Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE OLUNCA ANNEMI ANLADIM

Mayisin ikinci pazari anneler için çok özel bir gün. Bu yil 10 Mayis’ta kutlayacagimiz Anneler Günü’nde bir kez daha anneler hatirlanacak, annelere duyulan sevginin en güçlü ifade sekli aranacak. Bu kimi zaman bir hediye, kimi zaman birkaç sözcük olacak. Annelik kutsal, bir o kadar da agir bir görev. Son yillara kadar iyi bir ev kadini ve iyi bir anne olmasi beklenen kadinlar, is dünyasinda da basariyla varlik gösteriyorlar. Diger yandan küçük bir kizken, bir çocugun annesi olma sürecinde yasanan rol degisimi de kadinlari zorluyor. Fakat bu zorlu süreç, anneyle iliskinin kuvvetlendirilmesi ve kendi annesini anlamasi açisindan da önem tasiyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden (ASM) Uzman Psikolog Aylin Sezer, Anneler Günü yaklasirken, son yillarda anneligin degisen rolünü anlatti.

07 Mayis 2009, Istanbul...Her yil mayis ayinin ikinci pazari kutladigimiz Anneler Günü, annelere sevgimizi ifade etmenin yani sira, belki de onlari anlamaya çalismamiz için de firsat sunuyor. Bu firsati degerlendirmek, özellikle gelecegin anne adaylari olan kiz çocuklari için önemli. Çünkü çocukluktan anne olmaya uzanan süreçte, bu degisime hazirlanmanin yolu, kiz çocuklarinin kendi annelerini anlamalarindan geçiyor.

Bir kadin, hamileliginden itibaren artik sadece birisinin esi ya da kizi degil, birisinin annesi olmaya hazirlaniyor. Dolayisiyla artik hem duygusal hem de sosyal olarak farkli bir rol üstleniyor. Aslinda hamilelikle birlikte toplumun ondan beklentisini gerçeklestirmis, yüklenilen rolü almis oluyor. Hamilelik kadinin, bir çocugun birey olarak topluma kazandirilmasindan birincil sorumlu kisi olacagi anlamina geliyor. Ayni zamanda hamilelik, anne ve babasinin kiziyken baska birinin annesi olma görevini üstlenmek demek. Bu süreç kadinlar için sancili olabiliyor.

Kadinlarin anneleriyle kurduklari iliski çok özel ve yakindir. Kadinlar, bu iliskiyi hayatlari boyunca ariyorlar. Kendi anneleriyle kurduklari bagi, hayatlarinin ileri dönemlerinde ya çok yakin kiz arkadaslariyla ya da kendi çocuklariyla tekrar kurabiliyorlar. Çocuklari, özellikle de kizlari oldugu zaman da bu bag kurulmus oluyor.

Hamilelik, anneyle iliskiyi güçlendirmek için güzel bir firsat

Anne olmak, bir kadinin annesiyle iliskisini daha iyi bir noktaya tasimak için çok iyi bir firsat sunuyor. Çünkü hem anne hem de kizi, anne olarak ortak bir noktada bulusuyor. Bunu, empati olarak da düsünebiliriz. Bir kisinin kendisini karsisindakinin yerine koyabilmesinin en mükemmel yolu, o insan olabilmesidir. Anne olmak da bir rol. Anne olunca, bir çocuktan sorumlu olmanin yarattigi, bizim daha önce hiç anlayamadigimiz duygulari çok daha iyi sekilde anlamaya basliyoruz ve o iliskiye dönüp farkli bir gözle bakabiliyoruz. Iliskideki olumsuzluklari ya da çatismalari çözebiliyoruz. Dolayisiyla bu süreç, anneyle daha önce yasanan olumsuzluklarin gözden geçirilmesi için de büyük bir firsattir.

Annenin yükü agirlasti

Eskiden kadinlardan evlenerek çocuk sahibi olmalari, çocuklarini büyütmeleri ve ev islerini yapmalari beklenirdi. Son yillarda kadinin çalisma hayatina daha fazla girmesiyle, bu görevlere bir de basarili is kadini olmak eklendi. Günümüzde çocuk sahibi bir kadin hem iyi bir anne, hem de is hayatinda basarili olmak zorunda. Ama tüm bu görevleri gerçeklestirmesi için gereken sürede herhangi bir artis olmadi. Kadinlar, günümüzde artik ayni süre içinde çok daha fazla is yapmak zorunda. Bu da kadinlarda yetememe duygusuna yol açiyor.

Basarili olamama kaygisi...

Annenin çocuguna yeterli egitim verememe, çocugunu iyi yetistirememe korkusu da günümüzde sikça söz edilen “süper annelige” yol açiyor. Bu kaygilari tasiyan anne, kendisinin veremeyecegini disaridan saglama çabasi içerisine giriyor ve çocugu tasiyamayacagi yükün altina sokabiliyor. Bu, çocugu çok zorlamadigi sürece olumlu bir düsünce sekli olabilir. Ancak çocugun kapasitesinin her zaman göz önünde bulundurulmasi gerekiyor. Çünkü agirlasan kosullar nedeniyle annede ortaya çikan huzursuzluk, bir süre sonra çocugu da olumsuz yönde etkiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası