Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE ADAYLARI BAHAR SIZI YORMASIN !

Hemen herkesin mevsim dönüslerinde hissettigi bir takim ruhsal ve bedensel belirtiler bahar yorgunlugu olarak adlandiriliyor. Bu dönemde yataktan kalkmak ve gündelik isleri yapmak daha zorlasiyor. Yeterli besin alinmamasi, vitamin ve minerallerin eksik kalmasi, tiroid bezinin fonksiyon bozukluklari, kalpte ritm bozukluklari, kronik hastaliklar yorgunluk belirtilerini artiriyor. Bahar yorgunlugunun daha fazla hissedilmesine neden olan bir diger önemli unsur da gebelik. Gebelerin, mevsim geçislerinde, diger kisilere göre iki kat daha fazla yorgunluk hissettigini söyleyen Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kadin Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Nuri Ceydeli konuyla ilgili bilgi verdi.

05 Mayis 2009, Istanbul - Mevsim geçisleri hemen herkes için asiri yorgunluk hissi demek. Gebeler, bu hissi diger kisilerden iki kat daha fazla yasiyor. Bu dönemde gebelerin hissettigi asiri yorgunlugun agirlikli olarak hormonlardan kaynaklandigini Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kadin Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Nuri Ceydeli bu dönemde anne adayina verilecek destegin önemine dikkat çekti. Ceydeli, konuya iliskin olarak su bilgileri verdi:

“Anne adaylarinda gebeligin ilk dönemlerinde görülen yorgunluk genellikle gebeligin devamini saglayan hormon seviyelerindeki yükselme ile ilgilidir. Bununla birlikte kansizlik, tiroid hormon eksikligi gibi hastaliklar varsa bu süreç biraz daha agir seyreder. Zaten yogun gebelik hormonlari etkisi altinda olan anne adayi, içine girdigi yeni sürecin psikolojik etkileriyle birlikte kendini normalden daha fazla halsiz, isteksiz, belki de sinirli hisseder. Bu geçis döneminde mutlaka anne adayina destek olunmasi, daha anlayisli davranilmaya çalisilmasi önem tasiyor.”

Gebelik hormonlari bahar yorgunlugunu tetikler mi?

Bu dönemde gebeligin devamini saglayan progesteron hormonu, anne adayini zaten bir miktar mutsuz hissettiriyor. Vücut su tutuyor, barsak hareketleri yavasliyor, el ve ayaklarda sislik oluyor. Kisiler isteksizlesiyor ve is hayatindaki streslere karsi daha tahammülsüzlesiyor. Bu ruh durumu içinde bulunan kiside baharin gelmesiyle olusan hormonal degisiklikler kendini daha fazla belli ediyor. Hamilelik hormonlari bu duruma yol açmasa da, var olan tabloyu biraz agirlastiriyor. Bahar yorgunlugunun yani sira gebeligin kisiye yükledigi stres, bilinmezlik, saglikli bir çocuga sahip olunup olunmayacagi endisesi, hem çalisan hem ev islerini yapan gebe kadinin normalden fazla harcadigi enerji, kisinin bazal metabolizmasinin artmasi gibi faktörlerin de etkili oldugunun unutulmamasi gerekiyor.

Hamilelik kaynakli yorgunlukla bahar yorgunlugunu birbirinden tamamen ayirmak mümkün degil. Bunlar birbirinin içine geçmis, örtüsen, karsilikli etkilesen tablolar. Bu durum kadinin yasadigi mekanin sehir ya da kasaba olmasindan da bagimsiz yasaniyor. Bu noktada hayat kalitesi büyük önem tasiyor. Yasam sartlari ne kadar iyi ve dogala yakinsa, ne kadar refah kosullari ne kadar saglanabiliyorsa durum o kadar iyi. Ama tabii ki günümüz sartlarinda özellikle büyük kentlerdeki kosusturma, kalabalik, trafik, hava ve çevre kirliligi, yasam kosullarinin zorlugu, ekonomik sikintilar gibi sorunlar had safhaya çiktikça yorgunlugun siddetinin artmasi kaçinilmazlasiyor.

Bahar yorgunlugunu daha rahat atlatmak için gebelere öneriler

Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kadin Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Nuri Ceydeli, gebe kadinlara bahar yorgunluguna karsi su önerilerde bulunuyor:

Daha sakin bir hayat tercih edilmeli
Hem çevreden kaynaklanan, hem evde hem de is yerinde yasanan sikintilar azaltilmali
Gün içindeki is planlari daha az olacak sekilde düzenlenmeli
Kisiye ait daha fazla ve daha kaliteli zaman yaratilmali
Sabah aksam 30- 40 dakika temiz havali bir ortamda yürüyüs ve yoga, pilates gibi hem vücudu hem ruhu stresten uzaklastiracak sporlar yapilmali

Kisa bir tatile çikin!

Eger tablo normal çizgiler disina çikarsa yani gebe çok isteksiz, mutsuz, çevresine karsi kirici, günlük yasam aktivitelerini gerçeklestiremeyecek kadar halsiz, bitkin, is yasaminda basarisiz olacak uç noktalara ulasirsa mutlaka desteklenmeli. Yapilacak testlerle biyokimyasal parametreleri ideal seviyeye getirilmeli, spor aktiviteleri ile ruhsal gerginligi azaltilmali, hem aile içi iliskileri desteklenmeli. Ayrica çevre degisikligine gidilebilir, bir süreligine tatile çikilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası