti gibi sikayaetler ortaya çikar. Kimyasal peeling yöntemi ile cilt daha canli ve diri bir görünüme kavusur.

Kimyasal peeling deriyi canlandirmak, gençlestirmek, görünüsünü iyilestirmek için bazi kimyasal solüsyonlarin uygulanmasidir. Bu tedavide deriye, yüzeyel tabakalarin ayrilmasina ve soyulmasina neden olan kimyasal bir asit uygulanir. Çok sayida kimyasal peeling ajani olmakla birlikte en sik kullanilanlar glikolik asit, Alfa hidroksi asitler(AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, jesner solisyonu ve kombinasyonlaridir.

Yasam Tarziniza ve Beslenmenize Dikkat Edin

Sigara dumani, hava kirliligi ve ani isi degisiklikleri cildin hasar görmesine yol açiyor. Parlak ve isiltili bir cilde sahip olmada düzenli bakimin yanisira; saglikli beslenmeye, uyku düzenin yerinde olmasina, stresten uzak durmaya ve alkol-sigara tüketimine de dikkat etmek gerekiyor.

Bahar aylarinda yeterli miktarda su tüketmek de cilt sagliginda önem teskil ediyor. Saglikli bir cilt için bazi besinlerden uzak durmak ve çesitli besin takviyelerinden yararlanmak gerekiyor. A-B-C-D-E-K vitaminleri, krom, çinko, bakir, selenyum, magnezyum gibi mineraller ile Coenzim Q-10 enzimi, Omega 3 ve Omega 6 gibi temel yag asitlerinin cilt sagligi için yeterli oranda alinmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası