Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kriz Günleri Midenizde Krize Neden Olmasin

Memorial Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu Ibrisim, özellikle kriz döneminde hemen hemen tüm çalisanlarin ya da yakinlarinin maruz kaldigi is kaygisi ve stresin neden oldugu sindirim sistemi hastaliklari ve yapilmasi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Uykuda geçirilen zamani saymazsak, çogumuz günün büyük bir bölümünü is ortaminda geçiriyoruz. Is yasaminda ise çogu zaman yogun, stresli ve gergin dakikalar bizleri bekliyor. Özellikle küresel krizin yasandigi bu günlerde sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yasiyorsaniz, biraz durup düsünmekte yarar var. Çünkü vücudun tüm sistemleri gibi sindirim sistemi de stresten olumsuz yönde etkileniyor. Yani siz stres altindayken sindirim sisteminizin çok rahat olmasini beklemeyin.

Kriz ortami ve isten çikartilma korkusu rahatsizliklari artiriyor

Küresel ekonomik kriz nedeni ile yarina karsi güvensizlik duygusu ve isten çikarilma korkusu ruhsal gerginligi artiriyor. Son dönemlerde bu tür kaygilar ve ardindan ortaya çikan yakinmalarla gastroenteroloji polikliniklerine basvuran hasta sayilarinda artis dikkat çekicidir. Riski en aza indirmek için daha planli ve temkinli olmak dogru bir davranis ancak fazla gerilimin yarari olmadigi gibi asikar sekilde zarar getirebilecegini de unutmamak gerekli. Daha sakin ve gerçekçi yaklasimlarla çözümleri bulmaya çalismak ruh ve beden sagligi için en iyisidir.

Sinirli Patron Sikayetleri Artirir

Özellikle uzun saatler kapali mekanlarda masa basi görev yatan banka ve sirket çalisanlarinda strese bagli sindirim sistemi sorunlari daha fazla olabilmektedir. Yüksek rekabet ortami, sinirli patron ve/veya agresif is arkadaslari her zaman tansiyonu arttirir ve sikayetleri kolaylastirir. Her birey gibi sizin de çok degerli oldugunuzu unutmayin. Dogru olan için mücadele edin ama kendinize duygusal olarak çok yüklenmemeye, mesai saatiniz bitince problemleri üzerinizden çikarip ofiste birakmaya gayret edin.

Stres Mide Bulantisindan Reflüye Kadar Pek Çok Rahatsizligin Sebebi

Siz hiç farkinda olmasaniz da yasadiginiz stresli günlerin neden oldugu pek çok sindirim sistemi hastaligi vardir.

Strese bagli baslica sindirim sistemi yakinmalari,

Midede agri, yanma, dolgunluk- huzursuzluk hissi
Bazen kusma ile birlikte olabilen bulanti
Gögüs arkasinda yanma,
Agiza eksi- aci sular veya yenilen gidalarin gelmesi
Karin agrisi
Karinda siskinlik- gaz
Ishal veya kabizlik

Hiç kuskusuz stres, her bireyi farkli sekilde etkilemektedir. Özellikle hassas kisilerde, sindirim sistemi hastaliklarina ailesel egilimi olanlarda veya ülser, reflü veya inflamatuvar bagirsak hastaliklari gibi öyküleri bulunanlarda sorunlar çok daha hizli bir sekilde kendini gösterir.

Siz Izne Çiktiginizda Sikayetler de Izne Çikar

Is ortaminda strese bagli sindirim sistemi rahatsizligi yasayan kisiler izne çiktiklarinda, genellikle sikayetler de izne çikar. Rahat bir mide ve düzenli çalisan bagirsaklarla geçirilen günlerin ardindan bulantilarla baslayan sabahlar, toplantilarda keyif kaçiran mide agrilari, bazen ishal bazen yogun kabizlik ve gaz sikayetleri durumun çok da organik nedenli olmadigini düsündürür. O zaman is ortamini her yönüyle söyle bir gözden geçirmekte fayda var.

Kriz Ortaminda Midenizin Stresle Basa Çikabilmesi Için

Pozitif düsünün. Sorunlar her yerde olabilir ve temel degerlere, toplam sonuca baktiginizda devam diyorsaniz, bazi olumsuzluklari görmemeye çalisin, inanin o zaman mideniz daha az agrir!

Çalisma alaninizi (örnegin masaniz, sandalyeniz, isik vb) mümkün oldugunca daha rahat hissedeceginiz sekilde düzenlemeye çalisin. Daha keyifli olursaniz, dogru bir oturma sekli saglarsaniz ve gün isigindan daha çok yararlanirsaniz hem ruhunuzu hem de sindirim sisteminizi daha mutlu edersiniz.

Ofis ortaminda stresin yanisira beslenme ve yasam biçimi ile ilgili hatalar da sindirim sistemi sorunlarini tetikleyebilir. Masa basi bir iste saatlerce yerinizden kalkmadan çalisiyorsaniz, sürekli çay, kahve veya gazli içecekler tüketiyorsaniz, ögün atliyorsaniz ve sagliksiz yiyeceklerle besleniyorsaniz sikintilar artacaktir.

Güne baslarken mutlaka kahvalti edin. Kahvaltinin açma-pogaça yerine ekmek-peynir veya tost gibi daha saglikli yiyeceklerden olusmasina özen gösterin. Kasar peynir mideyi daha rahat ettirir. Çay, kahve ve gazli içecekleri sinirlandirin. Sigara ve dumanli ortamlardan uzak durun.

Zaman zaman masa basi ise ara vererek biraz yürüyün, hareket edin. Bir-iki katlik mesafelerde asansör kullanmayin, bol su için. Böylece bagirsaklariniz da daha düzenli çalisir.

Ögünlerinizi düzenli yiyin. Yagli-baharatli-kizartmali yemekler yerine daha hafif yiyecekleri tercih edin. Sebze ve meyveler zengin vitamin ve mineral içerigi ile size destek olur.

Ara ögünler önemlidir. Enerjinizi yitirdiginiz ve midenizin kazinmaya basladigi anlarda özellikle ikindi saatlerinde ufak bir atistirma ile ruhen ve bedenen yenilenmis olursunuz.

Temiz havadan yararlanin, klima yerine mümkünse açik camdan gelen hava ve gün isigi ile odanizi ve tabii bu arada ruhunuzu havalandirin . Siz gülümserseniz sindirim sisteminiz de rahatlayacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası