Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATIL PLANI YAPARKEN ANNE ADAYLARININ DIKKAT ETMESI GEREKENLER

Yaz tatili yaklasiyor. Anne adaylari simdiden tatile gidip gitmeme konusunda kararsiz. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi’nden Dr. Alper Mumcu, tatil plani yapan anne adaylarinin dikkat etmesi gereken noktalari su sekilde özetliyor:

Tatil plani yaparken anne adayinin sagliginda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? (Kimlere önerilmez ya da tatil sarttir?)

Genel olarak tatilin mutlaka önerildigi ya da önerilmedigi durumlar yok ancak gebeligin gidisatina göre bazi öneriler olabilir. Örnegin gebeligin erken dönemlerinde kanama ve düsük riski bulunanlarda seyahat etmek sakincalidir. Böyle bir durumda kanamanin siddetine göre ev istirahatinden kesin yatak istirahatine kadar degisen önlemler gerekli olabilir. Ileriki dönemlerde ise suyun gelmesi, kanama olmasi, erken dogum kasilmalarinin varligi gibi durumlarda da seyahat etmek kesinlikle sakincalidir. Tatil plani yapilirken öncelikle tarihler önceden belirlenmeli ve konu ile ilgili olarak gebeligi takip eden doktor ile görüsülerek onayi alinmalidir. Genel olarak çok zorunlu olmadikça son üç ay içinde tatile çikmamak daha uygundur.

Seçilen tatil mekaninin özellikleri nasil olmalidir?

Bu konuda kesin bir sey olmamakla birlikte genelde temiz, mutfagi güvenilir ve odalarda havalandirma tertibati iyi olan tesislerin tercih edilmesinde yarar vardir. Öte yandan tesiste kisa sürede ulasilabilecek bir doktor ve yakin çevrede gerekli donanima ve personele sahip bir hastane olmasi avantajlidir.

Deniz ve günesin anne adayina yarar ve zararlari nelerdir? (Hangi saatlerde güneslenilmeli, denize girilmeli, saglik açisindan etkileri vs…)

Gebelik sirasinda yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gereken bazi noktalar var. Bunlarin en basinda temizliginden emin olunmayan sulara girmemek geliyor. Bu nedenle çok fazla kisinin kullandigi havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var. Gebelik öncesinde düzenli olarak yüzen kadinlar, daha önceki programlarina devam edebilirler. Ancak gebe kaldiktan sonra ilk kez denize girecekler biraz daha dikkatli olmak zorunda.

Öncelikle suya girmeden önce vücudu isitmak, yavas yüzmek ve dozu yavas yavas artirmak gerekiyor. Gebeliginin ilk 3 ayinda bulunanlar için günde 20 dakika yüzmek yeterli. Yine bu dönemde sabah erken saatlerde yüzmek gebelige bagli bulanti ve kusmalari azaltiyor ve günün geri kalan kisminin daha rahat geçirilmesine yardimci oluyor. Ikinci 3 aylik dönemde ise su eklem ve baglari destekleyerek bel ve sirt agrilarinin azalmasina yardimci oluyor. Bu dönemde daha önceki yüzme aliskanliklari aynen devam edebilir. Son dönemlerde ise yüzmeye devam etmekte herhangi bir sakinca yok.

Karada yapilan kültür fizik hareketleri suda da yapilabilir. Bunun avantaji terlemeyi ve asiri isinmayi engellemesidir. Kültür fizik hareketleri yaparken suyun meme basi hizasinda olmasi en uygun derinlik.

Tabii bu kural yüzerken de geçerli. Özellikle sik sik kramp giren kadinlar boy hizasini geçmeyecek derinliklerde yüzmeli. Olasi bir kramp durumunda yardim alabilmek için suya tek basina girmemeye de özen gösterilmeli.

Cilt hastaliklari uzmanlari hamile olun/olmayin güneste ya da yapay olarak bronzlasmanin saglik açisindan zararli sonuçlari olabilecegi konusunda hem fikirdirler. Bronzlasmak cildinizin ultraviyole isinlarinin zararli etkilerine karsi kendisini korumak için gerçeklestirdigi bir cevaptir. Eldeki bilimsel veriler ultraviyole isinlarina uzun süre maruz kalmanin yaslanmanin etkilerini artirmasinin yani sira malign melanoma adi verilen bir tür cilt kanserinin gelisimini de hizlandirdigini göstermektedir.

Pek çok hamile kadinin cildi hamilelik sirasinda daha hassastir ve günes yanigina karsi daha korunmasizdir. Hamilelik sirasinda derinin rengini veren melanini salgilayan hücreleri etkileyen melonosit stimüle edici hormon düzeyleri yükselir. Bu durum hamile kadini asiri pigmentasyona karsi duyarli hale getirir. Eger yüzünüzde cholasma adi verilen gebelik maskesi olusmussa yani düzensiz ve koyu renk degisiklikleri görülüyorsa bu durumda siz de günes isinlarina ve ultraviyoleye karsi asiri duyarlisiniz demektir. Bu durumda cildiniz günes isinlarina her zamankinden daha fazla ve daha siddetli cevap verecektir. Bununla birlikte günes altinda uzun süre geçirmeniz hem vücut sicakliginizin asiri artmasina hem de vücudunuzdaki suyun azalmasina (dehidratasyon) neden olabilir. Her iki durum da gebeliginiz açisindan olumsuz etkiler yaratabilir. Tüm bu nedenlerden dolayi hamileyken uzun süre günes altinda kalmaniz önerilmez.

Ideal olan sabah erken ve aksam üzeri geç saatlerde denize ya da havuza girmektir.

Mayo ve günes koruyucu seçimi nasil olmalidir?

Hamile kadinlarin direkt günes altinda kalmalari önerilmez. Mutlaka gölgede ve tercihen üzerilerinde t-shirt ile dinlenmeleri daha uygundur.

Yüksek koruma faktörlü kremler kullanilmalidir. Yaz aylarinda ve özellikle plajda su kaybi her zamankinden fazla olacagindan sivi alimina azami dikkat göstermek gereklidir. Vücudu fazla sikmayan, gebeler için tasarlanmis mayolari kullanmak gerekiyor.

Amerikan Hastanesi
Kadin Sagligi Ünitesi
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası