Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogumdan sonra “Hep böyle mi kalacagim” korkusuna paydos!

Hamilelik sonrasi yapilacak birkaç operasyonla vücudunuz eski formuna kavusurken, kirilan özgüveniniz de yerine gelecektir.

Hamilelik ve dogum sonrasinda bedeninde olusan fiziksel degisim nedeniyle kadinlar çogu zaman “Hep böyle mi kalacagim” korkusuna kapilir. Bu korkunun yarattigi endise kadinlarda özgüven kaybina bile sebep olabiliyor. Ancak dogum sonrasinda deforme olan vücudu forma sokmak sorun olmaktan çikti. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, dogumdan 6 ay kadar sonra karin germe, meme diklestirme ve vajina daraltma operasyonlari gibi operasyonlarin yapilabildigini belirtti.

Uzun ve sancili bir bekleyisin ardindan dünyanin en güzel duygusunu tattiniz. Evet artik bir annesiniz. Nihayet bu uzun bekleyisin ardindan bebeginizi kucaginiza aldiniz. Ilk günlerde çiçegi burnunda anne olmanin yarattigi sevinç ve mutlulukla hamileligin vücudunuzda yarattigi deformasyonu görmezsiniz belki. Ama dogumun üzerinden birkaç ay geçtikten sonra fazla kilolar ve deforme olmus vücut pek çok kadin gibi sizi de mutsuz eder.

Hamilelikte alinan, dogum sonrasinda da verilemeyen fazla kilolari atmak için düzenli diyet ve egzersizin yeterli olmadigi, cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucunda olusan sarkma ve çatlarin yogun sekilde olmasi durumunda, estetik cerrahi, kadinlarin imdadina yetisir. Fazla kilolar verilse bile gebeligin vücutta yarattigi deformasyonu ortadan kaldirmak ve vücudu yeniden forma sokmak için estetik müdahale çogu zaman kaçinilmazdir.

Hamilelik sonrasinda kadinlarin basvurdugu estetik operasyonlarla ilgili bilgi veren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, dogumdan sonra estetik operasyon yaptirmak için acele edilmemesi gerektigi uyarisinda bulunuyor.

Prof. Dr. Kislaoglu, karin germe ve liposuction operasyonlari için dogumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerektigine dikkat çekti. Prof. Dr. Kislaoglu, dogumdan sonraki emzirme döneminde sarkan gögüslere yapilacak meme diklestirme operasyonu için de bebek sütten kesildikten sonra 2 ay beklenmesi gerektigini vurguladi.

Ne tür operasyonlar yapiliyor?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, dogum sonrasi yapilabilecek operasyonlari siralarken, su bilgileri de verdi:

1- Karin germe: Hamilelik ve dogum esnasinda kas hasar görmesi sebebiyle. Karin germe ameliyati, karin bölgesinde en sik yapilan estetik ameliyattir. Tip dilinde Abdominoplasty denilen bu operasyonda, karin bölgesindeki fazla derinin ve yag dokulari tümüyle alinir. Ayrica sarkmis ve hamilelikte alinan fazla kilolar nedeniyle çatlamis karin derisi gerilir ve karin duvari kaslarinin gerginlestirilmesi suretiyle deforme olmus karin bölgesi görünümü düzeltilir.

2- Yag aldirma (Liposuction): Yag aldirma (Liposuction) operasyonunun, dogum sonra ideal kiloya yakin bir kiloya sahip olundugunda yapilmasi en dogrusu. Hemen hatirlatalim!.. Liposuction, zayiflama olarak algilanmamalidir.

Liposuction vücutta “karin-bel-basenler”, “bacak iç ve dis kesimleri”, “kollar”, “gögüs” bölgelerinde, yüzde ise boyun ve gidik bölgelerinde uygulanir.

3- Meme diklestirme: Meme derisi, dogum ve dogum sonrasi emzirme nedeniyle elastikiyetini yitirir. Meme dokusu, eski dik formumu kaybeder, meme baslari dogum önceki sekline göre daha asagi noktaya iner. Hamilelik ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden sekillendirilmesi için meme diklestirme operasyonu yapilir.

4- Vajina daraltma (normal dogum sonrasi): Normal dogum sirasinda zorlamalar, gereksiz ve dikkatsiz açilan epizyotomiler (normal dogum sirasinda vajinayla anüsün arasinin kesilmesi) ve sonrasinda atilan özensiz dikisler, dogum sayisinin fazla olmasi, iri bebek dogurmak veya yasin ilerlemesi, vajina kaslarinin elastikiyetini kaybetmesi vajinanin genislemesine neden olur. Bu tür bir sorundan vajina daraltma estetigi ile kurtulmak mümkün.

En çok hangi operasyon için basvuruluyor?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, liposuction’in, dogumdan sonra kadinlarin basvurduklari estetik operasyonlarin basinda geldigini söyledi. Prof. Dr. Kislaoglu, karin germe, meme diklestirme ve vajina daraltma operasyonlarinin da siklikla basvurulan operasyonlar oldugunu ifade etti.

Operasyonlardan sonrasi iyilesme süreci

Prof. Dr. Erol Kislaoglu, karin germe operasyonundan sonra karin bölgesindeki dikis hattinda gerginlik olusturmamaya dikkat edilmesi gerektigini belirtti. Prof. Dr. Kislaoglu, bu yüzden operasyon sonrasinda hastalara birkaç gün, yürürken biraz egilmeleri, karin gerilecek sekilde dik pozisyonda yatmamalarini öneriyor. Prof. Dr. Kislaoglu, meme diklestirme operasyonu sonrasinda ise hastalarin, birkaç gün sporcu sutyeni seklinde elastik bir sutyen kullanmalari gerektigini söyledi. Hasta bu operasyon sonrasinda birkaç gün içinde normal hayatina dönebilmektedir.

Liposuction sonrasinda ise ameliyat yapilan bölgeye 2-3 hafta süreyle esnek korseler giydirilir. Meme diklestirme ve karin germe ameliyatlarindan sonra ortalama 2-3 gün arayla pansuman yapilir, yaklasik 12. günde de dikisler alinir. Operasyon sonrasi görülen morluklar da ortalama 3 ilâ 4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve sislikler de 2-3 ay içinde tamamen geçer.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası