Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSER RISKINI DÜSÜRECEK 10 BASIT ÖNLEM

Dünya Saglik Örgütü verilerine göre 2030 yilinda insan ölümlerinin en sik nedeni kansere bagli ölümler olacaktir. Veriler 2030 yilinda kansere yakalanan insan sayisini 24 milyon, kanser nedeniyle ölen insan sayisini 17 milyon, kanserle yasayan insan sayisini ise 75 milyon olarak öngörmektedir.

Geçmis verilere bakildiginda kanser sikliginda % 100 artis beklenmektedir. Bu artistan en çok etkilenecek ülkeler ise ne yazik ki ülkemiz gibi gelismekte olan ülkelerdir. Hem kanser sikliginin artmasi hem de tani konuldugundaki evrenin ileri evre olmasi kanser ile savasin çok ciddi oldugunu göstermektedir. Erkeklerde akciger ve prostat, kadinlarda akciger ve meme kanseri en sik görülen kanserler arasinda ilk siralari paylasmaktadir. Sigara kullaniminin artmasi, dünya nüfusunun yaslanmasi, obezitenin artmasi, çevre kosullarinin kötülesmesi, bulasici hastaliklarin önlenememesi, sosyo- ekonomik nedenler ve koruyucu tibbin yeteri kadar uygulanamamasi kanser vakalarinda artisa neden olmaktadir.

Suadiye Memorial Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Ismail Yagiz, ülke çapinda çesitli etkinliklerin düzenlendigi 1- 7 Nisan Kanser Haftasi’nda “Kanserin erken teshisi ve korunma yollari” hakkinda bilgi verdi.

1. Sigarayi birakin. “Dumansiz Hava Projesi”ni destekleyin.

Sadece sigarayi birakarak yasaminiza 10 yil katabilirsiniz. Bu yil kendiniz için bir adim atin, sigarayi birakmak için çaba gösterin profesyonel bir yardim alin ve dumansiz bir hava sahasi yaratin.

En büyük kanserojen madde olan sigarayi birakin. Pasif sigara içiciliginden kurtulun. Sigara içen biriyle yasamak ve sigara dumanina maruz kalmak akciger kanseri riskinizi % 30’a varan oranlarda artirmaktadir. Yapilan arastirmalar sadece akciger kanserinin degil; meme, bas -boyun kanserleri ile özellikle çocuklukta görülen beyin ve kan kanserlerinin de pasif sigara içiciligi ile iliskili olabilecegini ortaya çikartmaktadir.

2. Saglik taramanizi aksatmayin

Yillik check-up programlarinizi ertelemeyin. Kadin ve erkege yönelik tarama testlerinizi mutlaka yaptirin. Unutmayin ki; bazi kanser türleri erken saptandiginda % 90 ve üzerinde tamamen yok edilebilmektedir. Ailesinde kanser öyküsü olan, belli bir yasin üstünde ve ek hastaliklari olan bireylerin belirlenerek daha titiz incelemelerin yapilmasi gerekmektedir.

Erken Teshis Için…

Kanser hastaliklarinda erken teshis cok önemlidir. Bizim gibi gelismekte olan ülkelerde kanser tanisi alindiginda genelde ileri evrede olmaktadir. Kanser arastirma gruplari bir takim tarama testlerinin erken tanida etkili oldugu görüsünü savunmaktadir. Bu tarama testleri söyle siralanabilir:

Erkekler

Kolorektal kanser taramasi için;

Kolonoskopi: 50 yas ve üzerinde mutlaka yapilmali ve her 10 yilda bir tekrarlanmali

Gaitada Gizli Kan testi: Her yil

Sigmoidoskopi: Her bes yilda bir

Prostat kanser taramasi için;

Prostat Spesifik Antijen(PSA): Her yil

Kadinlar

Meme kanser taramasi için;

Mamografi: 40 yas ve üzerinde her yil

Doktor kontrolünde meme muayenesi: 20 ile 40 yaslari arasinda her üç yilda bir, 40 yasindan sonra her yil

Kendi kendine meme muayenesi: 20 yasindan sonra her ay periyotlar halinde

Rahim agzi kanseri için;

PAP testi: 21 yasindan sonra her yil

Kadin dogum muayenesi: 18 ile 40 yas arasinda 1-3 yil araliklarla, 40 yas sonrasi her yil

Kolorektal kanser taramasi için

Kolonoskopi: 50 yas ve üzerinde mutlaka, her 10 yilda bir tekrar

Gaitada Gizli Kan testi: Her yil

Sigmoidoskopi: Her bes senede bir

Bunlarin yaninda mutlaka koruyucu asilarinizi olun. Hepatit ve Human Papilloma Virus asilari ilerde kanser gelisme riskini azaltmaktadir.

3. Fazla kilolardan kurtulun

Fazla kilo rahim, kolon, meme yemek borusu ve böbrek kanseri riskini artirmaktadir. Yüzde 10 kilo kaybi ise kisiyi % 50 lere varan oranda kanser gelisiminden korumaktadir.

Akdeniz tipi diyet giderek saglikli bir diyet oldugunu kanitlamaktadir. Zeytinyagi, bol yesil gidalar taze ve islemden geçirilmemis ürünler, bol lifli beslenme her tip kanser riskini azaltmaktadir. Kirmizi sarabin anti oksidan ve anti kanserojen özellikleri belirtilmektedir. Yüksek kalorili, yag içerigi zengin lif içerigi düsük beslenme, özellikle mide bagirsak kanserleri açisindan risk olusturmaktadir.

4. Aktif olun

Kanserden korunmanin en iyi yollarindan biri de aktif bir yasam tarzidir. Günde 10 bin adim felsefesi hareketli bir yasam için önerilmektedir. Orta siddette 30 dakika 5 gün boyunca yapilan egzersizle ciddi anlamda kanser korumasi saglanmaktadir.

5. Yesil gidalari artirin

Yapilan çalismalar haftada 3 veya 4 kez salata yenmesinin sigaraya bagli akciger kanseri riskini azalttigini göstermektedir. Çünkü yesil sebzelerde hücre tamirinde görev alan anti oksidan moleküller bol miktarda bulunmaktadir.

6.Alkol alimini azaltin

Fazla alkol alimi karaciger ve kolon kanseri riskini artirmaktadir. Ölçü olarak erkeklerde 2 kadeh bayanlarda 1 kadeh kirmizi sarap tercih edilebilinir.

7.Yiyeceklerinizi renklendirin

Son yillarda yapilan bir çalisma sebzelere ve meyvelere kirmizi, mor ve mavi rengini veren antosiyaninlerin kolon kanserinin gelisimini azalttigini öngörmektedir..

8. Kirmizi eti azaltip, beyaz ete yönelin

Kirmizi et, içerdigi yüksek yag oraniyla damar sertligi ve birçok kronik hastaliga neden olmaktadir. Beyaz et tüketimi saglikli bir tercihtir. Yüksek hayvansal yag tüketimi kanser gelisimine neden olmaktadir.

9. Günes isigindan korunun

Cilt kanseri en sik görülen ama bunun yaninda en sik önlenebilen kanser türleri arasindadir. Günes isigi içerdigi ultraviyole isinlarla cilde zararli oldugundan mutlaka çok günes alan bölglerin özellikle bas boyun bölgesinin mutlaka ciddi sekilde korunmasi gereklidir. Günes koruyucu kremler, gözlükler, sapkalar kullanarak günesin UV isinlarindan korunun.

10. Emzirin

Bütün anne adaylarina! Bebeginizi ne kadar uzun süre emzirirseniz o kadar daha az meme kanserine yakalanirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası