Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEK BORUSU KANSERI SINSICE YAKLASIYOR

Çok fazla belirti vermeden yayilan ve çogu zaman yutma zorluguyla kendini gösteren yemek borusu kanserlerine kimi zaman yasam kosullari kimi zaman da çevresel faktörler neden oluyor. Acibadem Kadiköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Nihat Yavuz, yemek borusu kanserinin (özofagus kanseri), dünyada görülen tüm kanserler arasinda altinci sirada yer aldigini belirtiyor. Erken belirti vermemesi nedeniyle hastalar hekime geç basvurdugundan, hastalarin çogunda tani konuldugunda hastalik ilerliyor, tedavi yani tam iyilesme sansi azaliyor.

En Çok 50-70 Yas Arasinda Görülüyor

Erkeklerde daha sik görülen hastalik genellikle 50-70 yas arasinda görülür. Hastaligin görülme sikligi cografi olarak da farkliliklar gösterir. Bati ülkelerinde 100.000’de 20 iken, Uzakdogu ülkelerinde 100.000’de 100 oraninda rastlanir. Bu oran Güney Afrika’da 100.00’de 160, Kazakistan’da 100.000’de 540’lara kadar çikar. Ülkemizde ise oran tam olarak bilinmese de Dogu Anadolu bölgesinde daha sik görülür.

Alkol Ve Sigara Tüketimi Önemli Rol Oynuyor

Yemek borusu kanserine neden olan faktörler kanserin tipine göre farkliliklar gösterir. Squamoz hücreli kanser gelisiminde alkol ve tütün tüketimi en önemli rolü oynar. Buna tütsülenmis et, tuzlanmis sebzelerle beslenme, sicak sivilarin alinmasi, vitamin-mineral eksiklikleri ve birtakim hastaliklar (akalazya gibi) da rol oynarlar. Adenokanser gelismesinde ise gastroözofageal reflü önemli bir rol oynamaktadir.

Yutma Güçlügü En Önemli Belirtisi

Yemek borusu kanserlerinde hastalarin yüzde 90’inda yutma güçlügü ve kilo kaybi ilk belirtileri olusturur. Yutma güçlügü gittikçe ilerleyen bir özellikte olup hastalar önce kati gidalari daha sonra yumusak gidalari ve en sonunda da suyu bile yutamadigini söyler. Bunlara ilaveten agrili yutma, yediklerinin agzina geri gelmesi, gögüs arkasinda agri, gidalarin aspirasyonuna bagli akciger enfeksiyonu gelisebilir. Ilerlemis olgularda ses kisikligi, soluk borusu ile yemek borusu arasinda fistül gelisimi görülebilir.

Pet Yayilmis Hastaligi Görmeyi Sagliyor

Hastalarin fizik muayenesinde kilo kaybina ait bulgular, ele gelen lenf bezleri saptanabilir. Tanida kullanilan yöntemler sirasiyla radyoloji yani ilaçli film ile yemek borusu ve mide filmlerinin çekilmesi, endoskopik biyopsi, bilgisayarli tomografi yani gögüs ve karin bölgesinin tomografilerinin çekilmesi hem tani hem de hastaligin evrelendirilmesi açisindan önemlidir. Endoskopik ultrasonografi (endoskopi altinda tümörün derinligini saptayip biyopsi almamiza olanak saglar) en sik kullanilan tani yöntemleridir. Bunlarin yani sira MR (manyetik rezonans görüntüleme) ve PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) nadir olarak kullanilan yöntemlerdir. Özellikle PET hastaligin yayilmis olmasi halinde önemlidir.

Tedavide, Cerrahi, Radtoterapi ve Kemoterapi Uygulaniyor

Yemek borusu kanseri tanisi konulup ve hastaligin evresi saptandiktan sonra tedavide nasil bir yol izlenecegi önemlidir. Cerrahi, radyoloji ve onkolojiden olusan multidisipliner yaklasimla hangi tedavinin uygulanacagina karar verilir. Yemek borusu kanserlerinde cerrahi tedavi (yemek borusunun çikarilmasi), radyoterapi (isin tedavisi), kemoterapi (ilaç tedavisi), lazer tedavisi ve palyatif islemler (stent uygulanmasi) hastalara uygulanan tedavi seçeneklerini olustururlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası