Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENETIK FAKTÖRLERIN KANSER OLUSUMUNDAKI ROLÜ NEDIR?

Genetik faktörler bazi kanser türlerinin olusumunda rol oynayabiliyor. Ailesinde meme, yumurtalik ya da kalin barsak kanseri hikayesi olanlarin, taramalar konusunda daha dikkatli olmalari gerekiyor. Belirli bir yastan itibaren yapilacak düzenli kontrollerle bu riskin önüne geçilebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Medikal Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Necdet Üskent, genetik faktörlerin etkili oldugu kanser türleri ile ilgili bilgi verdi.

Bazi kanser türleri en bastan genetik bozuklukla basliyor. Bir kromozomdan kopma meydana geliyor ve baska bir kromozoma ekleniyor. Böylece melez gen olusuyor. Melez genin ürettigi protein de kanserin olusumuna neden oluyor.

Ailesel etkenler en çok meme kanseri, yumurtalik (over) kanseri ve kalin barsak (kolorektal) kanserinin olusumunda rol oynuyor:

Meme kanserinde izlem çok önemli

Özellikle ailesinde meme kanseri hikayesi olan kadinlarin sürekli izlenmesinin önemine dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi’nden Medikal Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Necdet Üskent sunlari söyledi:

“Meme kanserlerinin yüzde 10’unda ailesel nedenler etkili oluyor. Bir kadinin anne, kiz kardes ya da teyzelerinden en az ikisi 35 yasin altindayken meme ya da yumurtalik kanserine yakalandiysa bu durum bir risk faktörü olusturuyor. Normalde meme kanserinde erken tani için kadinlara 40 yasindan itibaren her yil bir kez hekim tarafindan muayene edilmesi ve ilk mammografisini çektirmesi öneriliyor. Ailesinde meme kanseri hikayesi olan kadinlara ise, örnegin annesinde 35 yasinda kanser görüldüyse, annede görülen yastan bes yil daha erken taramalara baslamasi tavsiye ediliyor. Bu kadinlarin mammografi ve ultrasonografiyle sürekli olarak izlenmesi gerekiyor.”

Önemli bir nokta da risk grubundaki kadinlarin gen mutasyonlarinin incelenmesidir. Ailesinde birden fazla meme kanseri vakasi görülen kisilere yapilan ve BRCA 1, BRCA 2 mutasyonu olarak adlandirilan bu test sonucu risk görülüyorsa o kiside günün birinde, ancak belirlenemeyen bir tarihte kesin olarak kanser görülecegi anlamina geliyor. O zaman da kanserin önüne geçmek için koruyucu mastektomi (memenin tamamen çikartilarak yenisinin yapilmasi) öneriliyor.

Yumurtalik kanseri belirti vermeden ilerliyor

Yumurtalik kanserinin de yüzde 10’unu genetik nedenler olusturuyor. Meme kanseri olan kadinlarda yumurtalik kanserine yakalanma riski daha yüksek. Bu kanser türünde de erken tani için, örnegin kisinin annesi 35 yasinda yumurtalik kanserine yakalandiysa, kizinin en erken 30 yasindan itibaren taramalara baslamasi gerekiyor. Yumurtalik kanseri belirti vermeden ilerliyor. O nedenle erken tani için düzenli jinekolojik kontroller en önemli faktörü olusturuyor. Karinda sisme, beklenmeyen vajinal kanama, karinda basinç duygusu, sirt veya bacak agrisi, gaz, siskinlik ve uzun süren hazimsizlik hissedildiginde mutlaka doktora basvurmak gerekiyor.

Genetik nedenlerin çok önemli oldugu bir baska kanser türü olan ailesel polipli kalin barsak kanserinde de kisinin kolonunda sayisiz polip olusuyor ve bir süre sonra kolon kanserine dönüsüyor. Böyle bir durumda kolonun tamaminin çikartilmasi gerekiyor. Ailesinde birden fazla kolon kanseri görülen bir kisinin, bu kansere en erken yakalanan kisinin yasindan 10 sene geriye giderek tarama yaptirmaya baslamasi öneriliyor. Örnegin ailede kolon kanserine en erken yakalanan kisi 40 yasindaysa, ailenin diger fertlerinin 30 yasindan itibaren kontrollere baslamasi tavsiye ediliyor. Erken tani için diskida gizli kan testi, kolonoskopi ve parmakla rektal muayene yapilmasi gerekiyor.

Lynch Sendromu’na dikkat!

Lynch Sendromu görülen ailenin erkeklerinde üregenital kanserler, kadinlarinda jinekolojik kanserler ve her ikisinde de kolon kanseri salgin bir hastalik gibi pespese görülüyor. Eger bir ailede sik sik bu kanser türleri görülüyorsa mutlaka Lynch Sendromu’ndan süphe etmek lazim. Çok ender görülen bu durumda hekimin, kisilerin aile öyküsünü kapsamli bir sekilde ögrenmesi Lynch Sendromu’nu kalitim yoluyla alma riskini belirleyecek önemli bir adimi olusturuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası