Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZU HAYATA NASIL HAZIRLARSINIZ?

Pek çok insan çocuk yetistirme ile ilgili olarak çevresinden ya da kendi yetistirilme deneyimlerinden faydalanir. Kendi çocukluklarinda yasadiklarini model alip çocuklarina uygular. Bir süre sonra da kendilerini kaçinilmaz bir biçimde nasihat verirken bulur. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami’nda gelecegin saglikli nesillerini yetistirmenin sirlarini anlatti.

Adil ve tutarli bir disiplin uygulayin

Disiplin ebeveynlerin çocuklara neyin kabul edilebilir, neyin edilemez bir davranis oldugunu göstermelerine olanak saglar. Çocuklari için sinirlari belirlemelerine, onlardan beklenenleri ve toplum içinde nasil davranmalari gerektigini ögretmelerine yardimci olur. Çocuklarin karsisinda toplumu ilk temsil edenler anne babalardir. Dolayisiyla toplumun beklentilerini ve bu beklentilerin nasil karsilanacagini en yumusak sekilde iletebilecek kisiler de anne babalardir. Çocugu toplumla uyumlu bir yetiskin haline getirilmesi önem tasir. Ayni zamanda adil ve tutarli olmak gerektiginden disiplin uygulamak hassas bir konudur. Tutarlilik konusundaki zaaf, iliskilerinde kendi sinirlarini kurmaya çalisan çocuklarin kafasinin karismasina neden olabilir.

Özgüvenini saglamak için elestiriyi dozunda tutun

Bir çocugun gelisimi her gün degisiklik gösterir. Onlar sadece ebeveynlerinin söyledigi kelimeleri degil, kelimeleri söylerkenki tonlamalarini da duyar. Kendi vücut dillerini gözlemler, tanir, yüz ifadelerini izlerler. Çocuk ve ebeveynler arasinda iliski diger tüm insan iliskilerinden daha yogun biçimde, sözel iletisimin disinda sözel olmayan iletisim araciligi ile gelisir.

Ebeveynler çocuklarina tutarsiz, elestirel veya sevgisiz davrandiklari zaman çocuklar kendilerini degersiz hissederler. Bazi ebeveynler çocuklarinin kötü davranislari üzerine odaklanir ve onlari sürekli elestirirler. Belli bir dereceye kadar elestiri gerekli olabilir, fakat çocuk sadece öfke ve elestiri duyarsa özgüveni zayiflayacaktir. Bunun da ötesinde, çocuk olumsuz davranislarinin dikkat çektigini düsünürse, bu davranislari sergilemeyi özellikle sürdürebilir. Çocuk duygu olarak sevgi içinde büyüyebilir, sevginin olmadigi her türlü ortam çocuk için olumsuz ortamdir.

Ona sarilin ve sevdiginizi söyleyin

Çocugunuza sarilmak, onu övmek ve sevdiginizi söylemek iyi davranislar gelistirmesini saglar. Eger çocugunuz olumsuz bir davranis sergilerse, yalnizca davranisini elestirin, çocugunuzu degil. Nitekim, birçok ebeveyn bu durumu daha da ilerletip çocuklarini uzun bir zaman zedeleyecek kelimeler sarf ediyorlar. Psikoterapistler, danisanlarinin çocukluklarinda karsilastiklari sert dil yüzünden zarar gördüklerini söyleyebilirler. “Seni görmek istemiyorum”, “beni igrendiriyorsun”, hepsinin en kötüsü “seni artik sevmiyorum” gibi cümleler çocuklari oldukça fazla incitir, sonraki yasamlarinda iliskilerini olumsuz etkiler. Çocugunuzu baska çocuk veya kardesleriyle karsilastirmak ve asagilamak da zedeleyici bir diger davranistir.

Çocugunuzu planlariniza dahil edin

Günümüz çalisma kosullarinda aile bireylerinin birbirlerine vakit ayirmalari oldukça zor. Bu nedenle birçok ebeveyn sadece birkaç sosyal aktivitede çocuklarinin yaninda olabiliyorlar. Çocuga daha fazla zaman ayirabilmek için tüm aile bireylerinin aksam yemegi dahil paylasilabilecek tüm ortamlarda bir araya gelmesi ve bunu çogaltacak tutumlar gelistirilmesi önem tasiyor. Ancak burada yaratilan zaman tek basina yeterli degildir. Önemli olan paylasimin da verimli ve karsilikli doyurucu olmasidir. Nicelik olarak artmis ancak nitelik olarak degersiz paylasimlarin ne çocuga ne de anne babaya katkisi olmayacaktir.

Yemekte bir araya gelmek, yasadiklarini paylasmaya önemli bir firsat tanir. Ayrica çocuklar haftanin belli günlerinde sosyal aktivitelere anne ve babalarinin esliginde gidebilirler. Örnegin persembe ögleden sonra kütüphaneye babasiyla giderken, cuma aksamlari yüzmeye annesiyle gidebilir. Çocugunuzu planlariniza dahil etmeye çalisin. Ortak zaman hem sizin hem de çocugunuzun keyif alacagi zaman olmasini göz önünde tutmak gereklidir.

Onu sabirla dinleyin

Çocuklariniz herhangi bir zamanda yaniniza gelip konusmak ya da soru sormak istediginde onlara zaman ayirin, sabirla dinleyin. Her soruya cevap vermeye çalisin. Çocuklar meraklidir. Eger anne baba bu meraki gidermezse baskalari bu isi yapacaktir. Cevaplar ders verir biçimde olmamali, mümkünse kisa ve somut olmalidir. Cevabini bilinmeyen soru ile karsilasildiginda bu cevabi bulmak için gerekli çabanin içine girmek gerekir. Eger, çocuklariniz sizinle konusmaya geldiginde sürekli “su an uygun degilim” yaniti ile karsilasirlarsa hayal kirikligina ugrayip kendisinin hiçbir zaman birinci öncelikte olmadigini ve önemsiz oldugunu düsünebilir.

Sorumluluklarinin farkina varmasini saglayin

Eger çocuklariniza beklentilerinizi anlatir, iliskinizdeki kurallari açiklarsaniz onlar da kendi sorumluluklarinin farkina varirlar. Örnegin geç saatte eve gelme, yataga geç girme gibi. Böylece çocugunuz dürüst ve açik davranmayi da ögrenecektir. Aile içinde bir problem yasadiginizda bunu çocugunuzla konusup tartismaya açin. Çocuklarinizla birlikte dogru çözümü bulmayi deneyin. Görüsmenizde çocugunuzun da katilimci olmasina izin verin ve en iyi çözümü bulmaya çalisin. Böyle bir görüsmeye katilan çocugun hem özgüveni gelisir hem de etkin iletisimi ögrenir.

Onun rol modeli oldugunuzu unutmayin

Çocugunuz sürekli size bakarak hayatta nasil var olmasi gerektigini ögrenir, konusmalariniz ve davranislarinizi izleyerek sizi tekrar eder. Çünkü çocugunuz için en iyi model sizsiniz. Eger çocuklariniza saygi, sefkat, dürüstlük, sicakkanlilik, cömertlik gösterirseniz ve böyle davrandiklarinda onlari takdir ederseniz, bu davranislari sergilemelerini saglayabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası