Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIKTE TARAMA TESTLERINIZI IHMAL ETMEYIN

Gebelik süresince bebekteki anormallikleri anlamak amaciyla bir takim testler yapiliyor. Bu testler sonucunda bebekteki rahatsizliklar ortaya çikarak, daha erken önlem alinabiliyor. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi Sefi Dr. Bülent Urman gebelik sirasinda yapilan testler ile ilgili bilgiler veriyor.

Gebelikte olasi kromozom anormalliklerini taramak amaci ile yapilan testler iki grupta incelenebilir. Bunlardan ilki kesin taniya olanak saglayan Amniosentez (bebegi çevreleyen amniotik sividan örnek alinmasi) ve yasa bagimli riskte degisme olup olmadigini gösteren Ultrason ve biyokimyasal testlerdir.

Her kadinin her yasta kromozom anomalisi olan bebek dogruma riski vardir. Bu anomalilerin en sik görüleni Down sendromu (Mongolism) olup görülme sikligi ilerleyen yasla birlikte artis gösterir. Down sendromu, 21. kromozomun 2 degil de 3 tane (trizomi) olmasindan kaynaklanan ve geri zekâlilik ile beraber bazen de diger vücut anormallikleri ile seyreden bir dogumsal hastaliktir. Down sendromlu bebek tasima riski 35 yasindan itibaren önemli bir artis gösterir ve amniosentez riskinin (1/200) üzerine çikar. Bu nedenledir ki bebegini doguracagi tarihte 35 yasindan gün almis anne adaylarinda klasik olarak amniosentez önerilmektedir. Ikiz gebeligi olan anne adaylarinda ise Down sendromu riski iki bebek olmasindan dolayi matematiksel olarak artmaktadir. Ikiz gebeliklerde amniosentez yapilmasi gereken yas 31 olarak kabul edilmektedir.

Son yillarda tarama testlerinin hassasiyetinin artmasi ve özellikle 11-14. gebelik haftalarinda ense cilt kalinligi ölçümü ve burun kemiginin olup olmamasina bakilmasi ile Down sendromlu bebeklerin amniosentez yapmadan taninmasi olasiligi artmistir. Amniosentez yapilma zorunlulugu daha ileri yaslara kaymis ve hatta her yas için artik tarama testlerine bakilarak karar verilir hale gelinmistir. 11-14 hafta tarama testi ve bazi durumlarda 16-18 haftalar arasinda yapilan II. Trimester taramasi normal çikan ve ultrasonda Down sendromu ile iliskilendirilecek herhangi bir belirteç olmayan kadinlarda risk çok azalmis olmakla birlikte sifir degildir. Bu özelliklere sahip ve 35 yasinin üzerindeki kadinlarda amniosentez yapilmayabilir. Özellikle 38 yasin altinda bu uygulama giderek yayginlasmaktadir. Amniosentez yaptirmama karari anne ve baba adayi tarafindan verilmelidir. Hekimler sadece yol gösterici olup mediko-legal (tibbi-hukuki nedenlerden) olarak amniosentez kararini üstelememektedirler. Amniosentez yapilanlarda saglikli bebek kaybi riski, yapilmayanlarda ise Down sendromlu bebek dogurma riski vardir. Bu riskler test riski ile dengelenip hekimleri ile tartistiktan sonra çift tarafindan karar alinmalidir.

Birinci trimester tarama testi (ikili test veya 11-14 hafta testi):

Bu testin iki kismi vardir. Ilki ultrason ile bebegin ense cildinin kalinliginin ve boyunun ölçülmesidir. Bu ölçümler vajinal veya karindan ultrason ile yapilir. Ultrason ölçümleri sirasinda bebegin burun kemigine de bakilir. Ölçümlerden 24 saat içinde kanda PAPP-A ve serbest beta-hCG bakilarak Down sendromu riski hesaplanir. Unutulmamasi gereken, gebelikte yapilan Down sendromu tarama testlerinin kesin tani koydurmaktan ziyade yasa bagimli riskin artip artmadigini göstermeleridir. Yasa bagimli riskin artmasi ve amniosentez riskinin üzerine çikmasi durumunda amniosentez yapilmasi mantiklidir.

Ikinci trimester tarama testi (üçlü test veya 16-18 hafta testi):

Bu test kanda AFP, hCG, ve estriol ölçümleri ile risk hesaplanmasi için yapilmaktadir. AFP ayrica nöral tüp defekti adi verilen omurganin tam kapanmama (spina bifida) durumlarini da tarar. Test öncesinde yapilan bir ultrasonografi ile bebegin bas ölçümleri yapilarak gebelik yasindan emin olmak gerekir. Test riskinin yasa bagimli Down sendromu riskinin üzerine çiktigi durumlarda ve özellikle 1/250’yi geçtigi durumda amniosentez yapilabilir.

Amniosentez:

Bebegi çevreleyen sivinin örneklenmesi islemidir. 16-18 haftalar arasinda yapilir. Erken amniosentez adi verilen ve gebeligin 12-14. haftalari arasinda yapilan islem ise daha yüksek bebek kayip oranlari ile seyrettigi için pek tercih edilmemektedir. Amniosentez islemi anestezi verilmeden yapilan oldukça basit bir islemdir. Önce ultrason ile bebegin ve plasentanin yeri belirlenir. Daha sonra ultrason gözlemi altinda ince bir igne ile bebek ve plasentadan uzak bir sivi cebine girilerek yaklasik 20cc amnion sivisi alinir. Plasentanin ön duvarda oldugu durumlarda plasentadan geçmek kaçinilmaz olabilir. Bunun bebek kaybini artirdigina dair herhangi bir kanit yoktur. Ignenin geçtigi yerden gebelik kesesi içine bir miktar kanama olmasi normaldir. Bu kanama kendiliginden durur. Islem sonrasinda hafif kramplar olabilir. Bunlar genellikle kisa sürelidir. Nadiren amnion sivisi kaçagina bagli hafif akinti da olabilir. Islem sonrasinda 24 saat boyunca aktiviteden kaçinilmalidir.

Amniosentez sivisinin genetik incelemesi:

Alinan sivi genetik laboratuarina gönderilir. Genetik incelemenin iki kismi vardir. Ilk önce en sik görülen kromozom anomalilerini (21,18,13,X,Y) taramak amaci ile FISH testi yapilir. FISH testi %95 oraninda güvenilir olup sonuçlari 48-72 saat içinde çikar. Tüm kromozom kurulusunu gösteren karyotip tayini sonuçlari ise 2-3 hafta içinde çikar ve %100 güvenilirdir.

Amniosentez sonucu anormal ise ne yapilmali?

Sonuç kromozom anomalili bir bebegi gösteriyorsa genellikle düsük yoluna gidilir. Nadiren Down sendromlu bir bebegi tasimak ve dogurmak isteyen anne adaylari da çikmaktadir. Ancak genelde gebeligin sonlandirilmasi istenmektedir.

Amerikan Hastanesi
Kadin Sagligi Ünitesi Sefi
Dr. Bülent Urman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası