Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP KRIZI MI DEPRESYONU, DEPRESYON MU KALP KRIZINI TETIKLER?

Kalp krizi sonrasi hastalarin çogunlugunda mutsuzluk, uykusuzluk, çabuk sinirlenme kaygi durumunda artis gibi genel belirtilerle karsilasiliyor. Genellikle bu belirtilerden kisinin depresyona girdigi anlasilmiyor. Hasta yakinlari bunu kriz sonrasi ortaya çikan dogal bir reaksiyon olarak algiliyor. Hastalarin birçogu hekimlerin ve ailelerinin destegiyle bu durumu kolaylikla atlatabiliyor. Ancak bazi hastalarda bu durum derinleserek klinik depresyona dönüsebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Atasehir Tip Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor, kalp krizi ve depresyon arasindaki iliskiyi anlatti.

15 Nisan 2009, Istanbul - Arastirmalara göre, kalp krizi geçirdikten sonra depresyonun gelistigi hastalarda kalp hastaliklarina bagli olarak hayatini kaybetme olasiligi digerlerine göre iki ila dört kat oraninda artis görülüyor. Depresyon, kalp disi bir nedene bagli olarak hayatlarini kaybetme olasiligini da iki, iki buçuk kat artiriyor. Bu nedenle kalp krizi, felç gibi olaylar sonrasi gelisen depresyonun ciddi biçimde ele alinmasi ve tedavi edilmesi gerekiyor.

Depresyon ve kalp krizi arasindaki iliskiye dair sorularimizi Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Atasehir Tip Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor yanitladi.

Depresyon kalp krizine neden olur mu?

Günümüzde böyle bir iliskinin varligini destekleyecek yeterince kanit mevcut. Depresyon tanisi konulan erkek ve kadinlarin uzun yillar boyunca izlendigi çalismalar, bu bireylerde koroner arter hastaligina yakalanma veya kalp krizi geçirme riskinin depresyonu olmayan bireylere göre iki veya üç kat arttigini gösteriyor.

Saglikli düsünemeyen bir beyinle saglikli çalismayan bir kalp arasindaki iliski nasil açiklanabilir?

Yapilan birçok gözleme göre depresyondaki hasta ilaçlarini daha düzensiz alma, daha az egzersiz yapma, daha çok sigara içme gibi egilimler gösterir. Dolayisiyla depresyon ve kalp hastaliklari arasindaki iliski, karmasik biyolojik süreçlerden çok bu tip davranissal nedenlerle açiklanabilir.

Ancak son dönemlerde yapilan çalismalar, fiziksel olarak saglikli olmasina ragmen depresyonda olan bireylerde, kalp hastaliklari ve felç ile iliskilendirilmis olan bazi biyokimyasal göstergelerin anlamli derecede arttigini ortaya koyuyor. Bu baglanti, depresyon ile kalp damar hastaliklari arasinda çevresel ya da davranissal faktörlerden bagimsiz bir iliskinin olabilecegini de gösteriyor.

Erkeklerde risk daha fazla

Depresyon kalp krizi iliskisinde erkekler ve kadinlar için ayri ayri veriler mevcut. Johns Hopkins Medicine tarafindan yapilan bir çalismada 1200 erkek yaklasik olarak 40 yil izlendi, bunlarin %12’sinde yasam boyu depresyon gelistigi saptandi. Bu erkeklerde koroner arter hastaligina yakalanma riskinin digerlerine göre iki kat daha fazla oldugu görüldü.

Kadinlara iliskin veriler ise farklilik gösteriyor. Arastirmaya göre depresyon geçiren kadinlardaki kalp hastaligina yakalanma ya da bu hastaliktan dolayi hayatini kaybetme riski, geçirmeyen kadinlara göre yüzde 50 daha fazla.

Ne gibi önlemler almali?

Kalp krizi sonrasi hastalar depresyon olasiligi açisindan yakindan izlenmeli.
Eger hasta depresyon bulgulari gösteriyorsa ciddi bir sekilde ele alinmali ve tedavi edilmeli.
Klinik depresyonu olan bireylerde kalp hastaliklarina iliskin sigara bagimliligi, yüksek tansiyon ve diyabet gibi risk faktörleri mutlaka taranmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası