Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KENE SEZONU AÇILDI

Kirim Kongo Kanamali Atesi hastaliginin kesin bir tedavi yöntemi olmamasi nedeniyle hastaligin kontrolünde korunma faktörleri büyük önem tasiyor. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Uzmani Dr. Gülsemin Güloglu, havalarin isinmaya baslamasiyla birlike ortaya çikan kenelerden korunmak için; kenelerin yogun olabilecegi çali, çirpi ve gür ot bulunan alanlardan kaçinilmali ve eger vücuda kene yapismissa da bir saglik kurulusuna basvurulmasi gerektigini belirtiyor.

Dünyada ilk kez 1944 yilinda Kirim’da saptanan ve daha sonra 1956 yilinda Kongo’da görülen “Kirim Kongo Kanamali Atesi” (KKKA) hastaligina karsi alinabilecek önlemler konusunda Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü, “Kirim Kongo Kanamali Atesi” hastaliginin kene tarafindan isirilma ile “Nairovirus” adi verilen bir RNA virüsünün vücuda girmesiyle olustugunu ifade ediyor.

Uzmanlar, bazi durumlarda virüsü tasiyan canlilarin kani veya vücut salgilariyla temas sonucu hastaligin bulasici risk tasiyabilecegini de belirtiyor. 30 kadar farkli kene türünün virüs tasiyabildigini söyleyen uzmanlar, “Nairovirus” virüsünü çogunlukla “Hyalomma” cinsi kenelerin tasidigini açikliyor.

Uzmanlarin verdigi bilgiye göre; kene isirmasi sonucu birkaç -en geç 9- gün sonra, virüsü içeren kan veya vücut salgilariyla temastan genellikle 5-6 -en geç 13- gün sonra hastalik belirtileri görülüyor. Hastalik ates, üsüme, titreme, yaygin kas agrilari, istahsizlikla baslayip; bulanti kusma, ishal gibi sikâyetlerle kendini gösteriyor. Ilk günlerde yüz boyun ve gögüste cilt içi kanamalari, gözlerde kizariklik ile kollarda bacaklarda morluklar olusabiliyor. Hastalik nedeni ile burun idrar ve bagirsaklarda kanamalar da görülebiliyor. Karaciger yetmezliginin de gelisebildigi vakalarin yaklasik %30’u ölümle sonuçlaniyor. Hastaligin genellikle 2. haftasinda ölüm vakalari meydana gelmekle beraber; iyilesme de hastaligin 9. ve 10. günlerinde gerçeklesiyor.

Dr. Gülsemin Güloglu, kanda virüse karsi olusan antikorlarin gösterilmesiyle tani kondugunu; bu antikorlarin, virüsün alinmasindan sonra 6. günden itibaren kanda belirdigini ifade ediyor.

Ayrica diger laboratuvar tetkiklerinde karaciger enzimlerinde yükselme ile kanama testlerinde bozukluk görülebilecegini belirtiyor. Uzmanlar, hastalik ile ilgili açiklamalarina söyle devam ediyor: “Hastaligin belirli bir tedavisi yoktur. Kan ve kan ürünlerinin verilmesi gibi destek tedavi yöntemleri uygulanmaktadir. Dr. Gülsemin Güloglu, kenenin vücuttan çikartilmasi için profesyonel yardim gerektiginin altini çiziyor.

Dr. Gülsemin Güloglu; “Özel pensetler yardimi ile kene bütün olarak vücuttan çikartilmaya çalisilmalidir. Eter veya baska bir anestezik madde kullanilarak kenenin çikartilmasi tercih edimemelidir. Kene isirigi sonrasinda hemen koruyucu bir antibiyotik kullanilmaya baslanmasina gerek yoktur. Ancak kisi, isirik sonrasi 10 gün süreyle ates yüksekligi açisindan dikkatle izlenmelidir. Ates yüksekligi veya baska herhangi bir klinik belirti durumunda zaman kaybedilmeden saglik kurulusuna basvurulmalidir.”

“Kirim Kongo Kanamali Atesi” hastaliginin kesin bir tedavi yöntemi olmamasi nedeniyle hastaligin kontrolünde korunma faktörlerinin büyük önem tasidigini belirten uzmanlar, korunma yöntemlerini su sekilde siraliyor:

Kirsal alanlarda çalisan ve hayvancilikla ugrasanlar, pantolon paçalarini çoraplarinin içine sokmali,
Böcek uzaklastirici ilaçlar vücuda veya kiyafetlere uygulanmali,
Hayvandan kene çikarmaya çalisirken eldiven kullanilmali,
Kirsal alanlarda bulunduktan sonra vücut, kene açisindan dikkatle incelenmeli,
Vücuda kene yapismasi durumunda bir saglik kurulusuna basvurulmali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası