Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSER HAKKINDA DOGRU BILINEN YANLISLAR

Kanserin çevresel etkenler ve yanlis yasam tarzlari nedeniyle görülme sikligi artiyor. Tedavi sürecinde hasta ve hasta yakinlari birçok yanlis bilgi edinebiliyor ya da herhangi bir etkisi olmayan tedavi yöntemlerine basvurabiliyor. Bu da kanserin ilerlemesine neden olabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden (ASM) Medikal Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Necdet Üskent, kanser hakkindaki yanlis inanislarin dogru yanitlarini verdi.

Çevresel etkenler ve yanlis yasam tarzlari nedeniyle görülme sikligi artan kanser ile ilgili olarak tedavi sürecinde, gerek hasta gerekse hasta yakinlari yanlis bilgi edinebiliyor, etkisiz tedavi yöntemlerine basvurabiliyorlar. Anadolu Saglik Merkezi’nden Medikal Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Necdet Üskent, Kanser Haftasi nedeniyle yaptigi açiklamada dogru bilinen yanlislara dikkat çekti.

Hastanin kanser oldugunu ögrenmemesi gerekir. Ögrenirse morali bozulacagi için bagisiklik sistemi çöker.

Yanlis. Kanser bagisiklik sistemi çökmeden baslamaz. Kanserin ortaya çikmasi için öncelikle bagisiklik sisteminin çökmesi gerekir. Kanser oldugunu ögrenmek kiside sok etkisi yaratabilir. Ancak hastaya gerçekleri anlatmak önem tasir. Zaten ne kadar gizlense de hasta, bir süre sonra hastaligini tahmin eder. Bu nedenle özellikle tedavi olanagi olan kanser hastalarina gerçek mutlaka anlatilmalidir. Çünkü hastanin tedaviye katilimi çok önemlidir. Kisi hastaligini bildiginde tedaviye katilimi da saglikli olur, bu durum da sonucu olumlu yönde etkiler.

Babam ve dedem 50 yil sigara içti kanser olmadi ben niye olayim?

Yanlis. Genetik, kanserin risk faktörlerinden birisidir. Bazi kisilerde ailesel olarak tümöre yatkinlik daha az olabilir. Bu kisiler çok uzun süre sigara kullansa ya da diger kanserojen maddelere maruz kalsa bile bu maddelere karsi daha güçlü direnç gösterebilir. Ama bunun garantisi hiçbir zaman verilemez. Kanserojen maddelerin de belli bir kümülatif özelligi vardir. Belli bir dozdan sonra mutlaka kanseri olusturur. Dolayisiyla bir kisinin dedesi ya da babasi uzun süre sigara içmesine ragmen kansere yakalanmamis olabilir ama bu, o kisinin kansere yakalanmayacagi anlamina gelmez. Bir kisinin babasi ya da dedesi kadar dayanikli oldugunu bilmek mümkün degildir. Ayrica genetik yatkinligin birebir ayni olmama olasiligi da çok yüksektir.

Kanser, gençler ve yaslilarda farkli seyreder.

Yanlis. Bazi kanserler gençler ve yaslilarda farkli seyreder. Örnegin meme kanseri. Bu kanser türü genç hastalarda çok daha saldirgan ve agresiftir. Meme kanserinde, 35 yasin altindaki kisiler yüksek riskli grubu olusturur. Fakat bu, tüm kanser tiplerinde geçerli degildir. Örnegin akciger kanserinde genç, yasli çok fark etmez. Kanser her ikisinde de ayni hizda ilerler.

Kemoterapi artik Amerika ve Avrupa’nin gelismis ülkelerinde kullanilmiyor.

Yanlis.

Yanlis. Bugün kanser tedavisinde en geçerli yöntemler hala kemoterapi, radyoterapi ve cerrahidir. Bunlarin yani sira hedefe yönelik tedaviler, kanser asilari, genetik tedaviler de basarili bir sekilde uygulanmaktadir. Kemoterapi kanser tedavisinde hala en geçerli yöntemlerden birisidir. Bugün ABD’deki tüm ünlü kanser merkezleri hala kemoterapiyi yogun olarak kullanmaktadirlar.

Hedefe yönelik tedaviler hem çok etkindir hem de hiç yan etkileri yoktur.

Yanlis. Hedefe yönelik tedaviler bazi kanser türlerinde kolaylik saglamaktadir. Bu tedavi yönteminde kullanilan bazi ilaçlar tablet seklinde kullanilabilmektedir. Hedefe yönelik tedaviler, gastrointestinal kanserler gibi bazi tümörlerde yüksek oranda etkili olabilmektedir. Ancak yan etkisinin bulunmadigini söylemek dogru degildir. Yan etkilere baktigimizda neredeyse kemoterapiye es düzeyde oldugunu söyleyebiliriz.

Üzüntüden kanser oldum tek nedeni stres.

Yanlis. Stres faktörü kanser tedavisinde oldukça önemlidir ancak kanseri baslatan nedenlerden biri degildir. Kanserin olusmasi için öncelikle bir tümörün baslamis olmasi gerekir. Stres, mevcut kanserin gelisimini hizlandirabilir.

Kanser tedavisi olanin çocugu olmaz.

Yanlis. Bu durum, kanser tedavisinde kullanilan ilaçlara baglidir. Bazi ilaçlar spermleri bir daha geri gelmeyecek sekilde yok edebilir. Bu nedenle hasta, eger çocuk sahibi olmak istiyorsa tedaviye baslamadan önce bunu mutlaka hekimine iletmelidir. Kimi ilaçlar ise bir süreligine dogurganligi etkiler. Bu ilaçlarin kullanimi sona erdikten 3- 6 ay sonra üretkenlik yeniden kazanilabilir. Burada hekimin hastayi dogru yönlendirmesi gerekir.

Kanseri aslinda bir mikrop yapiyor o mikrop bulunabilse kökten çözüm olacak.

Yanlis. Bazi kanserler türlerinin bakterilerle ve virüslerle iliskisi bilinen bir gerçek. Ama bu dolayli bir iliskidir. Örnegin hepatit B ve hepatit C virüsü karacigerde hasara neden olur. Kronik karaciger hastaligi; kronik aktif hepatit, arkasindan siroz ve onun sonunda da karaciger kanserine neden olabilir. Rahim agzi kanserine yol açan Human Papilloma Virus (HPV) disinda dogrudan kanser olusumuna neden olan bakteri ya da virüs yoktur.

Kanser bulasicidir.

Yanlis. Kanserde bulasicilik diye bir sey yoktur. Sadece rahim agzi kanserinde bulasicilik söz konusudur. Yukarida da bahsettigimiz gibi kanser bir enfeksiyon ajaniyla iliskiliyse partnerler arasinda geçis olabilir. Ancak bunun disinda kanser hastadan saglam bir kisiye geçmez.

Kanserin disi ve erkegi vardir. Disi kanser daha hizli yayilir.

Yanlis. Kanserin cinsiyeti olmaz. Özellikle Anadolu’da agresif bir sekilde yayilan kanserlerin disi kanser oldugu konusunda yanlis bir kani var. Ancak tipta böyle bir sey yok. Tipta kanseri, agresif ya da nonagresif (agresif olmayan) diye adlandiririz.

Kanser tedavisinde alternatif tip yakinda konvansiyonel tibbin yerini alacak.

Yanlis. Halk arasinda doganin her türlü hastaligi iyilestirebilecegi gibi yanlis bir inanis var. Bitkiler, destek tedavilerinde belki kullanilabilir ama hiçbir zaman bugün tibbin kullandigi tedavi yöntemlerinin yerini alamaz. Bazi hastalar bu yanlis inanis nedeniyle alternatif tedavi yöntemlerine yönelebilmekte ve bu nedenle hastaliklari ilerleyebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası