Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISHAL CANINIZI SIKMASIN!..

Ishal, dünyada her yil milyonlarca çocugu etkilemektedir. Çogu vakada selim bir seyir izler, fakat sikligi ve bazen ölümcül olabilecek sonuçlarinin olmasi nedeni ile ciddi bir halk sagligi problemidir. Ishalin ileride daha ciddi hastaliklara yol açmamasi için yapilacaklara dikkat çeken Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, hastalik ile ilgili sorulara verdigi yanitlar su sekilde:

Ishal nedir?

Ishal, diskilama sayisinda artisla beraber, diskinin sekilsiz, sulu bir hal almasi olarak tarif edilir. Ishalde barsak hareketleri artar, normal süreden daha sik araliklarla diskilama olur. Ishalin en sik nedeni agiz yoluyla alinan mikroplardir, ancak basta antibiyotikler olmak üzere çesitli ilaçlar, çesitli mide-barsak hastaliklari, stres gibi duygusal durumlar da ishale sebep olabilir. Mikrobik ishallerde çesitli virüsler, bakteriler veya parazitler etken olabilir. Bu mikroplar siklikla, kirli sularin içilmesi veya bu sularla bulasik, iyi temizlenmemis gidalarin tüketilmesi ile veya bozuk gidalarla vücuda girerler ve diski ile disari atilirlar. Bu diskilarin bulastigi tüm maddeler (bazen oyuncaklar bile) ishalin bulasmasinda etken olabilirler, bazen salginlar yaparlar. En önemli korunma yöntemi, ellerin sik sik yikanmasi, yiyeceklerin, içme sularinin ve ortamin temizligine dikkat edilmesidir.

Ishal nasil olusur?

Mikroplar vücuda girdikten sonra, bir kismi barsak duvarinda iltihap olusturarak hem barsak hareketlerini arttirir, hem de barsaga su ve iltihabi hücrelerin geçisine neden olur; bir kismi da barsakta iltihap yapmadan, salgiladiklari toksin denilen zehirli maddelerin etkisi ile su ve tuz geçisini arttirarak ishale neden olur. En önemli belirti, diskilama sayisinin artmasi, diski kivami ve içeriginin degismesidir. Diski bazen çok bol ve sulu, bazen de yumusak kivamli ama sümüklü ve kanlidir. Kanli ishallere dizanteri denir. Ishallere kusma ve ates eslik edebilir.

Nasil tedavi edilir?

Ishal tedavisinde asil amaç vücuttan olan su ve tuz kaybini yerine koymaktir. Ishalin hafif oldugu, kusmanin çok olmadigi hastalarda, genellikle agizdan sulu gidalarin bolca alinmasi ile klinik tablo atlatilir. Ishal düzelene kadra mide ve barsaklari rahatsiz etmeyecek, ishali azaltacak, posasiz gidalar tercih edilir. Az yagli makarna, pirinç pilavi, haslanmis patetes, haslanmis et veya tavuk, izgara köfte, muz, elma, havuç, kraker, galeta, tostlar, beyaz peynir, yogurt, ayran ve alabildigi kadar su verilebilir. Ishallerin çok az bir kisminda tedavide antibiyotikler gereklidir, mutlaka doktor kontrolünde alinmalidir. Bazen doktorunuz bir barsak antiseptigi veya iyilesmeyi hizlandiracak ilaçlar veya tuz-seker karisimlari önerebilir. Mikrobik ishallerde barsak hareketlerinin ilaçlarla durdurulmasi önerilmez.

Ne zaman doktorunuzu aramalisiniz?

Eger bebeginiz 6 ayin altinda ise veya asagidakilerden biri varsa doktorunuzu arayiniz:

Diskida kan
Sik kusma
Karin agrisi
Idrar miktarinda azalma (günde altidan az bez islaniyorsa)
Aglarken göz yasi yoksa, gözler çukurlasmissa
Sivi aliminda azalma, istahsizlik, asiri susuzluk
Yüksek ates (39 dereceden fazla)
Kuru yapiskan agiz
Kilo kaybi

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası