Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MULTIPL SKLEROZ (MS) GENÇ KADINLARI VURUYOR

Memorial Hastanesi Konsültan Hekimi Prof. Dr. Ayse Altintas, Mayis ayinin üçüncü haftasinda degisik etkinliklerle kutlanilan Multipl Skleroz (MS) Haftasi öncesinde, MS’in belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Multipl skleroz (MS), genç eriskinlerde görülen yani genellikle 20-40 yas arasinda baslayan bir hastaliktir. Beyin ve omuriligimizi etkileyen bu hastalik, gençlerde engellilige yol açan sinir sistemi hastaliklarinin en önemlilerindendir. Kadinlarda erkeklere göre daha sik rastlanmaktadir. Ülkemizde de kesin veri olmamasina ragmen 30 binin üzerinde MS hastasi bulundugu tahmin edilmektedir.

MS’in Nedeni Tam Olarak Bilinmiyor

Eldeki veriler, dünyanin bazi bölgelerinde hastaligin daha sik görüldügünü göstermekte, (Örnegin kuzey Avrupa ülkeleri, Amerika’nin kuzey bölgeleri gibi) ve “acaba mikrobik bir ajan hastaligi baslatmakta rol oynuyor mu?” sorusunu gündeme getirmektedir. Bu konuda yapilan çalismalarda henüz “sorumlu bir mikrobik ajan” bulunamadi. MS hastaliginin ortaya çikmasinda bagisiklik sisteminin önemli bir rolü oldugu bilinmektedir. Bu mekanizmanin ayrintilari aydinlatilmaya çalisilmaktadir. Bagisiklik sistemimizin kendi vücut yapilarimiza-dokularimiza karsi reaksiyon gösterdigi ve sonrasinda da sinir sisteminde harabiyet olustugu bilinmektedir.

Genler MS Olusumunda Etkili Mi?

Hastaligin gelismesinde genlerimizin de rolü olabilecegi düsünülmektedir. Ancak, henüz etken gen tanimlanabilmis degildir. Genetik olarak birbirinin ayni olan tek yumurta ikizlerinden birinde MS gelisse bile, digerinde gelisme riski %25 oraninda saptanmaktadir. Bu da genlerin, hastaligin olusumundaki tek neden olamayacaklarini göstermektedir.

MS Sinir Sistemini Bozuyor

Eskiden sadece beynin ve omuriligin ak maddesini etkiledigi ve orada hasara yol açtigi düsünülen bu hastaligin, sinir hücresinin uzantisini ve hücrenin kendisini de harap edebildigi son bilimsel yayinlarda ortaya konmaktadir. Bu bilgiler de bize MS’in sadece “miyelin” olarak adlandirdigimiz sinir kilifini etkileyen bir hastalik olmadigini, daha yaygin etkilenmeye yol açan bir hastalik oldugunu göstermektedir.

Hastalik sinirlerimizin uzantilarinin çevresini bir kilif gibi saran “miyelin” dedigimiz yapinin harabiyetine yol açmakta. Bu durumda da sinir hücrelerinden gelen emirler yeterince ve saglikli bir sekilde iletilemediginden hastada ilgili fonksiyonlarda bozulma (güç kaybi, duyu kaybi gibi) ortaya çikmaktadir.

Duyu Kaybi, Güç Azalmasi ve görme Sikayetleri Belli Basli Belirtiler Arasinda

Hastalarin yarisina yakin bölümünde MS; kol ya da bacakta kuvvet azalmasi-güçsüzlük sikayeti ile baslamaktadir. MS’li hastalar yeni gelisen duyu bozukluklari, bulanik görme, denge bozukluklari, çift görme yakinmasi ile de bize basvurabilmektedirler. Her hastada baslangiç yakinmasinin birbirinden farkli olabilecegini akilda tutmak gerekir.

Seyir Hastalara Göre Farklilik Gösteriyor

Hastaligin birbirinden farkli seyirleri oldugu biliniyor. Her hastada MS farkli bulgularla basliyor ve seyirleri de birbirinden farkli olabiliyor. Bazi hastalarda ataklar seklinde bulgular ortaya çikiyor ve atak tedavi edildikten sonra hasta tam ya da kismi düzelme gösterebiliyor. Buna “ataklarla seyreden tip MS” diyoruz. Bazi hastalarda ise hastalik ilerleyici tipte olabiliyor, zaman içinde giderek nörolojik tablo belirginlesiyor (“Progressif” ya da ilerleyici tip MS). Bunlarin yanisira; belli belirsiz bulgularla seyreden ve kiside herhangi bir özürlülüge yol açmayan bir MS tipi de mevcut (“Benign” yani iyi seyirli MS).

MS Ataklari Gebelik Döneminde Azaliyor

MS’li bir kadinin hamile kalmasi ve dogum yapmasinda herhangi bir sorun yoktur. Gebelik döneminde genellikle hastalik ataklarinin azaldigi, dogum sonrasi lohusalik döneminde ise atak riskinin biraz arttigi bilinmektedir.

Kisiye Özel Tedavi Için Bilimsel Çalismalar Sürdürülüyor

Hastaligin kesin tedavisi bilinmemekle birlikte, bu konuda yogun çalismalar sürdürülmektedir. MS hastalari atak dönemlerinde genellikle yüksek doz kortizon ile tedavi edilmektedirler. Bu tedavi genellikle 5-7 gün süreyle uygulanir ve mutlaka bir saglik kurulusunda kontrollü olarak yapilmalidir. Ayrica bagisiklik sistemi üzerine etkili, atak sikligini azalttigi bilinen bazi tedaviler de hastanin durumuna göre seçilebilmektedir. MS’te onaylanmis tedavi seçeneklerinin tümü ülkemizde mevcuttur. Bunun yanisira; deneysel çalismalari sürmekte olan pekçok ilaç da bulunmaktadir. Hatta artik kisilere özel tedaviler olusturma yolunda arastirmalar sürdürülmektedir.

Multipl Sklerozda Kök Hücre Tedavisi henüz “Deneysel” bir tedavidir!

MS’te kök hücre tedavisi, hastaligin uzun süreli duraklatilmasini ve baskilanmasini saglamak amaciyla “denenmekte olan” bagisiklik sistemini baskilayan bir tedavi yöntemidir. Bir baska deyisle bugün henüz “deneysel” bir tedavi niteligindedir. Kök hücrelerin hastalik nedeniyle hasarlanmis alana ulasip, tamir edilmesini saglayacagi ileri sürülmekle birlikte; bu konuda bilinmeyen pekçok nokta halen cevaplanmayi beklemektedir.

- Kök hücre transplantasyonu, bagisiklik sistemini baskilayici (immünsupressif) tedavilerle birlikte uygulanmaktadir. Bu da beraberinde ciddi riskleri (Ölümlere neden olabilmektedir) getirmektedir.

- Bu tedavinin halen kullanilmakta olan tedavilerden (mitoksantron gibi) üstün olup olmadigi henüz bilinmemektedir.

- Bu tedavinin;

Hangi MS’li hastalara uygulanacagi,

Hangi kök hücre çesidinin kullanima uygun oldugu,

Hastaligin hangi evresinde uygulanmasi gerektigi,

Tedaviyi hangi yolla uygulamanin en iyisi oldugu HENÜZ BILINMEMEKTEDIR.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası