Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BESIN ALERJILERI CIDDI HASTALIKLARA VIZE VERIYOR

Yemek yedikten sonra, nefes darligi, bilinç bulanikligi, karin agrisi sikayetleri yasiyorsaniz besin alerjisi ile karsi karsiya olabilirsiniz. Özellikle deniz ürünleri, süt, yumurta ve fistik gibi gidalarin alimi sonrasinda bu sikayetleri yasiyorsaniz vakit kaybetmeen doktora basvurmaniz gerekir. Memorial Hastanesi Dahiliye Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, “Besin alerjileri” hakkinda bilgi verdi.

Insanlar yasamlari boyunca farkli birçok besin ile karsilasir. Bu besinlerin içerisinde besin ögesi (protein, yag, karbonhidrat, vitamin ve mineraller) denilen daha küçük yapi taslari mevcuttur. Besin alerjileri özellikle protein yapisindaki besin bilesenlerinin vücut tarafindan yabanci olarak algilanmasi sonucu olusan bir immün sistem cevabidir. Besin maddesi içerisindeki yabanci kabul edilen bu maddelere karsi olusan antikorlar vücut için istenmeyen reaksiyonlara yol açar.

Yetiskinlerde deniz ürünleri ve yumurta, çocuklarda ise süt siklikla besin alerjisine neden olabilir

En çok görülen besin alerjileri kabuklu deniz hayvanlari, balik, fistik ve yumurta ile ortaya çikmaktadir. Çocuklarda en sik besin alerjisi süt, soya ürünleri ve kabuklu deniz hayvanlari ile olmaktadir. Çocuklarda yumurta aki, inek sütü ve domates gibi bazi besinler de alerjiye neden olabilmektedir. Ayrica çesitli besin maddelerine katilan renklendiriciler, koruyucular, çay, kakao ve kolali içeceklerde bulunan kimyasal maddeler besin alerjisine yol açabilir. Bazi besinlerin kendileri alerjik reaksiyona neden olmanin yaninda benzer türde besinlerle çapraz reaksiyonlara girerler. Örnegin agaç fistiklarindan (badem, ceviz vb) birine alerjisi olan birinin tüm diger agaç fistiklarina da reaksiyon vermesi söz konusu olabilir.

Besin alerjileri ciddi rahatsizliklara da yol açabilir

Besin maddelerinin alerjik yanit olusturabilmesi için alinan besin maddesinin sindirim sisteminde islenmesi ve emilmesi gerekir. Besin alerjisi veya intoleranstan vücudumuzu koruyan birçok mekanizma vardir. Örnegin sindirim sistemindeki enzimler tarafindan besin maddelerinin parçalanmasi, bagirsaklarin gidalari asagi iten hareketi, bagirsak duvarinin kaplayan mukus ve bagirsak duvarinin kendisi koruyucu rol oynar. Diger taraftan bagirsak duvarinda bulunan bagisiklik sistemi hücreleri gida maddelerindeki alerjenlerin istenmeyen etkilerini önlemeye çalisir. Vücudumuzun korunmasinda rol oynayan hücreler gida maddelerini taniyarak onlara karsi istenmeyen cevap olusmasini engeller ki; buna “immunolojik tolerans” denir. Ancak besin maddelerinin içindeki proteinlerin yeterince islenmeden alinmasi ya da savunma sistemindeki bir hatadan dolayi besinlere karsi alerji olusabilir. Besin alerjilerinde bagisiklik sisteminden daha çok sindirim sisteminin bir cevabi söz konusudur. Alinan besinlerin sindirim sistemini tahris etmesine bagli olarak bulgular ortaya çikar.

Besin alerjisinin bulgulari-belirtileri hafif bir hastaliktan ciddi hastalik tablosuna kadar degiskenlik göstermektedir. Besin alerjisi durumunda ortaya çikan belirtilerin en önemlileri;

Kurdesen
Bulanti
Mide spazmi, agri
Ishal
Deride kasinti
Nefes darligi
Gögüs agrisi
Solunum yollarinda daralma
Anaflaksi denen ölümcül bir tablodur.

Sütün içindeki laktoz alerjisi siskinlik, ishal ve karin agrisina neden olabilir

Besin alerjileri eriskinlerin %1’ini, çocuklarin ise %7’sini etkiler. Bununla beraber bazi çocuklarda daha sik olarak görülebilmektedirler. Besin intoleransi ise çok daha sik olarak görülmektedir. Hemen herkeste hayatinin bir bölümünde intoleransa bagli olarak yakinmalar ortaya çikabilir. Bazi kisiler spesifik maddelere karsi tolerans gösterebilmektedir ki; bunlarin en sik olani “laktoz intoleransidir” ve toplumun %15’ini etkiler. Besin alerjileri bazi ailelerde daha siklikla ortaya çikmaktadir ve bu durum kalitsal bir özelligi göstermektedir.

Besin alerjisi olan birçok insanda sikayetler tehlikeli olmaktan çok rahatsizlik vericidir. Alerjik maddeyle karsilasan vücut, besin içerisindeki bazi spesifik maddelere karsi “antikor” denilen maddeler olusturur ve bu antikorlar “histamin” denilen bir madde salgilayarak;

Bogazda kasinti hissine
Burun akintisina
Deride kurdesen ve kasintiya
Nefes borusunda sisme ile nefes darligina
Sindirim sisteminde mide agrisi, kramp ve ishale neden olur.

En sik görülen besin intoleransi olan laktoz intoleransi vakalarinda, sindirim sisteminde sütün içindeki laktoz maddesinin sindirilmesinde etkili olan laktaz enzimi yoktur veya azalmistir. Dolayisiyla bu enzimin yetersizliginde sindirim tam olusmaz ve besinler tam olarak sindirilemedigi için siskinlik, ishal ve karin agrisi ortaya çikar.

Bazi alerjik durumlarda ortaya çikan belirtiler alinan alerjen maddenin miktarina bagli oldugunda sikayetler fazla alerjen maddeye maruz kalindiginda yakinmalar daha ciddi olarak ortaya çikarken; bazen alerjen maddelerin çok küçük miktarlari dahi ciddi belirtilere neden olabilir.

Tani, kisilerin hangi besinleri aldiklarinda sikayetlerinin ortaya çikmasina bagli olarak konulabilmektedir. Diger taraftan süpheli besinlerin kesilmesi ile sikayetlerin ortadan kalkmasi da tanida yardimci olabilir.

Egzersiz sonrasi da besin alerjisi gelisebilir

Bazi besin alerjileri egzersiz sonrasi ortaya çikar ki, bu durumda egzersizle tetiklenen bir besin alerjisi söz konusudur. Besin alerjisi olmayan kisilerde benzer yakinmalarin görülmesi durumunda;

Sindirim için gerekli enzimlerin yetmezligi (laktoz yetmezligi)
Huzursuz bagirsak sendromu (bazi besinler benzer yakinmalara neden olabilir)
Besin zehirlenmeleri
Tekrarlayan stres veya psikolojik faktörleri düsünmek gerekir.

Besin alerjisi durumunda risk faktörleri:

Aile hikayesi; ailede saman nezlesi, astim, ürtiker, egzama, olanlarda daha siktir
Yas; besin alerjileri çocuklarda daha siktir.

Besin alerjisi olan kisiler;

Nefes darligi hissediyorlarsa,
Kan basinçlari düsüyorsa,
Nabizlari hizlaniyorsa,
Bilinç bulanikligi gelisirse derhal doktora basvurmalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası