Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZA HAZIRLANIRKEN RUHUNUZU ARINDIRIN…

Sisli-puslu, kasvetli kis günlerini artik geride birakiyoruz. Bahar, canliligi ve tazeligi ile yasami dört bir yanindan kusatiyor. Mevsim, dogada canlanmayi, yenilenmeyi de beraberinde getiriyor. Kis boyunca alinan kilolar, yasan is stresi ve benzeri sorunlardan olusan depresyon hali yazin enerjisi ile son buluyor. Reem Nöroloji Merkezi’nden Doktor Mehmet Yavuz, ruhunuzu arindirmanin yöntemlerini bakin nasil anlatiyor…

Günlük hayatin kiside olusturdugu stres hali, kis aylari boyunca alinan kilolar ve benzeri sikintilar kimi zaman depresyon sebebi olabiliyor. Belirtiler fark edildigi durumda kisinin kendini sorgulamasi gerektigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, yaz aylarinin stres, depresyon ve kilolardan arinmak için çok iyi bir firsat oldugunu vurguluyor. Dr. Yavuz “Yasantimizda dikkat edecegimiz ufak detaylar, beslenme aliskanligimizdaki degisiklikler kisin depresyon sebebi olabilecek kilolardan kurtulmanin ve daha stressiz bir hayat yasamanin anahtari” diyor ve tüm bu detaylari söyle siraliyor:

Ilk adim stresten arinmak…

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, yasam kalitemizi düsüren stresten kurtulmak için günlük hayatimizda uygulayabilecegimiz küçük degisikliklerin büyük faydasi olabilecegini açikliyor.

Derin Nefes Alin

Sirtiniz dik olarak oturun veya ayakta durun. Yavas ve derin derin nefes alin. Havanin vücudunuza dolmasi ile birlikte karniniz sisecektir. Nefes alisinizi hissetmek için elinizi karniniza koyun. Içinizi mümkün oldugunca havayla doldurduktan sonra birkaç saniye süreyle nefesinizi tutun. Simdi bir mum üflüyormus gibi nefesi dudaklarinizin arasindan verin. Nefesin vücudunuzdan disari çikarken hissettiginiz duygu üzerinde yogunlasin. Bu islemi dört-bes kez tekrarlayin ve sonra da birkaç dakika sakince oturun.

Hobilerinizi günlük hayatiniza dahil edin

Sevdiginiz islerle ugrasmak stresi azaltmaniza yardimci olacaktir. Nelerden hoslandiginiza karar verin ve bunlari düzenli olarak yapmaya çalisin.

Küçük egzersizleri hayatiniza katin

Daha önce düzenli egzersiz yapmadiysaniz yavas yavas baslayip giderek seviyesini arttirabilirsiniz. Egzersize, arabanizi gideceginiz yerin uzagina park etmekle, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmakla baslayabilirsiniz.

Yasaminizi daha aktif bir hale getirin

Evde bahçe veya ev isleri ile ugrasin. Kisa bir yürüyüs bile stresle bas etmenizde oldukça yardimci olacaktir. Daha aktif olmak için neler yapabileceginizin listesini yapin. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni seyler ekleyin.

Depresyonu yenmenin tam zamani…

Olumsuz hayat sartlari, alinan kilolar gibi birçok sebep ile ortaya çikabilen depresyon hali, çagimizin hastaligi haline geliyor. Rahatsizligi kisinin hayattan zevk alamama ve enerji kaybi olarak tanimlayan Dr. Mehmet Yavuz, yaz mevsimi ile birlikte depresyon sebebi olacak olumsuzluklari hayatimizdan çikarmanin çok daha kolay olacagini önemle vurguluyor ve yapilmasi gerekenleri söyle özetliyor:

Pozitif düsünün

Olaylara çok yönlü bakabilmek, nedenlere takilmadan çözüme odakli düsünmek, yilginlik duygusunu asla yasamamak, yasanan her olaydan bir ders çikarmaya çalismak size iyi gelecek…

Beslenme aliskanliginizi degistirin

Sabah kahvaltisi yapin. Ögün atlamayin, ara ögünlerle günlük ögün sayinizi arttirin. Söz gelimi iki tabak yemek yiyecekseniz tabagin birinin yemek degil, salata tabagi olmasina dikkat edin.
Açik büfe restoranlarindan uzak durun. Siparislerinizi mümkünse tezgâhtaki yemekleri görmeden verin.
Bol bol su için.
Mümkünse her gün ayni saatte kalkin.
Yemeklerden sonra dislerinizi firçalayin. Dis firçaladiktan sonra muhtemelen caniniz bir sey yemek istemeyecektir.

Egzersizi yasaminizin bir parçasi haline getirin

Sporu hayatiniza dahil etmek için özen gösterin. Egzersize vakit bulamadiginiz ya da kisitli zaman ayirabildiginiz takdirde ise günlük hayatiniza daha enerjik ve aktif hale getirebilecek ufak detaylar katin.
Açik hava yürüyüslerini ve oksijenin yogun oldugu yerleri tercih edin.
Kisa mesafelerde aracinizi kullanmayin, yürümeye özen gösterin.
Isyeriniz, eviniz asansörlü ise kullanmayin, merdivenleri kullanin.
Özellikle masa basi isiniz var ise arada yerinizden kalkip ofisi dolasin, gün içinde vücudunuzu hareketsiz birakmayin.
Her gün mutlaka dus alin. Önce sicak, sonra soguk geçislerde vücudunuza jimnastik yaptirin. Suyun terapi yapici etkisini unutmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası