Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BÖBREK NAKLIYLE ILGILI YANLIS BILINENLER VE YENI BILGILER

Herkes böbrek nakli olabilir. Olamayacak hastalar çok küçük bir gruptur.

Böbrek yetmezligine girmek üzere olan veya diyalizde olan hastalar böbrek nakline dört elle sarilmalidir. Günümüzde böbrek nakli son derece basarili ve böbrek yetmezligi hastasinin uzun ve saglikli yasamasini saglayan bir tedavidir. Hastalar arasinda yanlis bir yaklasim “ben böbrek nakli için uygun aday olmayabilirim” düsüncesidir. Oysa ki kardiyolog tarafindan ameliyat riskini kaldiramayacak kadar ciddi kalp hastaligi tespit edilenler ve kanser hastaligi bulunan hastalar disinda herkes nakil olabilir. Tüberküloz ve hepatit gibi enfeksiyon hastaliklari bulunan hastalarin mikrobik durumu aktif degil ise nakil olabilirler. Tüm gelismis ülkelerde oldugu gibi ülkemizde de saglik bakanligi ilk asama tedavisi olarak hastalara böbrek nakli konusunda bilgi verilmesini ve her hastanin bir organ nakli merkezinde kaydinin bulunmasini gerekli görmektedir.

Size böbrek vermek isteyen bir akrabaniz varsa canli böbrek nakli, böyle bir sansiniz yok ise kadavra böbrek nakli listesine girmek hakkinda ileri bilgi aliniz.

Canlidan böbrek nakli güvenli ve basarili bir tedavi yöntemidir. Canlidan böbrek nakli sonrasi birinci yila gelindiginde %95 saglikli ve diyalizde uzak bir yasam saglanmaktadir.

Bundan on yil önce böbrek nakli sonrasi birinci yila gelindiginde nakledilen böbreklerin sadece %50 kadari çalismasini sürdürürken günümüzdeki bu oran %95’e ulasmistir. Bu basarili sonuçlar özellikle bagisiklik sistemini baskilayici ilaçlardaki gelismelere ve nakil ile ilgili tecrübenin artmasina baglidir. Böbrek nakli konusunda en detayli ve dogru sonuçlar Amerikan organ paylasim organizasyonu (United Network of Organ Sharing, www.unos.org) tarafindan verilmektedir. Bu organizasyonun 1999 – 2002 yili verilerine göre birinci yil sonunda kadavradan nakil olanlarin %88’inde, canlidan nakil olanlarin %95’inde böbrekler saglikla çalismasini sürdürmektedir. Canlidan nakil olanlarin bes yil sonra %80’i diyalizden uzak bir hayat yasayabilmektedir.

Yakinimdan böbrek alana kadar listede bekleyip de kadavradan böbrek nakli olsam…

Böbrek nakli olmasi gereken hastalar arasinda en çok kadavra böbrek nakli için beklemek yaklasimi gözlenir. Oysaki böbrek yetmezligi hastasinin uygun böbrek vericisi var ise hemen nakil olabilir ve saglikli bir hayata yeni bir baslangiç yapmis olur. Onun için böbrek nakli ihtiyaci olan hastalarin ilk önce canli böbrek nakli olabilmeyi tercih etmeleri akilci seçenektir. Canli böbrek naklini ilk tercih olarak düsünmenin önemli sebeplerini sayacak olursak:

Canli nakilde saglikli bir böbrek nakledilir ve sonuçlar son derece basarilidir.
Alici ve verici iyice tetkik edilerek en iyi saglik durumunda kontrollü bir sekilde ameliyat olur.
Kadavradan organ kazanimi yeterli olmadigindan böbrek uygun zamanda çikmayabilir veya böbrek çiktiginda diyalizde geçen uzun yillar sebebiyle hasta daha yipranmis olabilir.
Canli vericiden böbrek nakli hemen alici ve verici degerlendirilerek haftalar içersinde yapilabilir.
Canli böbrek nakli olmak için hiç bir sansi olmayip kadavra böbrek naklini bekleyen bir kisinin daha hayati kurtulmus olur.
Böbrek naklinde önemli olan bir böbregin yerlestirilmesi degil, nakledilen böbregin uzun yillar boyunca çalismasini saglamaktir. Canlidan böbrek nakli sonrasi böbregin kadavra nakilde oldugundan çok daha uzun süre çalismasini saglamak mümkündür.

Hepatit B veya C hastalari böbrek nakli olabilirler.

Hepatit B ve C virüsü karacigerde hasara yol açan virüslerdir. Böbrek nakli sonrasi bagisiklik sistemini baskilayan ilaçlar vücudun hepatit virüsüne karsi yürüttügü savasi olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple kaninda fazla miktarda virüs olan veya karacigerinde ciddi hasar gelismis olan diyaliz hastalarina böbrek nakli önerilmez. Ancak sadece hepatit B veya C virüsü olan ve karacigerde olumsuz etkiler olusturmayan hastalarda böbrek nakli diyaliz tedavisinde kalmaya göre daha saglikli ve uzun bir hayat saglamaktadir.

En iyisi seçenek, diyalize hiç baslamadan böbrek nakli olmaktir.

Son döneme gelmis olan böbrek yetmezligi hastalarinin diyalize hiç baslamadan direkt böbrek nakli olmasi en saglikli sonuçlari verir. Bu sayede böbrek hastalari diyaliz tedavisi altinda vücutlari hiç yipranmadan ve ileri saglik problemleri gelismeden böbrek nakli olabilirler. Ayrica böbrek yetmezligi hastalarinda diyalizde geçirilen sürenin kisa olmasi halinde böbrek nakli sonrasi daha saglikli ve uzun bir hayat saglandigi gösterilmistir. Bu sebeple özellikle canli vericisi olan hastalarin mümkün olan en kisa sürede nakil olmasi en uygun yaklasimdir.

Akrabalarinizdan böbrek nakli, bir felaket mi bir cosku mu?

Böbrek almanin böbrek vermekten daha güç oldugu bir durum…

Hastalarla görüsmemizde sikça rastladigimiz bir durum onlara böbrek verecek bir yakinlari oldugu halde canli böbrek nakli olmayi tercih etmemeleridir. Belki de bu yaklasim bundan on sene önce böbrek naklinin basari oranlari düsükken, sevdiklerini bos yere incitmek istemedikleri için kabul edilebilecek bir yaklasimdi. Ancak günümüzde canlidan böbrek nakli %95 basarili sonuçlar vermektedir. Dahasi, sizi seven kisiler detayli olarak incelenmekte ve uygun saglikta bulunursa böbrek yetmezligine girme riski artmadan size bu anlamli hediyeyi sunabilmektedir. Bu konuda elli yili askin bir süredir böbrek bagislamis olan bir fedakârlar ordusunun degerlendirildigi çalismalar sonucu ortaya çikan gerçeklerle karar verilmektedir. Ayrica böbrek bagislayacak kisiye günümüzde laparoskopik (kapali teknik) ameliyatla böbrek çikarilmakta ve kisilerin ameliyat sonrasi birkaç gün içerisinde evlerinde olmalari saglanmaktadir. Tüm bu gerçeklere ragmen sevdiginiz kisinin, kizinizin, oglunuzun, kardesinizin incindigini görmek çok agir bir bedel olabilir. Ama sevdikleriniz sizinle saglikli ve uzun yillar bu hayati paylasmak istiyorlar ise ve bunun karsiliginda yapacaklari fedakârlik onlari mutlu edecek ise onlardan böbrek almayi kabul etmek felaket olarak degil, bir cosku bir mutluluk olarak görülebilir. Çünkü onlar da karsiliginda çok önemli bir sey kazanacaklar.. SIZI…

Yakinlariniz size böbrek bagislamak için ne kadar sikinti çekecek? Hastanede iki gün yatarak, bir hafta içinde alistiginiz düzene dönerek böbrek bagislanabilir. Laparoskopik Nefrektomi

Canli böbrek naklinde yakininiz sizin için bir böbregini vermelidir. Nefrektomi, cerrahi olarak böbregin çikarilmasi operasyonuna verilen isimdir. Günümüzde dünyadaki gelismis merkezlerde laparoskopik nefrektomi uygulanmaktadir. Laparoskopik girisim, karin içerisine küçük bir kesiden yerlestirilen bir kamera ve özel aletler kullanilarak yapilir. Daha sonra çikarilan böbrek karin orta hattinda 6-7 cm uzunlugunda bir kesi yapilarak karin disina alinir. Laparoskopik girisimde daha küçük ve kas olmayan yerlerden yapilan karin kesileri sayesinde ameliyat sonrasi daha az agri hissedilir. Buna bagli olarak iyilesme dönemi daha kisadir. Vericiler genellikle 2-3 gün içersinde eve dönebilir ve birkaç hafta içersinde normal aktivitelerini kazanirlar. Canli böbrek bagisinin artmasinda laparoskopik teknigin kullanilmasi önemli katkida bulunmustur Laparoskopik yöntem sayesinde, böbregini bagislamayi düsünen kimselerin ameliyat stresi azalmis ve psikolojik olarak daha rahat bir ameliyat geçirmeleri saglanmistir.

Böbrek veren kisinin gelecekte diyalize girme riski var midir?

Düsünülenin aksine böbrek bagislayan kisilerde böbrek yetmezligi gelismesi riski artmaz. Bunun kanitlari:

Bugüne kadar sadece Amerika’da 75 bin insan yakinlarina böbrek bagislamistir. Amerika ve Avrupa’da bugüne kadar böbrek bagislayan kimselerle ilgili yapilan istatistiksel çalismalar sonucu böbrek bagislamanin böbrek yetmezligine girme riskini arttirmadigi gözlenmistir.

Amerika ve Avrupa’da canlidan organ naklinin artmasi için yakinlarina böbrek bagislanmasina organ bagisi organizasyonlari ve bizzat devlet kurumlari tarafindan destek verilmektedir.

Toplumda her bin kisiden biri tek böbrekli dogar. Bu kisiler hayatlarini saglikli olarak sürdürürler.

Bazi böbrek hastaliklari ve kazalar sonucu böbreklerin birinin çikarilmasi gerekebilir. Bu durumlarda bu kisilerin böbrek yetmezligine girme riski normalden farkli degildir.

Pek çok hastalik her iki böbregi birlikte yetmezlige sokar. Bu sebeple böyle bir hastalik gelistiginde iki böbrekli olmak böbrek yetmezligini önleyecek bir avantaj saglamaz. Aksine daha önce böbrek bagislanmasi sayesinde zaten yetmezlige girecek olan böbreginiz bir yakininiza hayat vermeye devam edecektir.

Böbrek bagislayacak kisi için böbrek yetmezligi riski olmasa da ameliyatin getirecegi riskler vardir. Ölüm ve komplikasyon riski; appendektomi, fitik onarimi ya da safra kesesi ameliyatina kiyasla çok daha düsüktür. Tüm dünyadaki verilere göre ölüm riski 1\3000 dir. %2 oraninda yara enfeksiyonu, %1 kesi yerinden fitik gelismesi, %0.5 laparoskopik vakalarda barsak tikanikligi gelismesi riski vardir. Bu riskler göze alindigi takdirde yakininizin bes yil sonundaki yasama sansi %30’dan %90’a çikacaktir.

Canlidan böbrek naklinde doku uyumu olmadan nakil yapilabilir.

Canli böbrek naklinde doku uyumu olmaksizin nakiller Amerika ve Avrupa’da uzun yillardir yapilmaktadir. Bu nakiller sonrasi on yillik ve daha uzun dönemdeki takip sonuçlari doku uyumu olan nakillerle hemen hemen aynidir. Bu konuda ülkemizde gelismeler biraz geriden takip etmekle beraber artik pek çok merkezde doku uyumu olmadan nakil yapilmakta ve basarili sonuçlar alinmaktadir. Günümüzde canli vericisi olan bir hasta doku uyumu olmasa da basarili sonuçlarla nakil olabilir.

Kan grubu uyumu olmadan böbrek nakli uygun hastalarda bir seçenektir.

Böbrek naklinin önünde asilmasi gereken bir diger önemli problem ABO kan grubu uyumu olmadan böbrek naklinin basariyla yapilabilmesidir. Kan grubu uyumu olmadan nakil yapildiginda immünolojik riskler artmaktadir ve nakledilen böbregi vücut erken dönemde reddedebilmektedir. Kan grubuna karsi olan antijenlerin diyalize baglanir gibi bir makineye baglanarak kandan temizlendigi aferez denilen tedavi ve bagisiklik sistemini önemli ölçüde baskilayan yeni ilaçlarin kullanilmasi ile kan grubu uyumu olmadan nakil günümüzde yapilabilmektedir. Kan grubu uyumu olmadan nakil sonrasi ilk bir sene önemli bir dönemdir. Bu hastalarda hastane yatisi uzayabilmekte ve bazi ek tedavilerin uygulanmasi gerekebilmektedir. Uzun dönem sonuçlari merkezden merkeze farkli bildirilmekle beraber kadavra böbrek nakline göre daha basarili, kan grubu uyumu olan böbrek nakline göre daha basarisizdir. Özellikle saglikli ve genç hastalarin daha çok tercih edebilecegi bir seçenek olabilir.

A2 kan grubu olanlar O kan grubuna normal sartlarda böbrek verebilir.

Alici ve verici arasinda Rh faktörünün farkli olmasi önemli bir etken degildir.

Günümüzde böbrek naklindeki gelismeler sonucunda kan grubu uyumu olmadan da canli böbrek nakli yapilabilse de basari oranlari uyum olmasi durumuna göre daha düsüktür. Kan grubu uyumu olmamasi durumunda akilda tutulmasi gereken bir istisna durum vardir. Bu da A kan grubunun A2 alt grubu ile 0 kan grubu arasinda çok büyük bir immünolojik farklilik olmadigindan kan grubu uyumu olan bir durum olarak kabul edilebilecegidir. Bu sebeple 0 kan grubu olan hastalar vericileri A kan grubunun A2 alt grubundan ise saglikli bir nakil olabilirler. Bu arada kanda Rh faktörü bulunurken dokularda Rh faktörü bulunmaz. Bu sebeple alici ve verici arasinda Rh pozitif – negatif olunmasinin bir öneminin olmadigini hatirlatmak isterim.

Diyabet hastalarinda böbrek nakli mutlaka uygulanmalidir. Tip I diyabet hastalari için pankreas nakli önemli bir sanstir.

Diyabet hastalarinda kan sekerinin düzenli kontrol altinda bulunmamasi sonucu tüm vücuttaki hücreler hasar görür. Yillar içerisinde diyabetin olusturdugu hasar sonucunda genç yasta görme kaybi, böbrek yetmezligi, koroner hastaligi, damar tikanikligi sebebiyle amputasyonlar gibi ilerleyen dönemde hastanin yasam süresini ve kalitesini önemli ölçüde degistiren problemler gelisir. Tip-1 diyabetli hastalarda normal popülasyona göre kör olma riski 25 kat, böbrek hastaligi 17 kat, ekstremitelerinde gangren gelismesi 5 kat, koroner kalp hastaligi 2 kat daha fazla görülmektedir. Bu sebeple diyabetik hastalarda kan sekerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve normal degerlerine yakin tutulmasi önemlidir. Pankreas nakliyle kan sekerinin ideal olarak kontrolü saglanir ve diyabetin sebep olacagi bu problemlerin gelismesi önlenir.

Toplumda yanlis bir düsünce diyabet hastalarinin (Seker hastaligi) böbrek nakli olmasinin uygun olmayacagidir. Bu çok yanlis bir düsüncedir çünkü seker hastaligi vücudu zaten yiprattigindan buna böbrek yetmezligi ve diyaliz tedavisinin yükünü eklemek hastayi çok daha çabuk yipratabilir. Bu sebeple diyabet hastalarina böbrek nakli olma sansinin taninmasi çok önemlidir. Tip I diyabet hastalarinda pankreas ve böbregin ayni zamanda nakledilmesi ile, tek bir operasyon sonucunda diyaliz ve insülin tedavisinden kurtulmak mümkündür.

Yasal olmayan kaynaklardan böbrek nakli olmak, sans mi yoksa hata mi?

Günümüzde böbrek nakli vericisine safra kesesi ve apandisit ameliyatindan bile daha düsük risklerle ameliyat olma sansi sunulmaktadir. Size böbregini sunarak yasam vermek isteyen bir sevdiginizden gelen en anlamli ve degerli hediyenin duygusal olarak saglayacagi cosku ve mutluluk yerine maddi zorluklar çeken bir insanin durumundan faydalanildigi gerçegiyle birlikte yasamaya mahkûm olmak yasal olmayan böbrek nakillerindeki en üzücü noktadir. Uygunsuz nakil kosullari sebebiyle hastalarin hayatlarini kaybetme riskini yüksek olmasi, Hepatit B - C ve AIDS gibi hastaliklarin bulasabilmesi ve nakil sonrasi uygun takip olmadigi için nakledilen böbrek kisa sürede çalisamaz hale gelebilmesi yasa disi böbrek nakli sonucu karsilasilan ciddi problemlerdir.

“Çalisma hayatini organ nakline adamis bir cerrah olarak eger size böbregini vermek isteyen bir yakininiz var ise bir haftada coskuyla ve mutlulukla çözülebilecek bir hayat hediyesini disarilarda aramamanizi öneririm.”

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası