Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Her dogumda bir dis kaybedilir” düsüncesi sehir efsanesi mi?

Hamilelikte Agiz ve Dis Bakimi Hakkinda Dogru Bilinen Yanlislar…

Agiz ve dis sagligi konusunda farkinda olmadan yaptigimiz hatalar, kimi zaman telafisi çok güç sonuçlar dogurabiliyor. Buna ragmen, toplumumuzda her konuda oldugu gibi dis bakimi konusunda da kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek oldukça yaygin. Agiz saglina özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönemde yani hamilelikte basvurulan yanlis yöntemler sebebiyle bazen saglikli disler bile kaybedilebiliyor.

‘Her hamilelik bir dis kaybettirir’ düsüncesi yüzünden çürük dise razi gelmek, hamileyken dis tasi temizligi yaptirmamak, agri yapsa bile çürük disi tedavi ettirmemek, gebelikte agiz gargarasi yapmamak hamilelik döneminde agiz ve dis bakiminda yaygin olarak yapilan hatalarin basinda geliyor.

Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, hamilelikte agiz ve dis bakiminda dogru bildigimiz yanlislar ya da yanlis bildigimiz dogrulari söyle siraladi:

* Her hamilelikte bir dis kaybedilir: YANLIS

Halk arasinda ‘Hamilelik sirasinda bebegin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dislerinden alarak annesinin dislerinin çabuk çürümesine yol açtigi, bu sebepten ötürü anne adaylarinin dis kaybina ugradigi’ seklindeki düsünce bilimsel bir gerçegi yansitmiyor.

* Hamilelikte dislerden kalsiyum çözünmesi olmaz: DOGRU

Hamilelik döneminde bebegin ve annenin kemiklerinin saglikli olabilmesi için anne adayinin, günlük olarak 1200 ilâ 1500 mg kalsiyuma almasi gerekiyor. Anne adayi eger kalsiyum ihtiyacini gidalardan karsilayamazsa, bebegin gelisimi için gerekli olan kalsiyumun annenin kemiklerinden karsilanir. Ancak anne adayi, hamilelik döneminde, iyi beslenir yeterli agiz dis bakimi yaparsa bu dönem, normal dönemden farkli bir dis sorunu ile karsilasmaz.

* Hamileyken disler daha az firçalanmali: YANLIS

Gebelik hormonlarinin etkisi ile disetleri daha çabuk kanayan anne adayi, dislerini firçalamaktan kaçinir. Ancak anne adaylari, hamilelik döneminde dis sagligina daha fazla özen göstermelidir. Sabah kahvaltidan sonra ve aksam yatmadan önce disler özenli bir sekilde firçalanmalidir.

* Hamilelikten önce dis çürügü tedavi edilmelidir.

Dislerde çürük varsa hamilelik öncesi tedavi edilmelidir. Hamilelikte çürük disler erken doguma, bebegin düsük kilolu dogmasina yol açabilir.

* Kustuktan hemen sonra dis firçalanmali: YANLIS

Kustuktan hemen sonra dis firçalanmamali, agiz bol suyla çalkalanmalidir. Aksi takdirde mide asidi ile birlesen dis firçalama islemi, dislerin yapisinda asinmalara sebep olur.

* Hamileyken bol tatli gidalar yenirse çocuk “kiz”, eksi gidalar yenirse “erkek” olur: YANLIS

Hamilelik sirasinda beslenme, hem annenin hem de bebegin genel sagligi ve agiz dis sagligi için oldukça önemli. Ancak tüketilen gidalarin bebegin cinsiyetini belirlemede hiçbir etkisi yoktur. Tersine, anne adaylari -özellikle yemek aralarinda- sekerden mümkün oldugu kadar uzak durmali. Kurutulmus meyve ve karamel gibi yapiskan sekerli yiyeceklerden kaçinilmalidir.

* Hamileyken dis tasi (plak) temizligi yaptirilmaz: YANLIS

Anne adaylari, hamilelik döneminde agiz ve dis sagligina normal dönemden daha fazla özen göstermelidir. Hamilelik sirasinda olusan hormon artisi, agiz mukozasini dis etkenlere karsi özellikle bakteri plaklarina karsi daha hassas yapar. Bu nedenle hamilelik döneminde üç-dört aylik periyotlarla dis tasi temizligi yaptirmak, zorlasan agiz hijyenini korumak için ideal bir yoldur.

* Hamilelik döneminde dental tedaviden kaçinmak gerekir: DOGRU

Bebegin organ gelisim evresi olan hamileligin ilk 3 ayinda, etkili dental tedaviden kaçinilmasi gerekiyor.

* Acil müdahale gerektiren durumlarda bile dental tedaviden kaçinmalidir: YANLIS

Dis ya da dis eti iltihabi gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebegin gelisimini dental tedavinin olumsuzluklarindan daha fazla etkileyebilecegi düsüncesi ön plana alinmali ve bir jinekologun önerileri dogrultusunda dental tedavi yapilmalidir.

* Gebelikte agiz gargarasi yapilmaz: YANLIS

- Hamilelik döneminde agiz gargaralari ya da ilik tuzlu su ile gargara yapilmalidir. Özellikle ilik tuzlu su dis etlerini rahatlatir ve diseti hassasiyetini azaltir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası