Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DENGEMIZI BOZAN 9 GRUP HASTALIK VAR

Beynimizin bir yerlerinde, muhtemelen beyin sapina yakin bir yerde, denge merkezi vardir. Gözlerden, iç kulaktan, kaslardan, eklemlerden ve iç organlardan bu merkeze gelen uyarilara karsilik olarak, buradan vücut kaslarina gönderilen komutlarla vücudumuz dengesini saglar. Ancak bu dengeyi saglamak için çoklu ve karmasik bir sistemin uyum içerisinde çalismasi gerekmektedir. Öte yandan bu mükemmel sistemi, dolayisiyla dengemizi bozan birçok hastalik vardir.

Acibadem Maslak Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Bölüm Baskani, KBB ve Bas-Boyun Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Nazim Korkut, günlük yasantimizi alt üst eden, yasam kalitemizi bozan bu hastaliklar hakkinda bilgiler verdi.

Denge, hareket sistemimizin uyum halinde çalismasidir. Bu uyum, saglikli bir insanda vücut gerek istirahatta, gerekse hareket halinde iken geçerlidir. Gözlerden, iç kulaktaki denge organindan, tüm kaslarimizdan, eklemlerden iç organlardan kalkan uyarilar denge merkezine gider. Denge merkezi bunlari algilar, isler ve hazirlar. Tabii bunlar çok kisa sürede olmaktadir. En sonunda göz kaslarina, kol, bacak ve diger vücut kaslarina emirler gider. Kaslar da o anda hangi pozisyonda olmasi gerektigine karar vererek kimisi kasilir, kimisi gevser. Bu sekilde vücudumuzun her durumda dengede kalmasi saglanir. Denge bozukluguna yol açan hastaliklar bazen çok siddetli bas dönmesine neden olurken, bazen de sadece bir dengesizlik seklinde karsimiza çikarlar. Bas dönmesinde etrafimizdaki tüm esyalar siddetle dönerken, ayni zamanda bulanti kusma da olur. Bu sekilde tanimlanan tablodan daha çok iç kulakla ilgili hastaliklar sorumludur. Dikkatler o tarafa yöneltilir. Sanki bir hastalik ismi imis gibi algilanan vertigo tanimi da tamamen buna uyar. Yani gerçek bas dönmesinin yabanci dildeki karsiligi vertigodur. Vertigo bir hastalik ismi olmayip, çesitli hastaliklarda ortaya çikan bas dönmesinin karsiligidir. Dengesizlik diye tanimlanan klinik tablo ise, hastalar tarafindan yer ayaklarin altindan kayiyormus, yayli yatak üzerinde ya da hareket halindeki trende yürüyormus gibi, arkadan itiliyor ya da çekiliyormus gibi, basta bosluk hissi gibi çesitli sekillerde anlatilmaya çalisilir. Bu durum gerçek bas dönmesinden farklidir. O zaman nedeni bulmak için, iç kulakla birlikte tüm sistemleri içeren daha kapsamli bir arastirma gerekir.

EN SIK RASTLANAN bAS DÖNMESI VE DENGE BOZUKLUGU NEDENLERI

Bas Pozisyonuyla Ortaya Çikan Vertigo, Bas Dönmesi

Bas hareketleriyle ortaya çikan halk arasinda da iç kulak kristallerinin yerinden kopmasi olarak taninmaya baslayan ve tibbi adi “Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo” olan hastalik.

Yataktan kalkma, yatakta bir yandan digerine dönme, alisveriste üst raflara bakma, ayakkabi baglamak için egilme ve arkaya dönme sirasinda yapilan bas hareketleri bas dönmesini tetikler.
Bas dönmesinin süresi 15–30 saniye kadardir. Gün içinde defalarca olabilir.
Bulanti olabilir, kusma görülmez.
Isitme sorunlari da yoktur.
Iç kulakta, yani denge organi içindeki yarim daire kanallarinda kristallerin yerinden oynamasina bagli ortaya çikan bas dönmesi sebebidir.
Bas dönmesi için verilen ilaçlarla düzelmez.
Belli bas manevralari ile tani konularak kolaylikla tedavi edilebilir.
Tekrarlayabilen bir hastaliktir. Bu durumda da ayni tedavi uygulanir.
Daha çok genç ve orta yas grubunda görülmektedir.

Memiere Hastaligi da Krizler Seklinde Bas Dönmesi Yapiyor

Bu hastalikta ilk krizler hastayi çok tedirgin edip korkutur. Bas dönmelerinin süresi birkaç dakika ile 24 saat arasinda degisir, genellikle 2–3 saatlik bir kriz yasanir. Her yasta görülüyorsa da daha çok orta yasta ortaya çikar. Kadinlarda biraz daha fazla görülmektedir.

Baslica belirtileri:

Ataklar halinde bas dönmesi
Isitme sorunlari (baslangiçta dalgali sonra sabitlesen isitme kaybi)
Kulakta çinlama
Kulakta basinç hissi

Bu hastaligin tam nedeni belli degil, alerjik, anatomik, metabolik, bagisikliga bagli, enfeksiyöz faktörler ileri sürülse de, gerçek nedeni bilinmiyor. Iç kulakta endolenf denilen sivinin fazlaligi ve basinç artisina bagli olarak görülüyor.

Hastaya tuzsuz diyet önerilir. Sarküteri ürünleri, tuzlu peynir ve salamura türü tuzdan zengin gidalarin alinmasi azaltilir.
Asiri kafein tüketilmesi kisitlanir. Çay içilebilir, fakat asiri kahve ve kolali içecekler sakincali olabilir. Bu nedenle azaltilmalidir.
Sigara kesinlikle yasaktir.
Alkolün azaltilmasi gerekir, özellikle sarap ve bira ataklari arttirmaktadir.
Kati yagli yiyecekler, unlu gidalar, kizartmalari pek önerilmez.
Tibbi tedavi olarak çesitli ilaçlar kullanilir.
Bir süre sonra yarar görmeyen hastalarda orta kulaga yönelik enjeksiyonlar uygulanabilir.
Söz konusu diyet ve ilaç tedavilerine yanit alinamayan hastalara cerrahi tedavi uygulanabilir.
Farkli cerrahi yöntemler vardir. Bunlar içinde en iyi sonuç veren “vestibüler nörektomi” ameliyati ile denge siniri kesilmektedir. Son çare olarak yapilan bu ameliyatta, beyin sapindan iç kulaga giden sinir kesilmektedir. Özel egitim gerektiren bir ameliyattir.

Meniere ve migren hastaliginin bir arada oldugu tablo da sik görülür. Bas agrisi ve bas dönmesi birliktedir. Bu grupta yer alan hastalar ilaç tedavisinden yarar görürler. Stresli, mükemmeliyetçi kisilerde, mali ve yönetimle ilgili islerle ugrasan ve her seyi kendine dert edenlerde daha sik rastlanmaktadir. Migrene yönelik tedavi verilince bas dönmesine de etki eder. Antidepresanlar ve migren ilaçlari birlikte kullanilarak tedavide basarili sonuçlar alinmaktadir.

“Vestibüler Nörit”Te Isitme Sorunu Yok, Bas Dönmesi Var

Isitme sorunu olmayan bu hastalarda bas dönmesi daha uzun sürer. Birkaç güne kadar uzar. Iki haftaya kadar uzar ama her geçen gün hafifleyen bir viral hastalik tablosudur. Ilaç tedavisi ile bas dönmesi krizleri hafifletilir, ikinci aya kadar tamamen iyilesirler.

“Labirentit” Kronik Orta Kulak Iltihabi, Ilaç Ya Da Menenjite Bagli Oluyor

Labirentit olarak adlandirdigimiz iç kulagin iltihaplari, kronik orta kulak iltihabina bagli olarak gelisebildigi gibi, menenjite ve ilaçlara bagli da gelisebilir. Isitme ve denge kaybi yönünden çok ciddi bir hastalik tablosudur. Bu grup içinde daha hafif seyreden tablo ilaçlara bagli labirentitlerdir. Bu ilaçlar ototoksik etkilerinden dolayi isitme ve denge bozukluguna neden olabilir.

Bunlar hangi ilaçlardir?

Aminoglikozit türü antibiyotikler: Bunlar idrar yolu enfeksiyonlarinda ve cerrahi enfeksiyonlarda ve tüberküloz tedavisinde kullanilir. Denge ve isitmeyi bozdugundan, artik hekimler bu ilaçlarin yerini tutacak diger antibiyotikleri tercih etmektedirler.
Aspirin
Kinin gibi ilaçlar en basta yer alan kulaga zarar verebilecek ilaçlardir.

5-Santral Kökenli Bas Dönmeleri:

Klinik seyri daha masumdur, ama çok daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Beyin ve beyincik kanamalari ve enfarktüsleri, kafa içindeki çesitli tümörler, anevrizmalar, MS hastaligi (Multipl Skleroz), denge bozukluguna yol açar. Bu hastaliklarda bas dönmesinden ziyade denge bozuklugu görülür. Daha yavas seyirli ve daha silik bir tablodur, o yüzden gözden de kaçabilirler. Diger nörolojik belirtilerin de irdelenmesi çok önemlidir. Görme bozukluklari, çift görme, konusma bozuklugu, sarsak yürüyüs (ayaklari açarak ördek gibi yürür). Yüzde, elde, kolda felç ve motor kusurlar vardir, duysal kusurlar ve his kayiplari görülür. Tüm bunlar denge bozuklugu ve bas dönmesiyle bir arada oldugunda ciddi bir tablonun olduguna isaret ederler.

6- Ileri Yaslarda Görülen Bas Dönmeleri:

Ileri yaslarda görülen bir baska bas dönmesi nedeni, “Vertebrobaziler Yetmezlik” tir.

Bas pozisyonunun degismesiyle beyin kan akiminda azalma, ardindan denge bozuklugu ortaya çikar. Bas dönmesi, görme bozukluklari, isitme bozukluklari da olabilir. Tek basina bas dönmesi de olabilir. Bu hastalarin çogunda aterosklerotik damar hastaligi vardir. Ek olarak kemik erimesiyle birlikte omurlarin boyu da kisalarak kafa içine kan tasiyan damarlar iyice bükülür ve yeterli miktarda kani iletemez. Boyun kökenli nedenler de olabilir. Spondiloz hastaligi ya da osteofitler (boyunda kireçlenme) nedeniyle bu yetmezlik ortaya çikabilir.

7- Bas Dönmesi Yeni Adet Gören Genç Kizlarda Da Rastlanir:

“Baziler Migren” diye tanimlanan bu hastaliga, ergenlik çaginda yeni adet görmeye baslamis genç kizlarda rastlanir. Siddetli bas agrisi ve bas dönmesi vardir. Kriz sirasinda damarda spazm olur ve dengeden sorumlu bölgelere yeteri kadar kan gidemez ve o sirada kriz yasanir. Yasla beraber düzelebilen bir durumdur. Bu hastalar dogal olarak kriz esnasinda çok fazla panige kapilirlar. Fakat neden açiklaninca bu sorun da ortadan kalkar.

8- Psikolojik Kökenli Olanlar Da Var:

Bas dönmesi insanin sosyal yasamini alt üst edebilir. Ruhsal sorunlara da yol açabilir. Bunun tersi durumda söz konusu olup, ruhsal kökenli denge sorunlari da ortaya çikabilir. Bu tür psikojenik denge bozukluklari daha çok çesitli sorunlari olan genç kadinlarda görülmektedir. Bas dönmesi tanimlamalari çok tutarli degildir, ifadeleri çok karmasiktir. Mutlaka psikiyatr destegi alinmalidir. Çok net bas dönmesi krizi yasamazlar, daha çok dengesizlik tanimlarlar.

9- Senkop Ataklari:

Her ne kadar hastalar bas dönmesi olarak ifade ederlerse de gerçek bir bas dönmesi degildir. Beynin kisa süreli kansiz kalmasi, azalmasiyla ortaya çikan, birkaç saniyelik bilinç kaybi ya da bayilma tablosudur. Düsük tansiyonda, nabzin yavas atmasinda, kalp kapakçik hastaliklariyla yeterli kan pompalanamamasi durumlarinda ve kalp krizinin erken döneminde görülebilen tablodur. Gerçek bas dönmeleriyle ilgisi yoktur. Bu nedenle tedavileri de farklidir. Antihipertansif ilaçlar, trisiklik antidepresanlar, antianjinal ilaçlar da bu tip denge sorunlarina yol açabilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası