Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZLE ILETISIMINIZ ANNE KARNINDA BASLASIN

Anne karnindaki bebek ile konusmak, ona müzik dinletmek bebeklerin görsel, zihinsel ve motor becerilerinin gelismesini sagliyor. Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Altug Semiz, bebeklerin anne karninda duyma fonksiyonu hakkinda bilgi verdi ve anne baba adaylarina tavsiyelerde bulundu.

Gebelik ana rahmine “zigot” denilen döllenmis yumurtanin oturmasi ile baslar. O an itibariyle hizla hücre bolünmeleri, organ olusumlari tetiklenir. Uzun bir süreç sonunda ellerimizin arasina aldigimiz bu küçük eller ve saskin bakislarla insan yavrusu dünyaya gelir. Peki ellerinize alip dokunarak, konusarak iletisim kurdugunuz bebeginiz ilk ne zaman sizinle iliski kurdu, ilk ne zaman hissetti sizi? Siz karninizda onun hareketlerini hissederek varligina mütesekkir oldugunuz anlarda bu durumdan bihaber miydi? Ve ellerinizle karninizi oksayarak ona söylediginiz ilk sarkilari duydu mu?

“SIZI DUYUYORUM”

Doktorunuz size hamileliginizi müjdelediginde insan vücudunun en önemli hücresel yapilarinin büyük kismi olusmustur. Hücreler hizla bölünmekte ve sinir sisteminin çesitli bölümleri olusmaktadir. Bunu takip eden organ gelisimleri insani varetme sürecinde hizla yol alinmasini saglamaktadir. Insanin bes duyusu arasinda karmasik organizasyonuna ragmen duyma duyusu anatomik kompakt yapisi sayesinde olusumunu diger duyulardan daha önce tamamlamaktadir. Öncelikle beynin her iki yanindaki beyin loblarina giren sinir lifleri olusmaktadir. Bunu salyangoza benzetilen iç kulak kemiklerinin olusumu takip ederken; bir yandan da dis kulak yolu ve sesi toparlayip odaklamaya yarayan kulak kepçesi olusmaya baslar. Daha 11 haftalik embriyoda dis kulak delikleri izlense de, kulak yapisinin sinir iletimi tamamlamasi için çok zaman vardir. Henüz sizi duyamamaktadir, ancak olusum hizi yine de büyüleyicidir. 5 hafta kadar sonra iç ve orta kulak baglantilari tamamlanmis olacaktir. Yine de ilk ses dalgalarinin beyine ulasmasi için daha zaman vardir. Ancak ana rahminde “amnion” denilen sivi içerisinde agirliksizca duran fetus, bu sivinin dalgalar seklinde iletecegi sesi dis kulak yolundan beynine iletip onu "duymak" icin 17. haftayi bekleyecektir. 17 haftalik olan fetus, titresimlerle ana rahmine iletilen sesin yine rahim içerisindeki sivida yaptiklari titresimleri kulak ve iç kulakta hissedecek ve "duyma" ya baslayacaktir. Öncelikle annenin bagirsak sesleri ve kalp seslerini duyacak, daha sonra annesi konusurken titresen ses tellerinin olusturdugu vibrasyonun, akcigerler ve karin yoluyla dagilip kendine gelmesi ile annesinin sesi ile tanisacaktir. Bir süre sonra dis dünya ile tek iliskisi olan bu duyma fonksiyonunun önemini kavrayacak ve bu duydugu sesin kendi yasaminin bagimli oldugu kisinin, kendini var edenin sesi oldugunu hissedecektir. Bu an itibariyla anne kalp atislarinin sesi ve anne sesini duydugu sürece kendi yasamina dair bir tehdit olmadigina inanacak ve huzur duyacaktir.

19. HAFTADAN ITIBAREN DIS SESLERI ALGILAYABILIYOR

19-20. haftalar civarinda disaridaki sesler bebeginizin kulaklarina bir miktar filtre edildikten sonra ulasmaya baslayacak ve “ikinci ses” denilen sizin de duymadiginiz ancak baskalari ile konusurken duyulan sesinizi de duymaya baslayacaktir. Sizin sesiniz yaninda yasadiginiz evdeki, sokaktaki yüksek sesleri de duyacaktir. Babalara gelince, onlar seslerini duyurmak icin 20-21 hafta civarini beklemek zorunda kalacaklardir. Bu haftalar itibariyla dis dünyayla tek iletisim yolu olan duyma duyusunun bütün gücünden faydalanacak ve sizinle, dünyayla iletisimini sürekli kilmaya çalisacaktir.

NELERI DUYMAK ISTER?

Psikanalitik yaklasimin insan bilinçaltina inme çalismalari çocukluk dönemiyle böylesine anlam kazanmisken, bilimsel çalismalar bilinçalti olusma sürecinin daha da erken hatta anne karninda basladigi hipotezini ortaya atti. Duyan, dolayisiyla sesi bir iletisim sekli olarak kullanan bu küçük insan modeli, yasamina dair nelerin destek nelerin tehlike oldugunu anlama savasinda, elbette en cok sesten faydalanacaktir. Bu da bebekle iletisimde sesin belki de ilk yol olmasini gerekli kilmaktadir. Nitekim bebekler dogum sonrasi, annelerinin sesini duyduklari anda derin bir huzur duyarak kendilerini annelerinin güvenli kollarina birakmaktadirlar. Bunun üzerine bir grup Ingiliz bilim adami daha ileri gitmis, gebelerin bir grubuna belli bir sarkiyi gebelik boyunca defalarca dinletmis ve ayni melodiyle dogumdan sonrada onlari karsilastirmistir. Bebekler ayni sarkilarda aglamayi birakmis hem daha kolay, hem daha uzun uyumuslardir. “Yasamimizin en huzurlu dönemi” diye sunulan anne karnindaki fetal döneme ait olduguna inandiklari bu müzikle ayni huzuru yasamalari sasirtici degildir. Bu bulgu bizi onlarla ses ve müzikle iletisim kurmaya yöneltmistir.

ANNE KARNINDAKI BEBEK EN ÇOK KLASIK MÜZIKTEN KEYIF ALIYOR

Öncelikle bebekler kendi beyin dalgalarini hoyratca yormayan ses dalgalarindan keyif alirlar. Bu nedenle klasik müzik en çok keyif aldiklari müzik türüdür. Özellikle Barok müzik, tekrarlayan yapisi ile bebeklerin en huzur duyduklari müziktir. Disaridan gelen ses, dalgalar seklinde anne karnina ulastigindan bulundugunuz odada müzik çaliyor olmasi yeterlidir. Bu sesleri uzun süre dinlemek, hem bebege huzur vermektedir, hem de beyin gelisimi için önemlidir.

Bütün bu bilgiler neticesinde, anne adaylari icin belki de en çok akilda kalmasi gereken iki sey; öncelikle bebeklerinizle konusmaya, sesinizin tinisinin onlar üzerindeki etkisini onlara hissettirmeye anne karninda baslamaniz gerekliligi ve sonrasinda müzigin iyilestiriciliginden yine anne karninda faydalanmaya baslamanin keyfidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası