Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HORLAMAYI ÖNLEMENIN DOKUZ PRATIK YOLU

Horlama, burun ve bogazdan cigerlere hava tasiyan yollari açik tutan kas, uyku sirasinda gevsediginde olusur. Bu durum hava yollarinin açilip kapanmasina, nefes almanin zorlanmasina yol açar. Böylece horlama olusur. Peki kisi için sosyal bir sorun haline gelebilen horlamayi kesmek için ne yapmak gerekir?Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Murat Sirin, dokuz pratik öneriyle horlamayi önlemenin yollarini anlatiyor.

23 Nisan 2009, Istanbul...Yetiskinler genellikle otuzlu yaslarin sonunda, kirkli yaslarda horlamaya baslar ve elli yasini geçtiklerinde bu durum daha da artar. Horlama agirlikli olarak yetiskinlerde görülür fakat üç ila 13 yas arasi çocuklar da bademcikleri ve lenf bezleri sistiginde veya agir soguk alginligina yakalandiklarinda horlarlar.

Eger horlamaniz esinizi ve çevrenizdekileri rahatsiz ediyorsa, asagidaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

Yatmadan üç saat öncesine kadar agir yemek ve alkolden kaçinin. Yatmadan önce agir yemek yemek bogaz kaslarinin normalden daha da gevsemesine yol açar ve bu durum horlamayan bir insanin dahi horlamasina yol açabilir.

Yatmadan önce sakinlestirici ve antihistamin almaktan kaçinin. Bu ilaçlar da boyun kaslarina baski yapar ve horlamaya neden olabilir.

Eger kiloluysaniz kilo verin. Fazla kilonun neden horlamaya yol açtigi bilinmiyor. Bogaz etrafindaki yapilarda yag artisina baglanabilir ki bu da nefes aldiginiz hava geçitlerinin boyutunu küçültür.

Sirt üstü yatmaktan kaçinin. Dil geri düstügü ve hava yollarinin üzerine baski yaptigi için pozisyon horlamaya yol açabilir. Yüzüstü veya yan yatarak uyumak tercih edilebilir. Ancak agir horlayanlar için yatis pozisyonunun bir etkisi yoktur, horlama her pozisyonda devam edebilir.

Tenis topu tedavisini deneyin. Yataga girmeden önce içinde tenis topu olan bir bel çantasi takin ve sirtinizin bosluguna getirin. Alternatif olarak pijamalarinizin arkasina bir tenis topu da yapistirabilirsiniz. Katlanmis bir çift çorap da isinizi görebilir. Her sirtüstü döndügünüzde rahatsiz olup yan yatarsiniz.

Yataginizin bas kismini yukari dogru egimli hale getirin. Yatagin bas kismindaki ayaklarinin altina kitap ya da tugla koyabilirsiniz. Bu kronik horlamayi düzeltmeye yardimci olabilir.

Geniz tikanmasina yol açan üst solunum sorunlari ve allerjiler için bir hekime basvurun. Allerjiler ve soguk alginliklarindan dogan tikanmalar, hava geçitlerinin daralmasina yol açar. Hava dar bir yoldan geçtiginde daha türbülanslidir ve girtlak dokularinin titresmesine yol açar. Eger soguk alginligindan dolayi burnunuz tikaniksa, bu durumu gideren ilaç kullanin.

Yatak odanizda temiz hava akisi oldugundan emin olun. Oda sicak ve kuruysa burun geçitleri uyku sirasinda tikanir ve bu genellikle horlamaya yol açar. Pencerelerinizi açik tutun ve gerekirse genzinizi nemli tutmak için nemlendirici kullanin.

Eger sigara içiyorsaniz, birakin. Sigara içmek birçok ölümcül saglik sorunlariyla birlikte iltihaplanma, girtlak tümörü, brons tikanmasi ve mukus birikmesine yol açan tahris edici bir etkiye sahiptir ve tüm bunlar horlamayi arttirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası