Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOGUL GEBELIKLER 30 YAS ÜSTÜ KADINLARIN SANSI MI KABUSU MU?

Etiler Memorial Tip Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Hande Akbas, “ Çogul gebelikler” hakkinda bilgi verdi.

Çogul gebeliklerin görülme sikligi 3/1000’dür. Ancak çogul gebelikler giderek artmaktadir. Bunda iki faktör etkilidir. Anne olma yasi giderek 30’un üstüne kaymaktadir ve çogul gebelikler 30 yas üstünde daha sik görülmektedir. Ayrica üremeye yardimci teknikler ve kullanilan ilaçlar da çogul gebelik ihtimalini artirmaktadir.

Günümüzde ultrason yardimiyla çogul gebelikler erkenden teshis edilebilmektedir. Ayrica rahmin normalden daha büyük olmasi, birden fazla fetal kalp atisi duyulmasi da çogul gebelik düsündüren bulgulardir.

Gebeligin tek veya çift yumurta ikizi olusu yalnizca ultrason ile tespit edilebilir

Ikizler genellikle tek ya da çift yumurta ikizi seklinde görülürler. Tek yumurta ikizi, genellikle döllenmis yumurtanin ayrilarak 2 fetusa dönüsmesiyle ortaya çikar. Her 2 bebekte de benzer genetik özellikler söz konusudur. Bebekler birbirlerine tipatip benzerler ve ayni cinsiyete sahiptirler. Çift yumurta ikizinin olusumunda ise en sik iki yumurtanin iki farkli sperm tarafindan döllenmesi söz konusudur. Bu durumda bebeklerin ikisi de kiz, ikisi de erkek veya biri kiz biri erkek olabilir. Genetik olarak da diger kardesleriyle olan benzerlikten fazla bir benzerlik söz konusu degildir.

Çogul gebelikler daha siki takip edilmelidir

Çogul gebeliklerde yan etkiler bazen anne için tatsiz olabilir. Özellikle bulanti, kusma, uykuya egilim, midede yanma ve yorgunluk belirtileri sikinti yaratabilir. Büyüyen bebeklerinizin daha fazla alana ihtiyaç duymasi sebebiyle karin agrisi, nefes almada güçlük daha sik görülebilir.

Beslenmesi gereken bebek sayisi birden fazla oldugundan anne adayinin da beslenmesine ve kilo alimina daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Ikiz gebelere genellikle günde 2700- 2800 kalorilik diyetler önerilmelidir. Ikiz gebeler gebelik boyunca ortalama 15 kg. kilo almalidir.

Çogul gebeliklerde kansizlik daha sik görüldügünden günde 60- 100 mg elementer demir takviyesi uygun olacaktir. Ayrica bir takim fiziksel aktiviteleri de (seyahat, asiri egzersiz gibi) kisitlamakta fayda olabilecektir.

Çogul gebeliklerde görülmesi olasi problemler:

Birden fazla bebek tasimak gebelige bagli bir takim problemlerin görülme riskini artirmaktadir. Tasinan bebek sayisi arttikça gebelikte komplikasyon riski yükselmektedir. Bu sorunlar arasinda;

Erken dogum: Gebeligin 37. haftasindan önce rahim agzinin açilmasina sebep olan rahim kasilmalarinin görülmesi demektir. Çogul gebeliklerde daha sik görülür. Ikiz gebeliklerin %60’i, üçüzlerin ise %80’i 37. gebelik haftasindan önce dogar. Ikizler için ortalama gebelik süresi 37 hafta, üçüzler için 35 haftadir, bazen daha da erken olabilir.

Erken dogan bebeklerin düsük dogum tartisinda olma ve bir takim saglik sorunlari yasama olasiligi daha yüksektir. Bu sebeple erken dogum tehditi bulgularindan haberdar olmali ve doktorunuzu daha sik ziyaret etmelisiniz.

Preeklampsi: Gebeligin sebep oldugu tansiyon yükselmesi çogul gebeliklerde daha fazla görülmektedir. Preeklampsi bulgulari, ani kilo alimi, bas agrisi, karin agrisi, görme bozukluklari, ellerde ve ayaklarda sisme ve tansiyon yüksekligidir. Buna benzer yakinmalariniz oldugunda derhal doktorunuza basvurmalisiniz.

Sezaryen dogum riskinde artis: Çogul gebeliklerde dogum tercihi genellikle sezaryendir ancak ikiz gebeliklerin yaklasik yarisi normal yolla da dogum yapabilir. Ancak ikiden fazla bebek varsa tek dogum sekli sezaryen olacaktir.

Ikizden ikize transfüzyon sendromu: Bu durum sadece tek yumurta ikizlerinde gözlenir. Bebeklerin plasentasi (esi) arasinda damarsal geçis bulunmasi halinde gözlenen ciddi bir durumdur. Bir bebegin daha fazla bir bebegin ise daha az kan akisi almasi sonucunu dogurur. Asiri kan akisi olan bebekte yüklenme olup asiri büyüme, az kan akisi olan bebekte ise gelisme geriligi ve kansizlik görülebilir. Bu durum her iki bebegi de ciddi tehdit altina sokar. Bazen erken dogum yaptirilmasi gerekebilir.

Kaybolan ikiz (vanishing twin) sendromu: Bazen erken ultrasonda ikiz gebelik görülür ancak takip eden ultrason muayenelerinde ikizlerden biri hiç görülmeyebilir. Buna “kaybolan ikiz sendromu” denilir. Sebebi tam olarak açiklanabilmis degildir. Anne adayi olarak basiniza böyle bir durum geldiginde kendinizi çok fazla üzmemelisiniz çünkü maalesef bu sizin sebep oldugunuz ya da önceden önleyebileceginiz bir durum degildir.

Yapisik ikizler: Tek yumurta ikizlerinin yetersiz bölünmesi sonucu ortaya çikan bir durumdur. Eskiden bu durumdaki bebekler “siyam ikizleri olarak” adlandirilmaktaydi. Bu çok nadir görülen bir olaydir (yaklasik 100 bin dogumda bir). Yapisma noktasi bas, gögüs ya da legen kemigi olabilmektedir. Bazi durumlarda ikizler bir ya da daha fazla organi da paylasir halde olabilirler. Bazen cerrahi olarak yapisik ikizleri ayirmak mümkün olabilir. Ameliyatin basarisindaki en önemli faktör ikizlerin yapisma noktasi ve kaç tane iç organi paylasik halde olduklarina baglidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası