Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘ASK’ DEGIL, ‘SAHIP OLMA’ CINAYETLERI

Medyaya yansimis ve ‘ask cinayeti’ adi altinda sevgili/es tarafindan diger es/sevgiliye yönelmis 23 cinayet haberi, psikolojik ve psiko-sosyolojik açidan degerlendirildi. ‘Reddedilmeye tahammülsüzlük’ ile iliskili olan cinayetler ‘ask’ ile degil; ‘sahip olma’ hissinin zedelenmesi ile tetikleniyor.

Cinayetlerin 15’i (%65) erkekten kadina ve/veya kadinin gizli iliskisine yönelmis. Kadindan kocasina/sevgilisine yönelmis 8 cinayetin (%34) 2’sinde (%8) tetigi dogrudan çeken kadin iken, diger 6 vakada (%26), cinayeti isleyen agabeyine veya gizli iliskisi olan kisiye ortak olmus.

Erkeklerin isledigi cinayetler iki baslikta toplanabiliyor: birlikte olduklari veya birlikte olmak istedikleri kisi tarafindan ‘reddedilmeye tepki’ cinayetleri (%66) ve gizli bir iliskisi olan esi/sevgiliyi öldürme, yani

‘aldatilmaya tepki’ cinayetleri(%33). Ayni zamanda kendini öldürmüs veya öldürme girisiminde bulunmus kisilere, sadece ‘reddedilme cinayeti islemis erkekler’ grubunda rastlaniyor. Reddedilmeye tepki olarak cinayet islemis erkeklerin yas ortalamasi 26-27. Yas araligi 18 ile 44 arasinda degisiyor. ‘Aldatilmaya tepki’ olarak, sadece kadinin öldürüldügü durumlarda, resmi evlilik yok ve ‘gizli iliski süphesi’ var. Kadin ve gizli iliskisi olan kisinin bir arada oldugu durumlarda ise, her iki taraf da koca tarafindan öldürülmüs.

Kadinin dogrudan veya dolayli karistigi ve sevgiliye/kocaya yönelik cinayetlerin sayisi 8 (%34).

Cinayetlerin 2’si dogrudan kadin (%24) tarafindan, 4’ü kadinin gizli iliskisi (%50) tarafindan, 1’i (%12) kadinin gizli iliskisi ile birlikte kadin tarafindan, diger 1’i ise (%12) kadinin agabeyince islenmis. Kadinin tek basina isledigi (sadece 1 vakada agabeyine azmettirdigi) 3 cinayetteki temalar: erkegin baska bir kadinla evli oldugunu gizlemis olmasi, erkegin iliskiyi bitirerek ailesinin istedigi kizla evlenmeye yönelmesi ve daha önceden kendisinden ayrilmis kadindan intikam almayi öne sürerek iliskiyi devam ettirmek istememesi. Bu cinayetlerdeki kadinin yas ortalamasi 17-18.

‘REDDEDILME CINAYETLERI’

Erkegin reddedilme sebebiyle kadini öldürdügü cinayetler (%65) ile kadinin erkegi benzer bir sebeplerle öldürdügü cinayetler (%24) arasindaki farkliliklar; erkekte reddedilme hissinin, kadinda ise yüz üstü birakilma hissinin ön planda olmasi gibi gözüküyor. ‘Reddedilme’ cinayetlerinde erkek, daha önce hiç iliskisi olmamis bir kadina da, uzun süredir birlikte oldugu ancak artik kendisini istemeyen kadina da öfkesini yöneltebiliyor. Uzun süreli (ortalama 3 yillik) iliskilerini bitirmis ve eski sevgilileri tarafindan öldürülmüs kadinlarda, ayrilirken egitimleri/meslek hayatlarinda gelisim çabasinda olduklari, baska sehir/ülkeye gitme çabasinda olduklari dikkat çekiyor. Erkekler, kadinin akrabalarini da hedef alabiliyor.

Kadinin, reddedilme sebebiyle erkegi öldürdügü vakalara bakildiginda da, benzer deger yargilarinin etkisi gözlenebiliyor. Burada da kadin, daha önce birlikte oldugu erkek onu ‘biraktiginda’ veya baska bir kadina yönelerek onu ‘yüz üstü biraktiginda’ cinayet isliyor. Yani, cinayet isleyen erkek ‘erk/güç duygusu kabul edilmediginde’; kadin ise ‘erk/güç duygusu tarafindan bir kenara birakildiginda’ tetigi çekiyor.

Reddedilmeye asiri hassasiyetin cinayetle sonuçlandigi vakalar psiko-sosyolojik açidan degerlendirilirse, ‘güç/erk’ duygusundaki zedelenmenin ön planda oldugu öne sürülebilir. Burada degerlendirilmis vakalarin oranina bakildiginda, reddedilmeye daha hassas cinsiyetin erkekler oldugu görülüyor. Bu ‘güç/erk’ duygusu, erkek olmak ile ilgili degildir; kadinlar da bu güç’ün sahiplenicisi, besleyicisi olabilir. Bu duygunun hâkim oldugu bir ailede, erkek çocukta zirve yapan güç/erk duygusunu, ‘o oglu doguran’ annesi, ‘hanedanligin kraliçesi’ olan babaanne gibi kadinlar, hatta o ‘soyadina’ ortak olan yakin akrabalar bile paylasabilir.

Sadece fiziksel gücün hâkim oldugu (para gücü, ‘soy’ ve ‘isim’ gücü, mevki gücü, silah gücü, sahip oldugu nesnelerin yani ‘kadin’inin/topraginin namusu) aile/kültürlerde, bu güce disaridan bir tehdit olustugu hissedilirse, bu gücü yeniden saglamak için ayni fiziksel araçlar devreye girer. Sadece fiziksel araçlarin güç/erk duygusunu beslemesi, insan (canli) hayatini önemseyen duygulari, deger yargilarini devre disi birakir. ‘Insan hayati önemlidir, baskalarina zarar vererek hakkini arayamazsin’ gibi bir deger yargisi (süperego) ve bu yargiyla olusan vicdan duygusu, sadece fiziksel güç/erk duygusundan beslenen bir birey/aile/kültürde körelir. Sadece kendi ‘hanedanliginin’ üyesi olarak gördügü (veya bu hanedanliktaki rolüne ‘fiziksel’ bir deger biçtigi) kisilerin isteklerini önemser. Ancak sadece fiziksel güç/erk duygusundan beslenen birey/aile/kültür, ‘samimi üzüntü’ hissi duyamaz; sadece ‘kendisinden’ olarak gördüklerine, çarpik bir sekilde vicdan/üzülme/merhamet duygusu gelistirebilir. ‘Kendisinden’ olarak gördüklerinin yikiciligini ve ‘digerlerinin’ gördügü zarari hafife alir, geçistirir, görmezden gelir. Belli sebepler öne sürerek tehdit olusturdugundan ‘süphe duydugu’ ülkeleri isgale giden ‘büyük güç’ ülkelerin ‘legal terör’ü, ‘klasik terör’, töre cinayetleri veya Mardin’de son yasanan olay, benzer bir mekanizmadan besleniyor gibi gözükmektedir. ‘Istedigimi almazsam öldürürüm, zarar görürsem öldürürüm, hakkim çignenirse öldürürüm, kimligimle/hakkimin yenmesiyle/namusumla ilgili konularda ‘süphe duyarsam’ öldürürüm ve zedelenmis erk/güç duygumu yeniden beslerim’.

Sadece fiziksel güçten beslenen birey/aile/kültür kimligi, hiçbir zaman ‘doyamaz, emin olamaz, tatmin olamaz’. Bir yerden para-mevki-silah-kas-mevki gücüyle (yani fiziksel araçlarla) ‘güç’ duygusunu geçici olarak doyururken, mutlaka yeni tehditler hisseder ve ‘güç/erk’ duygusu için fiziksel araçlari yeniden devreye sokar.

Erk/güç duygusu, hiç olmamasi gereken bir duygu olarak düsünülemez. Her cinsiyetin, belli düzeyde erk/güç duygusuna ihtiyaci vardir. Önemli olan, bu duygunun ‘sadece fiziksel araçlarla’ tanimlanmamasidir. Saglikli olan, kendi hakkini arayabilecek kadar ‘güç’ duygusu tasirken, insan hayatini, digerlerinin hayatini önemseyebilmek; ‘vicdan’ duygusunun, ‘zarar verme!’ diyen mekanizmayla bütünlesmis olmasidir. Bunun için de, ‘zarar görmekten daha kötüsünün ‘zarar vermek’ oldugu’ deger yargisini aktaran rol modellerine/ebeveynlere/liderlere ihtiyaç vardir. Aksi, her zaman (benlige, kimlige yönelik) yeni ‘zedelenme hisleri’, yeni ‘yikma etme sebepleri’ üretir; (kendinde hak gören, vicdan yoksunu) yikicilik devam eder.

Sinem Demir, Klinik Psikolog
Medical Park Fatih Hastanesi
sinem.demir@medicalpark.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası