Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlama uyku apnesi isareti olabilir

Horlamak sadece kisinin kendisini degil ayni zamanda çevresindeki kisilerin de rahatsiz olmasina neden olur. Rahatsizlik vermesinin yani sira horlama bazi hastaliklarin belirtisi de olabilir. Bunlardan en sik görüleni halka arasinda uyku apnesi olarak bilinen Obstrüktif Sleep Apne Sendromu (OSAS). Kadiköy Sifa Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Engin Aktas horlama ve OSAS hakkinda en çok merak edilen sorulari yanitladi.

Horlama nedir?

Horlama; çevresinde sert destekleri olmayan üst hava yollarinin direncinin artmasiyla olusan seslerdir. Bu seslerin kaynagi yumusak damak, uvula olarak adlandirilan ufak dil, bademcikler ve plikalar, dilkökü ve yutak kaslarindaki titresimlerdir. Yumusak damak ve uvulanin büyük ve sarkik olmasi, dil kökünün normalden daha siskin olmasi, bademciklerin ve geniz etinin asiri büyümesi, kilo alimiyla birlikte yutak doku kitlesinin artmasi, çesitli nedenlerle (rinit, sinüzit, deviasyon veya alt burun eti büyümeleri) olusan burun tikanikligi horlamaya neden olabilir.

Ne kadar siklikta görülür?

Horlama sikayetine toplumda sanildigindan da fazla rastlanmaktadir ve yas ile arttigi gözlenmektedir. Her 4 erkekten birinde horlama gözlenirken kadinlarda bu oran 6-7’de birdir. Ancak erkeklerde yas ilerledikçe bu oran %50’leri geçmektedir. Kilo artisi ile horlama arasinda da yakin bir korelasyon vardir.

Horlama baska hastaliklarin isareti olabilir mi?

Horlama genellikle çevreyi rahatsiz eden sosyal bir problem olarak algilanmaktadir. Ancak horlama ile birlikte olabilen Obstrüktif Sleep Apne Sendromu (OSAS) kisinin hayat kalitesini oldukça düsüren ve bazen yasamini tehdit eden ciddi bir hastaliktir. OSAS horlama ile birlikte uyku sirasinda geçici solunum durma ataklari olarak tarif edilebilir. OSAS’in ana semptomlari horlama, uykuda solunum durmasi olarak adlandirilabilecek “apne” ve gündüz asiri uyku halidir. OSAS’da horlama degismez bir bulgudur ve sik tekrarlayan apnelerle kesilmesi tipiktir. Bu hastalarin esleri ve yakinlari gürültülü horlamanin, düzensiz araliklarla durdugunu ve o sirada kisinin nefes alamadigini, ardindan derin bir nefes almayi takiben horlamanin tekrar basladigini ifade ederler. Solunum durma süresi genellikle 10 - 60 saniye kadardir. Bu hastalarin bir baska sorunu gündüz asiri uyku halidir. Gece tekrarlanan apne ataklariyla uykunun bölünmesi ertesi gün asiri uyku ihtiyacini dogurur. Bu insanlarin neden olduklari trafik, ev ve is kazalari normal insanlara göre 2 - 7 kat fazladir.

OSAS’lu hastalarda ayrica uykuda bogulma hissi, atipik gögüs agrisi, kalpte ritim bozukluklari, kalp sorunlari, hipertansiyon, akciger sorunlari, uyaninca bas agrisi, karar verme yeteneginde azalma, hafiza zayiflamasi, karakter ve kisilik degisiklikleri, çevreye uyum zorlugu, depresyon, psikoz, libido azalmasi, empotans, agiz kurulugu, gece terlemesi görülebilir.

OSAS nasil teshis edilir?

Horlama veya uykuda geçici solunum durma ataklari yasayan hastalara öncelikle ayrintili bir Kulak Burun Bogaz muayenesi yapilmalidir. Horlama ve OSAS’a neden olabilecek anatomik problemler böylece belirlenebilir. Ancak her horlayan hastada OSAS gelismez. OSAS’in gerçek tanisi polisomnografi denen tüm gece uyku analizi ile konulabilir. Hastanin vücuduna tespit edilen bazi elektrotlar ve alicilar vasitasiyla gece boyunca birçok parametrenin (Burun ve bogazdaki hava akimi, gögüs ve bacak hareketleri, kalp ritmi, kandaki oksijen orani, beyin aktivitesi, apnelerin sayisi ve süresi...) belirlenebildigi polisomnografik tetkikle hem hastaligin tanisini koymak hem de derecesini belirlemek mümkündür.

OSAS nasil tedavi edilir?

Horlayan kisilerde öncelikle bazi genel önlemler almak gerekir. Zayiflama, alkol ve sigara kullaniminin engellenmesi, uykuyu agirlastirici etkisi olan ilaçlarin kesilmesi, yatis pozisyonunun degistirilmesi (sirtüstü yatmak her zaman horlamayi arttirir), her hastaya önerilmelidir. Horlama ve OSAS’li hastalarda hastaligin derecesine göre burun, yumusak damak, uvula, bademcikler, dil kökü ve çene kemigine müdahale etmeye olanak saglayan cerrahi teknikler mevcuttur. En sik kullanilani elektrokoter, radyofrekans koter veya lazer kullanilarak yumusak damak ve uvulaya yönelik uygulanan UPPP ameliyatidir. Her teknigin kendine göre avantajlari ve dezavantajlari mevcuttur ve hastaya yönelik bir teknik belirlenmelidir. Örnegin lazer yardimiyla yapilan cerrahide ameliyat sahasi daha az kanli olmasina ragmen, ameliyat sonrasi agri oldukça fazla olmaktadir. Cerrahi düzeltme ile yanit alinamayan veya cerrahi olarak düzeltilecek sorunu olmayan hastaya uyku sirasinda pozitif hava basinci uygulayan aygitlar (CPAP) kullanilabilir.

Her horlayan kisi potansiyel olarak OSAS’na adaydir. Bu yasam kalitesini bozan ve ayni zamanda bazi hastalarda yasam süresini kisaltan hastaligin vakit geçirmeden tanisi konulmali ve tedavisi gerçeklestirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası