Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAZI GIDALAR BÖBREK TASI OLUSUMUNA NEDEN OLUYOR

Böbrek taslari özellikle ülkemizde sik karsilasilan saglik sorunlarindan biri. Dünya genelinde bir insanin hayati boyunca böbrek tasi olusturma olasiligi yüzde 12’dir. Ülkemizde bu oranin daha yüksek oldugu ve özellikle Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 30’lara çiktigi gözleniyor. Bu bölgedeki genetik faktörler , yöresel gidalar, sivi aliminin az olmasi ve yüksek hava sicakligi sik görülmesinin ana nedenleri. Anadolu Saglik Merkezi’nden Üroloji Uzmani Prof. Dr. Yalçin Ilker, böbrek taslari ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

16 Nisan 2009, Istanbul...Idrar yollarinda yani böbrek, üreter, idrar kesesi ve üretra içinde olusan veya bulunan taslara idrar yolu tasi deniyor. Tas hastaligi genellikle böbreklerin oldugu yerde siddetli agriyla kendini belli ediyor. Ayrica idrarda kanama, yanma, bulanti ve kusma da tas hastaliginin belirtileri arasinda yer aliyor.

Tas hastaligi ile ilgili sorularimizi Anadolu Saglik Merkezi’nden Üroloji Uzmani Prof. Dr. Yalçin Ilker yanitladi.

Tas hastaligina karsi ne gibi önlemler alinabilir?

Tas hastaligina yol açan en önemli faktörlerden birisinin gida tüketimi oldugu biliniyor. Olusan tasin cinsine göre asiri protein alimi, tuzlu gidalar, çikolata, yesil yaprakli bitkiler, asiri çay ve kahve tüketimi risk faktörü olusturabiliyor. En önemli etkenlerden birisi de az su tüketilmesi. Tas hastasi olsun olmasin herkesin günde en az 10-12 bardak su içmesi gerekiyor.

Böbrek taslari tikaniklik ve iltihaplanmaya yol açarak böbrek hasarina ve kaybina yol açabiliyor. Bu nedenle erken tani ve uygun tedavi büyük önem tasiyor.

Tas, ilaçla yok edilebilir mi?

Olusmus bir tasi ilaç tedavisi ile küçültmek veya yok etme sansi pek yok. Sadece nadir bir tas olan saf ürik asit tasinda agizdan alinabilen ilaçlar ile basarili sonuçlar alinabiliyor. Önemli olan tas hastalarinda yüzde 50 olan tekrarlama olasiligini azaltmaktir. Bu açidan ufak bir tas parçasindan yapilabilen tas analizi ve risk faktörlerini ortaya koyabilen detayli kan ve idrar analizleri büyük önem tasiyor. Bu analiz sonuçlarina göre ilaç ve diyet ile tekrarlamanin önüne geçilebiliyor. Bütün tas cinslerinde çok su içilmesi tasin nüks etmesini azaltan ana tedavilerden biridir.

Tas kirma yöntemi hakkinda bilgi verir misiniz?

Böbrek tasi hastaliginda en etkili tedavi yöntemlerinden birisi de halk arasinda “Tas kirma” olarak bilinen disaridan sok dalgalari ile tas kirma tedavisidir. Bu tedavi yönteminde bir makine tarafindan olusturulan sok dalgalari vücudun disindan tasa odaklanarak tasin ufak parçalara ayrilmasini sagliyor. Bu ufak parçalar kendiliginden idrar yolu ile disari atiliyor. Bu yöntem iki santimden küçük böbrek taslari ve böbrek ile mesane arasindaki kanalin (üreter) üst kisminda olan taslar için uygundur.

Hastaya anestezi verilmemesi, herhangi bir cerrahi risk tasimamasi ve böbrek üzerinde kalici bir zararli etkisinin olmamasi bu yöntemin avantajlari olarak siralanabilir.

Tas kirma tedavisi nasil gerçeklestiriliyor?

Tedavi yaklasik yarim saat sürüyor. Ciddi bir agrinin hissedilmedigi tedaviden sonra hasta hemen evine gidebiliyor. Bol su içerek ve agri kesici alinarak parçalanan taslarin vücuttan disari atilmasi saglaniyor.

Tasin büyüklügüne ve sertligine göre seans sayisi artabiliyor. Bu tedavi sirasinda ciddi bir agri duyulmuyor. Seanslar, arka arkaya birkaç gün ya da hafta arayla gerçeklestirilebiliyor. Tedavi gerektiren taslarin ortalama %70’i bu yöntemle giderilebiliyor. Kalan % 30’u da üreteroskopi veya perkütan nefrolitotomi denilen endoskopik ameliyatlarla tedavi edilebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası