Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Domuz gribine karsi hijyen sart!

Tüm dünyada panige yol açan Domuz gribi salgininda ölenlerin sayisi 200’e yaklasmak üzere. Meksika ve ABD’den sonra Avrupa’ya da siçrayan hastaligin ülkemizde de görülmesinden büyük endise duyuluyor. Bu nedenle Kadiköy Sifa Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Aylin Izat Liceoglu Domuz gribi ile ilgili en çok merak edilen sorulari cevaplandirdi.

1. Domuz gribi nedir? Domuz etinden geçer mi?

Domuz gribi domuzlarda aralikli salginlara sebep olan Influenza tip A’nin sebep oldugu bir solunum yolu hastaligi. Insanlar arasinda görülmesi olagan degil ancak olabilir. Geçmiste insanlarda görülenin aksine simdi tespit edilen domuz gribinin (influenza A/H1N1) çok daha bulasici oldugu bildirilmekte. Domuz eti veya diger gidalarin yenmesiyle bulasmaz.

2. Belirtileri nelerdir?

Belirtileri mevsimsel grip hastaligina benzer. Ates, öksürme, bogaz agrisi, vücut agrisi, bas agrisi, üsüme, halsizlik gibi. Bazi kisilerde ishalle birlikte kusmanin da görülebildigi bildirilmekte. Ölümler akciger enfeksiyonu ve solunum yetmezligine baglidir. Ancak hastalik mevsimsel grip hastaligi gibi yaslilar, altta yatan hastaligi olanlar ve bagisiklik sistemi zayiflamis olanlarda daha kötü seyretmektedir.

3. Bulasma yollari nelerdir?

Insandan insana öksürme, hapsirma yoluyla bulasir. Hasta kisilerin ellerinden de bulasma olabilir. Kisi hastalandiktan ancak henüz sikayetler baslamadan 1 gün öncesinden sikayetlerinin baslamasindan itibaren 7 gün boyunca bulastiricidir. Gençlerde ve çocuklarda bulastiricilik daha uzun sürebilir. Yani kisiler hasta olduklarini henüz bilmiyorlarken bulastiriciliklari baslamistir. Virüs yüzeylerde bir süre canliligini sürdürebilir. Bu nedenle ortak kullanim alanlarinda bulunan masa, kapi kollari gibi yüzeylerden temasla bulasabilir.

4. Tedavisi var mi?

Virüsün oseltamir ve zanamivir isimli ilaçlara hassas oldugu biliniyor. Ilaç hastaliktan korunmada ve olusan hastaligi hizli atlatmakta etkilidir. Tedavi için kullanildiginda, sikayetlerin baslamasindan sonraki 2 gün içinde ilacin baslanmasi gerekmekte. Ancak bu salgindan önce bildirilen domuz gribi vakalarinin ilaçsiz da iyilestigi, belki her vakada ilaç kullaniminin gerekmeyebilecegi bildirilmekte.

5. Nasil korunabiliriz ve önlem alabiliriz?

Hastalik için su anda mevcut bir asi yok.

Korunmada ilk ve en önemli yöntem el yikamak. Su ve sabunla 15 - 20 saniye süreyle ve sik el yikamak hastalik riskini azaltabilir.

Alkol bazli el dezenfektani içeren jeller ve mendiller el yikayamadigimiz durumlarda alternatif olarak kullanilabilir.

Vücudumuzu saglikli tutmak: Yeterli uyku, stresten uzak kalmak, düzenli ve saglikli beslenme, bol sivi almak

Hasta kisilerle yakin temastan kaçinmak.

6. Hasta kisiler ne yapmali?

Domuz gribinin görüldügü bölgelerde bulunanlar ates ve gribal sikayetleri oldugunda mutlaka bir saglik kurulusuna müracaat etmelidir. Test veya tedavi gerekliligine saglik kurulusu karar vermelidir.

Hastaligin mevcut oldugu durumda yatak istirahati, bol sivi almak mevsimsel grip hastaliginda oldugu gibi önerilir. Baska insanlara bulastirmamak için kalabalik ortamlara girmemek, yasli ve çocuklardan uzak kalmak, öksürme ve hapsirma sirasinda mendille agiz ve burunu kapamak ve sonrasinda mendili atmak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası