Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR ALERJISININ IKI ASISI VAR

Bahar döneminde alerjiler artis gösteriyor. Bu artislarin nedeni ise polenler. Polenler ise, ot, agaç ve çiçeklerin üremelerinde görev yapan, çapi ortalama 5-40 mikron arasinda degisen yapilar. Polenler üreme hücresi olduklarindan, bitkilerin disi organlarina ulasiyor. Bu nedenle polenlere ait klinik bulgular, bu bitkilerin çiçeklerinin açtigi bahar mevsiminde oluyor. Rüzgarla etrafa yayilan polenler de, alerjiye neden oluyor. Hatta rüzgarin etkisiyle kilometrelerce uzaga gidip alerjik tepkilere yol açiyor. Üstelik sadece rüzgar degil, böcek ve sineklerle de polenler yayilabiliyor.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Gögüs Hastaliklari ve Alerjik Hastaliklar Uzmani Dr. Gülden Pasaoglu Karakis, son yillarda özellikle polen alerjili hastalarda asi tedavisinin etkinliginin kanitlandigini söyledi. Polen alerjileri için günümüzde iki farkli asi uygulaniyor:

Birinci yöntem, klasik uzun süreli uygulanmasi gereken ve oldukça etkili, kür olasiligi yüksek olan asi uygulamasidir.

Ikinci yöntem ise sadece mevsim öncesi uygulanan ve her yil tekrarlanmasi gereken yedi hafta gibi kisa süreli uygulanan asi tedavisidir. Bu uygulama ile hasta o bahar mevsimini oldukça rahat geçirebilmektedir. Ancak bu asi kisa süreli etkili olup her yil mevsim baslamadan önce tekrarlanmasi gerekmektedir.

Asi Tedavisinde Dikkatli Olmak Gerekiyor

Ancak genel olarak asi tedavisi riskli bir tedavi yöntemi olup uygulama karari ve nasil yapilacagi konu hakkinda egitim almis alerji uzmanlari tarafindan ve mutlaka hastane ortaminda uygulanmalidir. Bahar döneminde alerjiler artis gösteriyor. Bu artislarin nedeni ise polenler. Polenler ise, ot, agaç ve çiçeklerin üremelerinde görev yapan, çapi ortalama 5-40 mikron arasinda degisen yapilar. Polenler üreme hücresi olduklarindan, bitkilerin disi organlarina ulasiyor. Bu nedenle polenlere ait klinik bulgular, bu bitkilerin çiçeklerinin açtigi bahar mevsiminde oluyor. Rüzgarla etrafa yayilan polenler de, alerjiye neden oluyor. Hatta rüzgarin etkisiyle kilometrelerce uzaga gidip alerjik tepkilere yol açiyor. Üstelik sadece rüzgar degil, böcek ve sineklerle de polenler yayilabiliyor.

Bahar Alerjisi, Dört Sekilde Görülüyor

Bahar alerjileri siklikla alerjik rinit, konjuktivit dedigimiz halk degimiyle saman nezlesi ve göz nezlesi, alerjik astim ve egzema seklinde görülür.

En sik alerjik rinit ve konjunktivit bulgulari görülür. Bu bulguilar dis ortamda iken özellikle yesil alanlarda ortaya çikan nöbetler halinde tekrarlayan hapsirik, burun akintisi, gözde sulanma, kasinti, burunda, damakta kasinti, geniz akintisi ve burun tikanikligi seklinde görülür.

Alerjik astimda aralikli, nöbetler halinde gögüste sikisma hissi, öksürük, nefes darligi, hirilti ( nefes alip verirken islik sesi duyulmasi) olabilecegi gibi sadece öksürük ile de seyredebilir.

Ayrica deride kasinti, kizariklik kabariklik seklinde bulgularda görülebilir.

Arabayla Giderken Bile Camlari Kapatin

Polenlerin yogun oldugu dönemlerde pencereleri kapali tutmak, araba ile giderken camlari açmamak.

Ev içinde havalandirma sistemleri ve hava filtreleri kullanmak.

Dis ortam aktivitelerini azaltmak, özellikle polenlerin yogun oldugu öglen saatlerinde disari çikmamak (10.00-16.00 arasi), yesil alanlardan uzakta durmak.

Disari çikmak zorunda kalindiginda eve girer girmez dusa girmek ve kiyafetleri degistirmek.

Dis ortamda mümkünse maske kullanmak yararli olabilmektedir.

Grip ve Viral Hastaliklarla Karisiyor

Viral enfeksiyonlar genellikle baslangiçta 2-3 gün hafif atesle birlikte burun akintisi, öksürük, halsizlik, bogaz agrisi ve kas agrilari seklinde seyreder ve bir hafta-10 gün içinde düzelir. Istirahat ve tuzlu su içeren burun spreyleri ile rahatlayabilirler.

Alerjik hastalikta genelllikle ates görülmez. En sik karisan belirtiler burun akintisi ve öksürüktür ve siklikla gereksiz antibiyotik kullanimina neden olabilir. Alerjik yakinmalar aralikli olup alerjenle temasla artar ve sonrasinda kisa sürede kaybolabilir. Ama sik tekrarlar ve genellikle tüm bahar mevsim boyunca devam eder. Alerji ilaçlarina kisa sürede yanit verir ama ilaçlar kesildigi anda tekrarlayabilir. Astimli hastalar eger polenlere karsi alerjik ise hastalik bulgulari bahar dönemi artacaktir. Bu hastalar da yukarda bahsedilen polene yönelik önlemlere ayni sekilde dikkat etmelidir.

Tedavide Neler Yapiliyor?

Alerjik hastaligin tedavisinde ilk yapilmasi gereken hastanin duyarli oldugu alerjenlerle temasini önlemektir. Alerjenden kaçinma tedavinin temelidir. Çünkü birçok alerjik hastalikta yakinmalar genellikle alerjenle temasi takiben ortaya çikmaktadir. Ancak polenler dis ortamda soludugumuz havada var olan alerjenler olup bunlardan tümüyle uzaklasmak olasi degildir. Bu yöntemlerle maruz kalinan alerjen seviyesini bir miktar azaltabiliriz.

Bu nedenle günümüzde olusan belirti ve bulgularini kontrol altina almak için oldukça etkili ilaçlar kullanilmaktadir. Bu ilaçlar mevcut bulgulara göre degismektedir.

Örnegin burun nezlesinde anti-alerjik ilaçlar ve burun spreyleri, astimda hava yollarini genisletici ve tedavi edici agizdan spreyler ve tabletler, derideki lezyonlarda antialerjik ilaçlara ilaveten kremler etkili olmaktadir.

Bir diger tedavi yöntemi asi tedavisi olarak bilinen immunoterapidir. Bu yöntem günümüzde alerjik hastaliklarda tek kür saglayan tedavi yöntemidir. Hastanin duyarli oldugu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek ya da dil altina damla seklinde verilerek uygulanir. Böylece vücudun o alerjene karsi duyarsizlastirilmasi saglanarak hastanin alerjik oldugu maddelerle karsilastiginda reaksiyon olusturmasi önlenebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası