Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SON 10 YILDA KANSER ILAÇLARININ YAN ETKILERI AZALDI

Dünyada 1-7 Nisan Haftasi'nda kansere karsi bilinç olusturmak amaciyla çesitli etkinlikler düzenleniyor. Kansere karsi bilinçlenmek, insan ömrünü ve yasam kalitesini de artiriyor. Günümüzde hekimler gerek çocuklarin gerekse yetiskinlerin belirli önlemler alarak belli basli kanser türlerinden korunabilecegine inaniyor. Kanserin olusmasi için tek bir neden etkili olmuyor. Kanser, genlerde süregelen bozukluklarla ortaya çikiyor. Bu nedenle çevresel etkenler, yapisal etkenlerin üzerine konuldugunda kansere yakalanma ihtimali artiyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Çocuk Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Inci Ayan, “Çevresel etkenlerin ne kadar farkinda olursak, ne kadar bunlardan uzak durursak kanserin olusmasini geciktirebilir ya da önleyebiliriz” diyor.

Prof. Ayan, kansere zemin hazirlayan etkenleri söyle siraliyor:

Radyasyon kirlenmesi
Kirlenen topraklar
Gereksiz radyolojik incelemeler
Cep telefonu, bilgisayar ve TV nedeniyle manyetik kirlenme
Zararli kimyasallar
Hazir gidalar
Gidalara iliskin kötü saklama kosullari
Islak mendil kullanimi
Dogal olmayan kozmetiklerin asiri kullanimi

Ilkokul Çocuklarina Cep Telefonu Almayin

Radyasyon kirlenmesi: 20 yil önce ortaya çikan Çernobil faciasinda ülkemiz bazi zararlar gördü. Özellikle de üç önemli radyoaktif maddenin zararindan söz etmemiz gerekiyor. Sezyumun zararlarindan kurtulmak için en az 30 yil geçmesi lazim. Amerikum ve platonyum ise binlerce yil ülkemizde zararlarini gösterebilecek. Bunlarla kirlenmis durumdayiz.

Kirli topraklar: Kirli topraklarda besin üretilmesi, su ve su ürünleriyle ilgili halka yansiyan tüketim maddelerinin yasaklanmasi çok önemli.

Gereksiz tetkikler: Radyasyonu bazi bilinçsiz kullanimlarla da alabiliyoruz. Lüzumsuz tanisal tetkikler, her öksürükte akciger filmi, her basini çarpisinda MR gibi incelemeler gereksiz yere yapilmamali. Röntgen, BT konusunda da dikkatli olunmali.

Manyetik kirlenme: Cep telefonlari günümüzde artik ilkokul çocuklari tarafindan bile kullaniliyor. Üstelik cep telefonlari çocuklarin eline oyuncak diye verilse ve basina oyuncak diye konulsa bile zarar verebiliyor. Çocugun 1-2 saatten fazla bilgisayarla oynamamasi lazim. Daha üç aylik bebeklere reklamlarla mama yediriliyor, televizyon karsisinda emziriliyor. Çocugun iletisimi konusmasi gecikiyor. Bu, çocugun topluma açilmasi açisindan da sakincalidir.

Kanser Hücrelerine Özel Ilaçlar Çigir Açti

Acibadem Kozyatagi Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmani Doç. Dr. Aziz Yazar, son yillarda kanserde uygulanan ilaç tedavileri hakkinda sik sorulanlari yanitladi:

Kanser tedavisinde kullanilan ilaçlarda hangi gelismeler oldu?

Son 10 yilda önemli ilerlemeler kaydedilmistir. Damardan verilen yeni kanser ilaçlari gelistirilmesinin yaninda agizdan alinabilen yeni kemoterapi ilaçlari da kullanima girmistir. Bunlarin yaninda kanser hücrelerine özel gelistirilmis "hedefli moleküller" kanser tedavisinde yeni bir çigir açmislardir.

Kanser tedavisinde kullanilan ilaçlarin yan etkileri azaldi mi?

Bu ilaçlarin mutlaka yan etkileri olabilmektedir. Ancak 20 yil önce kullanilan ilaçlarin yerini daha az yan etkisi olan ilaçlar birçok kanser türünde yerini almistir. Son 10 yilda kanser tedavisinde bir çigir açan "hedefli moleküller"in yan etkileri oldukça az ama yine de kendilerine has yan tesirleri bulunmaktadir. Teorik olarak "hedefli moleküller" sadece kanserli yapiya etki etmeleri ve dolayisi ile de hiç yan tesirlerinin olmamasini beklerdik. Ancak pratikte öyle olmamaktadir. Her seye ragmen bu moleküllerin yan tesirleri klasik kemoterapi ilaçlarina göre daha az olmaktadir.

Kanserle savasta artik daha çok ilaç oldugu söylenebilir mi?

Bilinen kanser ilaçlarinin etkili oldugu belli kanser gruplari var. Bu ilaçlarin degisik dozlarda ve diger ilaçlarla birlikte kullanilmasi ile bu ilaçlarin baska kanser gruplarinda kullanilmasina olanak tanimis ve basari saglanmistir. Bu yeni ilaçlar ile kanser tedavisi ile saglanan yanit ve hayatta kalma sansi artirilmistir. Bu yeni tedaviler ve kanserde devam eden çalismalar sonucunda kanser seker hastaligi, hipertansiyon gibi kronik bir hastalik haline getirilebilir.

"Hedefli moleküller" olarak adlandirilan ilaçlardan örnek verecek olursak sunlari siralayabiliriz:

MabThera: Hodgkin disi lenfomada
Altuzan: Kalin barsak kanserinde
Herceptin: Meme kanserinde
Erbitux: Kalinbarsak kanserinde
Sutent: Böbrek tümöründe
Glivec: Gastrointestinal stromal tümörde
Tarceva: Akciger kanserinde kullanilmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası