Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TEPEDEN TIRNAGA NE KADAR HIJYENE IHTIYACIMIZ VAR?

Günlük yasantimizda hem sosyal iliskiler hem de saglik açisindan en önemli detaylarin basinda hijyen geliyor. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Halil Bayazit, tüm vücudumuzun hijyen ihtiyacini nasil karsilayacagimiz ve dikkat etmemiz gerekenlerle ilgili merak edilenlere yanit veriyor.

YÜZ

Yüzümüzü hangi siklikta ve ne zaman yikamaliyiz?

Yüz yikama ihtiyaci kisinin yasam sekline, yasina bagli olarak degisir. Örnegin, bebekler için böyle bir ihtiyaç yoktur. Oyun çagi çocuklarinda günde birkaç kez olabilir. Eriskinler eger çok kirli ortamlarda bulunmuyorlarsa günde iki kez yeterlidir.

Yüzümüzü ne tür ürünlerle yikamamiz gerekiyor?

Sivi sabunlar/jeller hijyen açisindan iyi bir çözümdür ancak içerdikleri aktif sabun miktarinin çok oldugu durumlarda fazla yikama tahrisle sonuçlanabilir. Bunun yerine özellikle bayanlarin yüz temizliginde lipid içermeyen temizleyici losyonlari kullanmalari yeterli olacaktir. Bunlarin çogu sonrasinda ciltte nemlendirici bir etki de birakir ve makyaj temizligi içinde kullanilabilir. Bazi sivi temizleyiciler içerisinde nemlemdirici mineraller ve acidler içerirler ki bunlarda uygun bir çözüm olabilir. Genel olarak cildi çok kuru ve hassas olan kisilerin temizleyici losyonlar ile yüz temizligi yapmalari, yagli cilde sahip olanlarin daha kurutucu olan temzileme jelleri ile temizlik yapmalari normal karma cilde sahip kisilerin nemlendiricili bir temizleyici losyon kullanmalari önerilebilir.

Jel ile yikamamizi öneriyor musunuz? Cilt tipine göre degisiyorsa, nedenleri nedir? Sabun ile yikayabilir miyiz? Eger cilt tipine göre degisiyorsa, hangi gruba öneriyor, hangi gruba önermiyorsunuz?

Geleneksel olarak kullanilan kalip sabunlar hem hijyenik açidan hemde alkali olmalari nedeniyle tercih edilmemeli (birçok kisinin ayni sabunu kullanmasi bulasmalara yol açabilir). Ancak bazi kalip sabunlar özel olarak nemlendirici içeririler ya da PHlari nötr olarak ayarlanmistir (genellikle kozmetik markalarinin ürettigi özel ürünlerdir) bunlar tek kisi tarafindan kullanilabilir.

Baska hangi ürünlerle yikayabiliriz? Yüzümüzü hangi ürünlerle yikamaktan kaçinmaliyiz?

Geleneksel olarak kullanilan kalip sabunlar hem hijyenik açidan hemde alkali olmalari nedeniyle tercih edilmemeli. Ayrica tonik/ astranjant (cildin yagini alip kurutucu etki gösteren ürünler) çok yagli ciltler disinda pek tercih edilmemeli.

Yüz hijyeni için cildimizi maske veya peeling gibi yöntemlerle desteklememizi öneriyor musunuz? Öneriyorsaniz, hangi siklikta, ne tür ürünleri kullanmamizda fayda var?

Peeling ve maskenin hijyen açisindan önemi yoktur.

Makyajimizi hangi ürünlerle temizlememizde fayda var? (Nedenleriyle birlikte) Hangi ürünlerden kaçinmaliyiz?

Makyaj temziligi için en uygun ürünler lipid içermeyen cilt temzileyici losyonlardir. Bunlar hem cildi nemlendirici hemde sabunlarda gözlenen kurutucu etkiyi göstermezler.

Yüz hijyenine yeterince önem vermezsek hangi saglik ve estetik problemleri ortaya çikabilir?

Enfeksiyonlar olusur.

Yüzümüzü gereginden fazla yikarsak, ne tür saglik ve estetik problemler gelisebilir?

Fazla yikama sonucu cildin yag (lipid) tabakasinda asiri azalma ve bunun neticesinde kuruluk ve takiben egzama gelisebilir.

KOLTUKALTI

Koltuk altini hangi siklikta yikamamiz gerekiyor?

Ihtiyaç duydukça ve kisisel/sosyal yasantimiz gerektirdikçe.

Koltuk altini yikarken hangi ürünlerden faydalanmaliyiz? (Sabun, banyo jeli vs….) Sabunla ve dus jelleri ile yikamamizi öneriyor musunuz?

Koltuk altini banyo için kullandigimiz vücut sabunlari (sampuanlari) ya da klasik banyo sabunlariyla yikayabiliriz. Dus jelleri (vücut sampuan-losyonlari) kalip sabunlara göre daha hijyenik ve deri açisindan daha uygun Ph da olduklari için tercih edilmeli.

Koltuk altini gereginden fazla yikarsak, ne tür saglik veya estetik problemleri olusabilir?

Deri kurulugu, tahris ve ekzema olusur.

Koltuk alti hijyenine önem vermezsek, ne tür saglik veya estetik sorunlar gelisebilir?

Saglik açisindan önemli bir problem olmaz ama sosyal açidan hos olmayan durumlar dogurabilir.

Koltuk alti terlemesini önlemek için neler tavsiye ediyorsunuz? Hangilerinden kaçinmamizda fayda var (Pudralar, deodorantlar vs)

Koltuk alti terlemesi için aliminium klorid tuzlari içeren sivi yada krem tarzi deodorantlar daha uygundur. Günde birkaç kez uygulanabilir. Özellikle banyo sonrasi hiç terleme olmadan önce sürülmesi önemlidir. Gözenekleri tikayabilecegi için pudralilar pek önerilmez.

GENEL BILGI

Hangi siklikta dus almaliyiz?

Çalisma/yasama sartlarimiz isimiz ve yasam seklimize göre degisiklik gösterir. Aliskanliklar da önemli bir faktördür. Belirli bir standarti yoktur. Sahsi fikrim hergün temizlenilmesi gerektigi yönünde. Tibben belirlenmis bir sayi yoktur.

Dus ve banyo sirasinda hangi ürünlerden faydalanma, hangilerinden kaçinmaliyiz? (Banyo jeli, sabun, kokulu sabun vs…. )

Sivi sabunlar/jeller daha kullanisli ve faydalidir.

Asiri dus alir veya banyo yaparsak, hangi saglik veya estetik problemler bas gösterebilir?

Asiri yikanmanin dogal sonucu asiri cilt kurulugudur (özellikle kisin) bu nedenle her banyo sonrasi özellikle bacaklar ve bel bölgesini nemlendirici kremlerle beslemek gerekir.

Antibakteriyel sabunlar nedir? Bunlar ne derece önemliler? Bizi hangi sorunlardan koruyabiliyorlar? Hangi durumlarda kullanmamiz gerekiyor? Gereginden fazla kullandigimiz takdirde ne tür saglik sorunlari olusabilir?

Antibakteriyal sabunlar içlerinde belirli bir miktar dezenfektan-antibakteriyal kimyasal madde tasiyan sabunlardir. Günlük hayatta bu tür ürünler kullanmanin hijyene çok özel bir katkisi yoktur. Normal bir sivi sabunla en az 30 saniye ellerimizi yikamak bilinen bir çok mikrobu ellerimizden uzaklastirmaya yeter. Bu tip sabunlar asiri ve sik kullanildiginda ellerde kuruluk tahris ekzemasi gibi sorunlar dogurabilirler.

Özel hijyen mendilleri nedir? Bizi ne tür sorunlardan koruyabiliyorlar? Hangi siklikta kullanmamizda fayda var? Gereginden fazla kullanirsak, ne tür sorunlar gelisebilir?

Hijyen mendilleri günlük kirleri vs. bertaraf etmede su-sabun olmayan durumlarda kullanilabilir. Ancak örnegin tuvalet sonrasi ya da sokakta oyundan dönen bir çocukta etkin temizlik ve hijyen saglamazlar. Özellikle bu mendillerle yüz ve genital bölge gibi ince ve hassas deri bölgelerinin temizligini yapmak tahrislere ve alerjilere neden olabilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Halil Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası