Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkol Ile Karistirilarak Veya Beraber Tüketilmemelidir

Kamuoyunda enerji içeceklerini ithalatina izin verilmemesi nedeniyle bir tartisma yasanirken, akademik çevreler, sporcular hedeflenerek üretilen bu tür içeceklerin genel tüketime sunulmasini dogru bulmuyor.

Fazla kafein, kalp atisini hizlandiriyor, idrar çikisini arttiriyor, sinirlilik ve titremeye neden oluyor. Yüksek kafeinli içeceklerin asla alkolle birlikte tüketilmemesi gerekiyor.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü ögretim üyeleri, enerji içeceklerinin normal beslenme içinde yerini degerlendirirken, bu ürünlerin genel tüketime sunulmasinin yanlis olduguna dikkati çekerken, ancak beslenme uzmaninin tavsiyesi üzerine ve üzerindeki uyarilar dikkate alinarak tüketilmesi gerektigini belirtiyorlar.

Akademik çevreler, fazla kafeinin, sporcular üzerinde doping etkisi yaptigina dikkati çekerken, çocuklara kafeinli içeceklerin asla tavsiye edilmedigini, yüksek miktardaki kafein tüketiminin kalp atislarini hizlandirdigini, idrar çikisini artirdigini, sinirlilik ve titremeye neden oldugunu, hassas kisilerde ise kizarikliklara yol açabilecegini vurguladilar. Uzmanlar, kafeinli içeceklerin asla alkolle birlikte tüketilmemesi gerektigine özellikle dikkat çektiler.

SPORCU BESLENMESI IÇIN ÖNERILIYOR

HÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Gülgün Ersoy, özellikle sporcu beslenmesi ile ilgilendigini belirtirken, sporcularin zaman zaman yüksek enerji ihtiyaci oldugu dönemlerde, bu tür içecekleri tavsiye ettiklerini, ancak bu ürünlerin de içerigindeki maddeler ve uyaricilar açisindan kontrol edilmesi gerektigini söyledi.

Enerji içecekleri ile ilgili tebligin hazirlanmasi sirasinda komisyonda görev aldigini belirten Prof. Dr. Ersoy, yüksek kafein ve bazi uyaricilar nedeniyle, bazi ürünlerde sikinti yasandigini söyledi. Enerji içeceklerinde, kisa dönemde yüksek enerji ihtiyacini karsilamasi için sporcularin hedef alindigini vurgulayan Prof. Dr. Ersoy, su bilgiyi verdi: “Kilo alamayan, istahi olmayan bazi hastalik hallerinde kullanibilir. Ama suiistimal edilmemeli. Dis çürügü ve obezitenin yaygin olarak yasandigi günümüzde yaygin olarak bu içeceklerin tüketilmesi dogru degil. Ayrica içinde afrodiziyak dedigimiz, doping listesine giren bazi etkin maddeler var. Bunlar içki ile tüketilirse suiistimale girer. Sporcu beslenmesinde olumlu ama onlarda da diyetisyen kontrolü altinda ve diyeti incelendikten sonra kullanmasini tavsiye ediyoruz. Her spor dali için gerekmiyor. Kontrolsüz satisi uygun bulmuyoruz. Mutlaka uzman bir kisiden öneri aldiktan sonra kullanilsin diyoruz. Uzman deneteminde kullanilmasindan yanayim.” Sporcularda idrarda 12 mikrogramin üzerinde kafein çikarsa doping kabul edildigini anlatan Prof. Dr. Ersoy, yarim saat içinde 5-6 kupa yüksek kafeinli enerji içecegi tüketimi halinde bu sinira ulasildigini kaydetti. Prof. Dr. Ersoy, Türkiye’de enerji içecekleri ile ilgili bir toplanti yapilarak konunun açikliga kavusturulmasi gerektigini vurguladi.

150 MILIGRAMIN ÜZERI DOPING ETKISI YAPIYOR

Ayni bölümde ögretim üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül de, enerji içecekleri ile ilgili tebligi hazirlayan komisyonda görev aldigini belirtirken, Red Bull’da kafein ve iki uyarici madde oraninin yüksek bulundugunu kaydetti. Prof. Dr. Mine Yurttagül, “Kafeinin günlük alinabilecek dozu biliniyor. Bu içecek ile bu oran çok asiliyordu. Günlük çay kahve tüketimi dikkate alinarak bu oran düsürüldü. Kafeinde uyarici etki yaban dozu 150 miligrama kadar. Üzerindeki dozlar uyku kaçirici. Enerji içeceklerinin alkolle tüketimi son derece sakincali. Satisa sunulurken herhangi bir sinarlama yok. Insanlar istedigi gibi aliyor bu bir risk” dedi.

Prof. Dr. Yurttagül, enerji içeceklerinin genel tüketim için tavsiye edilmedigine, kullanmamasi gereken kisilerle ilgili genis bir sinirlama bulunduguna dikkati çekerken, alkolle birlikte tüketilmesi halinde çok ciddi saglik sorunlarina neden oludguna iliskin tespitler bulundugunu vurguladi.

ÇOCUKLARA HIÇ TAVSIYE EDILMIYOR

Ayni bölümde ögretim elemani Aylin Hasbay da enerji içeceklerinin sporcularda kullanimini uygun bulduklarini ancak yine de agir antrenmanlar sonrasinda tüketilmemesi gerektigini söyledi.

Yüksek kafeinin, idrar çikisini artirdigini, kalp atislarini yükselttigini, sinirlilik ve titreme yapabildigini, hassas kisilerde kizarikliklara neden oldugunu anlatan Hasbas, özellikle çocuklarda hiç kafein önerilmedigini vurguladi. Içinde kafein bulunan maddelerin aliskanlik yaptigina da isaret eden Hasbay, bu nedenle enerji içeceklerinin genel tüketime sunulmasinin çok dogru bulmadiklarini kaydetti. Enerji içeceklerinin alkol ile tüketilmesi halinde ölüme neden olabilecegini de anlatan Hasbay, teblig ile enerji içeceklerindeki kafein oraninin kahve düzeyine çekildigini belirtti.

UYARI LISTESI GENIS

Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarafindan çikarilan ve 6 Mart 2002 tarihli Resmi Gazete’de enerji içecekleri tebliginde, bu içeceklerdeki kafein orani 150 miligram ile sinirlandirmisti. Teblige göre, enerji içeceklerinin ambalajlama, etiketleme ve isaretlenmesinde Türk Gida Kodeksi’nin etiketleme bölümüne ilave olarak, etiketlerde besin ögesi tablosu ve kafein miktari litrede miligram olarak yer alacak.

Etiketlerde ayrica, uyari basligi adi altinda tüketici tarafindan kolaylikla görülebilecek sekilde su ifade yer alacak: “Alkol ile karistirilarak veya beraber tüketilmemelidir. Çocuklar, 18 yas alti kisiler, yaslilar, diabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadinlar, metabolik hastaligi olanlar, böbrek yetmezligi olanlar ile kafeine hassas kisiler için tavsiye edilmez. Sporcu içecegi degildir, yogun fiziksel aktivite sirasinda veya sonrasinda tüketilmemelidir. Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.” Tebligi Tarim ve Köyisleri ile Saglik bakanliklari birlikte yürütüyor. Red Bull’un içeriginde ise 320 miligram kafein oldugu için, daha önce ithal edilen bu içecege, tebligin yayimlanmasindan sonra ithalat için kontrol belgesi verilmemisti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası