Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirim Kongo Kanamali Atesinden Sonra Simdi de Hantavirus Korkusu

Son birkaç yildir ilkbahar ve yaz aylarinda insanlarin korkulu günler yasamasina neden olan Kirim Kongo Kanamali Atesi’nden sonra simdi de Hantavirus endisesi yasanmaya baslandi.

Dünyada yilda 200.000-300.000 insanin bu hastaliga yakalandigi tahmin edilmektedir. Dünya Saglik Örgütü’nün verilerine göre, 1993-2004 yillari arasinda ABD’de, kayitlara geçmis 1910 Hantavirus enfeksiyonu oldugu anlasilmaktadir. Bunlardan 384 tanesi ölümle sonuçlanmistir. Yüzde 20 oraninda ölüme neden olan Hantavirus’e son günlerde ülkemizde de rastlandigi iddia edilmektedir.

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, Hantavirus’un bulasma yollari ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

KKKA ile Ayni Aileden

Hantavirus, Kirim Kongo Kanamali atesi hastaligina sebep olan Nairovirus ile ayni aileden bir virüstür. Adini, Güney Kore’de ilk defa izole edildigi yerin hemen yakinindaki Hantaan irmagindan almistir. Bu virüs dogada farelerde ve diger bazi küçük kemirgenlerde, hastalik olusturmaksizin bulunurken, insanda genellikle hastaliga yol açmaktadir. Hantavirus ilk defa 1978 yilinda izole edilmis olmakla birlikte, geriye dogru bakildiginda bu hastaligin 10. yüzyildan beri bilinen bir hastalik oldugu anlasilmaktadir.

Solunum Yoluyla Bulasabilir

Insana bulasma esas olarak, kemirgenlerin idrar gibi salgi ve çikartilari ile veya havaya karismis küçük parçaciklarin solunmasiyla olmaktadir. Bununla birlikte insanlarin yasadiklari ortamdaki, atiklardaki veya zemindeki virüsle bulasmis tozlarin solunmasi ile de bulasma meydana gelebilmektedir. Hantavirus’e maruz kalma riski, farelerin yasadigi, kapali alanlarda yasayanlar, çalisanlar ve buralarda vakit geçirenlerde en yüksek olmaktadir. Insanlar arasinda hastaligin görülme sikligi irk veya etnik kökene göre farklilik göstermemekte, buna karsilik 20-50 yas arasi erkeklerde daha sik rastlanmaktadir. Yas ve cinsiyet konusundaki bu farklilik, hastaliga yakalanma egilimiyle degil, tamamen maruz kalma sikligi ile iliskilidir. Riskli ortamlarda bulunanlarin daha çok aktif çalisma yasinda olan erkekler oldugu göz önünde bulunduruldugunda hastaligin neden 20-50 yas arasi erkeklerde daha sik görüldügü anlasilmaktadir.

Kemirgenlerin Bulunabilecegi Ortamlara Dikkat Edin

Hastaligin kullanilan bir asisi bulunmamaktadir. Bu nedenle korunmada kemirgenlerle direkt veya indirekt temasin önüne geçilmesi büyük önem tasimaktadir. Özellikle farelerin yogun olarak bulundugu, iyi havalandirilamayan, yeterince günes isigi almayan mekanlarda çalisan veya yasamini sürdüren; liman isçileri, gemi isçileri, depo ve antrpolarda çalisan isçiler, çiftçiler ve askerler bu hastalik için yüksek risk grubunu olusturmaktadir. Yine deney hayvanlarinin bakildigi ortamlarda çalisanlar ve hayvan deneyleri ile mesgul olan bilim adamlari da bu hastalik için risk grubuna dahil olan kisilerdir. Risk grubunda yer alan kimselerin bu konuda daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bahsettigimiz ortamlarin temizligi, havalandirilmasi, fareler ve diger kemirgenlerle mücadele edilmesi, onlarla temastan kaçinilmasi önemli koruyucu tedbirler arasinda sayilabilir.

Bundan baska, kuskulu bir temas sonrasinda yukarida belirtilen hastalik belirtilerinin ortaya çikmasi halinde vakit geçirmeden bir saglik kurulusuna basvurulmasi, gerekli muayene ve tani testlerinin yaptirilmasi da çok önemlidir

En Tehlikeli Mevsimler Ilkbahar ve Sonbahar

Virüs tasiyan daha büyük çapli parçaciklarin, göz, burun veya agiz ve bogaz mukozasina direkt temasi sonucunda hastalik olusup olusmayacagi kesin olarak bilinmemektedir. Küçük deri yaralanmalari ve kemirgenlerin isiriklarinin hastaligin insana bulasmasinda rolü olmakla birlikte hastaligin insanlara bulasmasinin esas yolu bu degildir. Insanlara bulasma, daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde olmaktadir.

Kene, pire, sivrisinek ve insani isiran diger böceklerle kedi ve köpeklerin hastaligin insanlara bulastirilmasinda rolleri olup olmadigi bilinmemektedir. Ancak kedi ve köpek gibi hayvanlar, tasiyici olan fare ve benzeri kemirgenlerin insanlarla temas etmelerine yol açarak hastaligin bulasmasina aracilik edebilirler.

Hantavirus, oda sicakliginda ve kurutulduktan sonra birkaç gün canliligini sürdürebilmektedir. Virus, +4 ile +42 derece arasindaki sicaklikta canliligini birkaç gün kadar koruyabilmektedir. Bu bulgu, virüs ile bulasmis partiküllerin bulasiciliginin, dogal sartlarda, birkaç gün süreyle devam ettigini göstermektedir.

Insandan insana bulasma ile ilgili, kayitlara geçmis tek vaka, 1996’da Güney Amerika’da meydana gelen bir salgin sirasinda görülmüstür. Bundan baska, insandan insana bulasma olup olmadigi bilinmemektedir. Ancak bu konuda daha çok arastirma yapilmasi gerekmektedir.

Kuluçka Suresi 1- 4 Hafta

Bir insana Hantavirus bulastiktan sonra hastalik belirtilerinin ortaya çikmasina kadar geçen süre, yani kuluçka süresi, vakalarin çok büyük bir kisminda 1-4 hafta arasinda degismektedir. Bu süre az bir kisim vakada 6 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Ilk Günlerde Ayirdedilmesi Çok Zordur

Hantavirus’un solunum yoluyla alinmasinin ardindan kuluçka süresinin sonuna dogru hastalik belirtileri ortaya çikmaya baslar. Hastaligin ilk 3-5 günlük baslangiç döneminde, diger viral hastaliklardan ayirdedilemeyen genel belirtiler görülür. Bunlar: Ates, kas agrilari, titreme, güçsüzlük, bas dönmesi, bas agrisi, istahsizlik, bulanti, kusma, karin agrisi ve ishaldir. Karin agrisi, apandisit veya pyelonefrit ile karisabilecek kadar agir olabilmektedir. Bunlara ek olarak göz akinda ve yüzde kizariklik ta görülebilmektedir.

Hastaligin ileri asamalarinda ya solunum ve dolasim sistemine ait belirtiler ya da soka kadar ilerleyebilen, böbrek yetmezligi belirtileri ortaya çikmaktadir. Hastaligin seyri sirasinda burun kanamasi veya sindirim sisteminde kanamalar ve pihtilasma sistemimde meydana gelen bozukluk sonucu yaygin vücut kanamalari görülebilmektedir.

Bu hastaligin tanisini koyabilmek için öncelikle hekimin bu hastaliktan kuskulanmasi gerekmektedir. Yukarida saydigimiz hastalik belirtilerinden bir veya birkaçinin bir arada görülmesi halinde hastanin hekimi Hantavirus enfeksiyonundan kuskulanmalidir. Bu durumda bir kemirgenle olasi direkt veya indirekt temas sorgulanmali ve eger böyle bir ipucu da elde edilirse hemen tani testlerine basvurulmasi gerekmektedir.

Tani amaciyla, genel laboratuvar incelemelerine ek olarak hastaliga özgün bazi testlerin yapilmasi gerekmektedir. Bu amaçla, ELISA yöntemi ile kanda antikor aranmasi, PCR yöntemiyle kan veya idrarda, virüse ait genetik materyalin arastirilmasi ve doku örneklerinde yapilacak özel testler yer almaktadir. Yine doku kültürü yöntemiyle, hasta ve ortam örneklerinde virüsün üretilmesi de tani amaciyla basvurulan testler arasinda yer almaktadir.

Erken Tani Hayat Kurtariyor

Hastaligin tedavisinde kullanilacak kesin etkili bir yöntem veya ilaç bulunmamaktadir. Virüslere karsi kullanilan bazi ilaçlarin kismi yarari olabilecegi söylenmektedir. Bu ilaçlardan ribavirin’in, özellikle erken dönemde tani konulmus hastalarda uygulanmasinin, hastaligin seyrini olumlu olarak etkiledigi ve hayatta kalma sansini yükselttigi iddia edilmektedir.

Bunun disinda esas olarak destek tedavisi önemlidir. Destek tedavisinden maksat, hasta kisinin hastaligi atlatana kadar yasamini sürdürebilmesini saglayacak her türlü girisim kastedilmektedir. Eger solunum sistemi ile ile ilgili bozukluklar ön planda ise solunum destegi, dolasim sistemi ile ilgili bozukluklar ön planda ise dolasim destegi, böbrek yetmezligi belirtileri ön planda ise suni böbrek uygulamasi (diyaliz), sivi ve elektrolit dengesinin korunmasina yönelik islemler uygulanarak hastanin yasamini sürdürmesi için çaba harcanir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası