Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebek Heyecani Mide Sorunlariyla Karismasin

Hamileligin ilk aylari çogu kadin için mide sorunlariyla dolu günlerin de baslangicidir. Ilk dönemdeki mide bulantilari ve sonrasinda yasanan yanma sikayetleri bazi kadinlarin bu dönemini kabusa çevirebilmektedir.

Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu Ibrisim gebelik döneminde yasanan mide sorunlari ve dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

HAMILELIKTE MIDE SORUNLARI NEDEN OLUR?

Gebelik, hem hormonel degisimlere bagli olarak, hem de özellikle son aylarda bebegin artan kütlesinin baskisiyla sindirim sistemi sorunlarinin ortaya çikmasina neden olabilmektedir.

Gebeligin ilk aylari anne adayi için yeni bir dönemin baslangicidir. Gebelik hormonlarinin etkisi ile bulanti, midede dolgunluk-yanma, bazi gidalardan tiksinme, karinda siskinlik ve gaz hissi sik yasanan sikayetlerdir. Bu sikayetler bazen günlük hayati etkileyecek ve yasam kalitesini bozacak düzeylerde olabilir.

DUYGUSALLIK MIDE SORUNLARINI ARTIRIR

Bayanlarin büyük kismi bu dönemde daha duygusal, daha hassas olurlar ve sikintilar karsisinda daha kolay umutsuzluga kapilabilirler. Sindirim sistemi ruhsal durumdan çok etkilenir ve bu da bir kisir döngünün baslangici olabilir. Gebeligin ilk üç-dört ayinda daha sik yasanabilen bu sorunlar çogunlukla hafif-orta düzeydedir. Yasam biçimi ve beslenme ile ilgili bazi düzenlemelerle tahammül edilebilirler.

SAGLIGI TEHDIT EDECEK BOYUTLARA ULASABILIR

Zaman zaman anne adaylarinin bu sikayetleri çok siddetli olabilmektedir. Asiri bulanti ve kusma ile birlikte annenin ve bebegin beslenmesini tehdit edecek bir tablo olan hiperemesis gravidarum’un olusmasi söz konusudur. Bu durumda yakin tibbi takip ve gerekirse hastanede yatirilarak ilaç ve serum destegi gerekebilir.

BALAYI DÖNEMI

Ilk birkaç ay atlatildiginda çogunlukla mide problemleri azalir. Anne adayi duygusal olarak da duruma daha adapte olmustur ve bu dönem gerçekten gebeligin balayi dönemidir. Son üç ayda ise büyüyen bebegin olusturdugu baski ile mide yanmalari, dolgunluk hissi, gögüs arkasinda yanma ve agza eksi aci su gelmesi, reflü tipi sikayetler belirginlesebilir. Kabizlik, gebeligin baslangicindan itibaren hormon degisiklikleri ve ilerleyen aylarda artan karin içi yükle ortaya çikabilir ve hiç de nadir degildir.

Daha önceden ülser, reflü, bagirsak ve karaciger- safra yollari hastaliklari olanlarda gebelik sirasinda daha fazla problem yasanabilir. Gebelik planlaniyorsa mevcut sorunlar yönünden saglik kontrollerinin yapilmasi önemlidir.

HAMILELIK DÖNEMINDE MIDE SORUNLARINI DAHA AZ YASAMAK IÇIN;

Gebe oldugunuzu ögrendiginiz andan itibaren düzenli bir yasam uygulamaya çalisin. Yeterince uyuyun. Alkol, sigara ve ilaçlardan uzak durun. Düzenli ve saglikli beslenin. Özellikle kahvaltinin günün en önemli ögünü oldugunu unutmayin.

Sik sik ve az miktarlarda yemek yiyin. Ögünlerde beyaz ekmek, haslanmis patates, yagsiz makarna gibi ilaveler midenizi rahatlatir. Susuz kalmayin. Böylece bagirsaklariniz daha düzenli çalisir.

Tiksindiginiz gidalari kisa süreli olarak diyetinizden çikarabilirsiniz. Yagli-baharatli-gaz yapici yiyecekler, keskin kokular rahatsiz edici olabilir. Bazen kendi pisirdiginiz yemegi yemekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda ya o yemegi bir gün sonra tüketin ya da güvendiginiz biri siz mutfakta yokken pisirsin. Anneler bu konularda harikadir!..

Gebeligin son aylarinda belirginlesen reflü tipi yakinmalara aksam yemeginin erken saatte yenilmesi, yatak basinin yükseltilmesi yararli olur. Doktorunuz önerirse gebelikte kullanilabilen bazi ilaçlari alabilirsiniz.

Doktorunuzun bilgisi dahilinde yürüyüs ve yüzme gibi düzenli egzersizler yapabilirsiniz. Spor endise ve gerginligi de azaltir.

Esiniz ve ailenizle daha çok vakit geçirmeye çalisin, onlarin destegi size güç verir.

Pozitif düsünmeye çalisin. Bu sikintilar geçicidir ve bebeginizi saglikla kucaginiza almak hepsini unutturacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası