Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AÇIK CERRAHI SONRASI YÜZLERCE KADIN BEBEK SAHIBI OLAMIYOR

Özellikle deneyimli ve ehil eller tarafindan yapilmayan çogu karin bölgesi açik cerrahi operasyonlari sonrasi meydana gelebilen yapisikliklar ve diger komplikasyonlar nedeniyle birçok kadin hayatinin ileriki döneminde kisirlik sorunu ile karsi karsiya kalmaktadir. Açik cerrahiye oranla laparoskopik cerrahi yöntemi ile gerçeklestirilen operasyonlar sonrasi karin içi yapisiklik gelisme olasiligi oldukça düsüktür. Diger taraftan; kisirlik problemi nedeniyle tedavi gören pek çok kadin da, laparoskopik cerrahi yöntemi ile tedavi edildikten sonra kendiliginden gebe kalabilmektedir.

Türkiye’nin yetistirdigi en ünlü kadin hastaliklari ve dogum uzmanlarindan, bugüne kadar 20 binin üzerinde kadini sagligina kavusturan Prof. Dr. Yücel Karaman, “Açik cerrahi ameliyatlarinin neden olabildigi komplikasyonlar ile laparoskopik cerrahinin sagladigi faydalar” hakkinda bilgi verdi.

Açik Cerrahi Yerini Laparoskopiye Birakiyor

Çagdas tiptaki önemli gelismelerden biri de cerrahi girisimlerde yaklasimi tamamen degistiren laparoskopik cerrahi. Önceleri karin üzerinde büyük bir kesi yapilarak uygulanan birçok operasyon, günümüzde artik laparoskopiyle 3 küçük delikten yapilmaktadir.

Gelisen teknoloji sayesinde artik laparoskopik operasyonlar da çok daha güvenle yapilabilmektedir. Karbondioksit lazer cihazi ile yapilan laparoskopik operasyonlar hasta konforunu artirirken; operasyon süreleri ve komplikasyon oranlarini da azaltiyor.

Çocuk Sahibi Olmak Isteyen Kadinlar Miyomlarindan Korkmasin

Türkiye’de kisirlik sorunu yasayan kadinlarin büyük bir bölümünün geçmisinde miyom hikayesi bulunuyor. Miyomu olan bir kadin açik cerrahi ile ameliyat edildiginde karin içi yapismalar daha fazla meydana gelebiliyor. Bu yapismalar agriya yol açtigi gibi kisirliga da neden olabiliyor. Hasta laparoskopik yöntemle ameliyat oldugu takdirde karnin içine el girmedigi için yapisiklik ihtimali az oldugundan bu hastalarda kisirlik gelisme ihtimali çok azdir.

Laparoskopik Cerrahide Hasta Ayni Gün Taburcu Oluyor

Laparoskopiyle miyomlari çikartilan kadinlar sabah hastaneye yatip, aksamina taburcu olabiliyor. Açik cerrahide ise hasta 3- 4 gün hastanede kalabiliyor.

Laparoskopik cerrahide operasyon 3-4 küçük delikten yapiliyor. Böylelikle estetik açidan hiçbir sorun olusturmuyor. Açik cerrahide ise çok daha büyük bir kesi açiliyor.

Laparoskopik cerrahide genis kesiler olmadigindan enfeksiyon orani çok düsüktür.

Laparoskopik cerrahide operasyon sonrasi agri, açik ameliyata göre çok daha azdir.

Laparoskopik cerrahide organlarin yapisma riski en aza indirgeniyor. Açik cerrahide ise karin içerisindeki yapisikliktan dolayi agrilar, bagirsak ve idrar yollari sikayetleri olabiliyor.

Açik cerrahide kisirliga neden olabilecek komplikasyonlar daha fazla oranda görülebilmektedir.

-Daha önce bir veya daha fazla kez ameliyat olmus hastanin tekrar ameliyat olmasi gerektigi açik cerrahi yönteminde komplikasyon ihtimali artmakta iken; laparoskopik cerrahi ile çok daha sorunsuz ve kolay bir sekilde bu ameliyat yapilabilmektedir.

Ameliyat izi kalmiyor

Bilindigi gibi kadinlar için güzellik ve estetik, pek çok seyden önce gelir. Açik cerrahinin neden oldugu ameliyat izleri nedeni ile estetik kaygisi yasayan hatta psikologa gitmek zorunda kalan pek çok hasta ile karsilasmak mümkündür. Bu yöntemle hastanin cildi ve karin tabakalari genis olarak kesilmemekte, sadece birkaç ufak delikten islem yapilmakta oldugundan kozmetik olarak kötü bir görüntü olusmamaktadir. Kadinlar operasyon sonrasinda ameliyat izi olmaksizin eski hayatlarina rahatlikla devam edebilmektedir.

Hastalar eski sosyal aktivitelerine hizla dönebiliyor

Bu yöntemin hasta için en önemli avantaji cok kisa sürede ayaga kalkabilmektir. Bunun en önemli nedeni açik ameliyatlara oranla doku harabiyetin daha az olmasi ve hastalarin çok kisa süre içerisinde taburcu edilmesidir. Ameliyattan sadece birkaç gün sonra hasta tüm ihtiyaçlarini kendisi görebilecek hale gelebilmekte, rahatlikla sokaga çikabilmekte hatta isine dönebilmektedir. Açik cerrahide iyilesme süreleri oldukça uzun iken bu yöntemle yapilan ameliyatlardan sonra hasta günler içerisinde normal yasantisina döner.

Türk kadinlari da en ileri teknoloji ile operasyon olmayi hak ediyor

Hastalar kendi rahatsizliklari konusunda her zaman bilinçli olamiyor. Siddetli adet kanamasi, rahim içi urlari, endometriyozis ya da over kisti nedeniyle uzmanlara basvuran kadinlar hastaligin verdigi panik ve korku ile tedavi seçenekleri konusunda yeteri kadar bilinçli davranamiyor. Ya da bazen hastalar yanlis bilgilendirilebiliyor. Deneyimli kisilerle uygun adimlar atildiginda komplikasyon oranlari da azalir. Bu nedenle kadinlar gidecekleri uzmani çok iyi arastirmalidirlar.

Yurt disinda bu tarz vakalarin tamamina yakini laparoskopik cerrahi ile gerçeklestirilirken; ülkemizde bu sayilar henüz istenilen seviyelerde degildir. Buradaki en önemli sorunumuz, bu yöntemin ülkemizde her merkezde ve saglikli bir sekilde uygulanmiyor olmasidir. Bizim kadinlarimiz bunu hak etmiyor, bizim kadinlarimiz da laparoskopik yöntemlerle tedavi edilip basarili ve az zahmetli bir operasyon süreci geçirmeyi hak ediyor; dolayisiyla laparoskopik yöntemlerin daha yaygin hale getirilmesi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası